Już od kilku lat można rozliczać roczny PIT przez internet, z czego korzysta coraz więcej podatników. Absolutną nowością zaś jest możliwość skorzystania z rozliczenia rocznego PIT przez fiskusa. Dotyczy ona tych osób, które uzyskały dochody za wyjątkiem płatnika. Jest ich – jak podaje Ministerstwo Finansów – ok. 13 milionów, co stanowi większość zobowiązanych do składania rocznego zeznania podatkowego PIT. Osobom, które nie składały jeszcze żadnego PIT przez internet najłatwiej będzie wykorzystać do tego bankowość elektroniczną. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Praktycznie więc każdy kto uzyskuje dochody wyłącznie od płatników, a jeszcze do tej pory nie złożył swojego PIT za 2016 r., może zlecić to rozliczenie urzędowi podatkowemu.

Jest na to czas do 18 kwietnia. Do tego terminu bowiem trzeba złożyć drogą elektroniczną specjalne oświadczenie PIT-WZ. Jest to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Za jego pomocą przekazuje się do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, które poniosło się na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Warto pamiętać, że wybór takiego sposobu wywiązania się z obowiązków w zakresie rocznego rozliczenia to zarówno oszczędność czasu, jak i zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (PIT-11) czy błędów rachunkowych.