500 plus dla małżeństw. Dla kogo dodatkowe świadczenie?
Przed kilkoma miesiącami do Sejmu wpłynął projekt obywatelski, który na ręce marszałek Elżbiety Witek złożyli małżonkowie z długoletnim stażem oraz ci, którym los seniorów nie jest obojętny. Petycja dotyczy par, które sakramentalne "tak" powiedziały sobie kilkadziesiąt lat temu.
Ile lat trzeba być w związku małżeńskim, aby otrzymać 500 plus? Czy program "Małżeństwo+" zacznie wkrótce obowiązywać? Sprawdź!
500 plus także dla seniorów w długoletnim małżeństwie? Taki jest pomysł!
Pomysłodawcy petycji zwracają w niej uwagę, że instytucja małżeństwa coraz rzadziej staje się opoką rodziny, a we współczesnym świecie coraz trudniej znaleźć pary, które mogłyby świętować kilkadziesiąt lat wspólnego życia.
"Starość nie jest partyjna, ale czeka każdego. Nie zapominajmy o tym. Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
Tym hasłem obywatele podsumowali swoją petycję, podkreślając, że ustanowiony medal za długoletnie pożycie jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej w zdrowiu i chorobie, ale nie pomoże on osobom starszym w utrzymaniu, zapłacić rachunki, nie pomoże on finansowo. Szczególnie gdy seniorzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.
- My nad takim dokumentem w tej chwili nie pracujemy - wyjaśnia Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej Polski.
Jakie ulgi przysługują seniorom w Polsce?
- Zniżki na przejazdy komunikacją miejską – osoby powyżej 60. roku życia mają prawo do 50% zniżki na bilety miesięczne, kwartalne i roczne na komunikację miejską.
- Bezpłatne przejazdy pociągami w ramach Karty Dużej Rodziny – seniorzy, którzy są członkami dużej rodziny, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami.
- Ulga podatkowa – seniorzy mają prawo do ulgi podatkowej, która polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania w wysokości 1 112 zł.
- Bezpłatne badania profilaktyczne – osoby powyżej 65. roku życia mają prawo do bezpłatnych badań profilaktycznych, takich jak mammografia, kolonoskopia czy badania oceny funkcji poznawczych.
- Ulga na energię elektryczną – osoby powyżej 60. roku życia, które korzystają z energii elektrycznej w swoim domu, mają prawo do ulgi w wysokości 80 zł miesięcznie.
- Bezpłatne leki – osoby powyżej 75. roku życia, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mają prawo do bezpłatnych leków na receptę.
- Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne – seniorzy mają prawo do bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Ulga na abonament RTV – osoby powyżej 75. roku życia, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mają prawo do ulgi w opłacie abonamentowej za odbiorniki radiowe i telewizyjne.
- Bezpłatne wizyty u lekarza – osoby powyżej 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu.
- Bezpłatne bilety do kina – osoby powyżej 60. roku życia, które korzystają z emerytury lub renty, mają prawo do bezpłatnych biletów do kina w ramach programu "Senior w kinie".
Dodatkowo w Polsce dla seniorów funkcjonuje wiele świadczeń, wśród nich są: 200 plus dla seniora, 500 plus dla seniora, dodatek kombatancki, dodatek osłonowy, dodatek za tajne nauczanie, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek celowy, a także m.in. zasiłek pielęgnacyjny.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?