500 plus dla dzieci z Ukrainy. Kiedy wypłaty? Jak złożyć wniosek o świadczenie z ZUS? Takie dokumenty trzeba załączyć do wniosku

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Kto i jak może się starać o świadczenie?
500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Kto i jak może się starać o świadczenie? 123rf.com
500 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogli uzyskać ci, którzy przybyli do Polski 24 lutego lub później uciekając przed działaniami wojennymi. ZUS uruchomił specjalne wnioski w języku ukraińskim, a także infolinię i pomoc w założeniu konta PUE ZUS. Na jakich zasadach obywatele Ukrainy mogą korzystać ze świadczeń rodzinnych? Jakie dokumenty muszą przedstawić, aby złożyć wniosek? I kiedy ruszą wypłaty? Wyjaśniamy!

Spis treści

500 plus dla dzieci z Ukrainy – wypłaty ruszają w maju. Wyniosą około 250 mln zł

Jak informuje ZUS, do końca kwietnia przyjęto blisko 318 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze od obywateli Ukrainy. Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Jak wyliczyła „Rzeczpospolita” miesięczny koszt 500 plus dla dzieci z Ukrainy to ok. 250 mln zł. Łączny koszt tej formy wsparcia przez cały okres jego świadczenia ( do maja przyszłego roku) wyniesie ok. 3 mld zł.

500 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy – kto może otrzymać świadczenie?

O świadczenie z programu Rodzina 500 plus, na mocy przyjętej specustawy może się starać każda osoba, która uciekła z Ukrainy przed wojną oraz spełnia poniższe warunki:

 • jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy,
 • przebywa legalnie w Polsce,
 • posiada PESEL,
 • posiada polskie konto bankowe,
 • ma pod opieką dziecko lub dzieci, które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z wojną na Ukrainie lub dziecko urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Wniosek o 500 plus dla obywatela Ukrainy. Jak go złożyć?

Podobnie jak Polacy, obywatele Ukrainy uprawnieni do otrzymania świadczenia, powinni złożyć wniosek drogą elektroniczną. Można to zrobić przez PUE ZUS. Obsługą świadczenia 500 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Specjalny formularz jest dostępny będzie w PUE ZUS w języku ukraińskim.

Wniosek o 500 plus dla obywatela Ukrainy. Wiemy, co jest potrzebne

Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim jest dostępny na stronie internetowej ZUS już od soboty, 26 marca. Wtedy też Zakład zaczął przyjmować je w wersji elektronicznej od uchodźców.

Pomoc założeniu konta PUE ZUS oraz wypełnieniu wniosku, można także uzyskać poprzez wizytę w oddziale ZUS lub infolinię.

Aby otrzymać pomoc i założyć PUE ZUS należy przynieść ze sobą:

 • paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę, (jeśli go mają),
 • zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka,
 • numer swojego rachunku bankowego w Polsce,
 • swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
 • orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym,
 • dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja,
 • dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.

To może się przydać:

 • infolinia jest dostępna w dni robocze w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55,
 • pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres: [email protected].

Świadczenia finansowe dla rodzin z Ukrainy – nie tylko 500 plus

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

Otrzymanie pomocy finansowej przez uchodźców z Ukrainy wymaga założenia konta na PUE ZUS i składania wniosków drogą elektroniczną.

– Będą oni mogli starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Powyższe świadczenia nie przysługują rodzinom i dzieciom przybywającym z Ukrainy „z automatu”. Na mocy specustawy uprawnieni będą ci obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną po 23 lutego. Jak podkreśliła Minister Maląg, ustawa legalizuje na okres 18 miesięcy pobyt w Polsce wszystkich Ukraińców, którzy przekroczyli wtedy granicę Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu