60 Sekund Biznesu: Teresa Czerwińska: Budowa dobrobytu jest wspólną sprawą państwa, pracodawcy i pracownika

Redakcja
- To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i w sposób efektywny- mówi Teresa Czerwińska, minister finansów.
- To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i w sposób efektywny- mówi Teresa Czerwińska, minister finansów. Marek Szawdyn
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Z programu skorzysta niemal 11,5 mln osób zatrudnionych. PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę.

To program, który ma bardzo istotny wymiar, taki indywidualny. Zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego, budowa pewnych oszczędności na cele emerytalne, która właśnie wiąże się z tymi planami kapitałowymi. To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i w sposób efektywny- mówi Teresa Czerwińska, minister finansów.

Przeczytaj także:

Wraz z początkiem roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Z czasem część naszych wynagrodzeń zacznie być odprowadzana na specjalne rachunki w ramach PPK. Chociaż inny wiek emerytalny obowiązuje kobiety (60 lat), a inny mężczyzn (65 lat), do PPK automatycznie zostaną zapisani wszyscy pełnoletni pracownicy od 18. do 54. roku życia włącznie. Starsze osoby pracujące, w wieku od 55 do 70 lat, także będą mogły przystąpić do programu, ale dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku.

- Jeżeli patrzymy na budowę oszczędności emerytalnych, jeśli patrzymy ma budowę dobrobytu, to się opłaca wszystkim. Budowa dobrobytu jest wspólną sprawą zarówno państwa, pracodawcy, jak i indywidualnie pracownika. Kiedy takie oszczędności emerytalne możemy zbudować? Każdy państwo powie, że efektywna budowa oszczędności emerytalnych wymaga jednego, podstawowego warunku. To jest oszczędzanie regularne, dobrowolne, to wypracowanie pewnego nawyku odkładania zupełnie niewielkich czasami kwot na przyszłe cele- podsumowała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu