Aktualna kondycja sektora bankowego, a jego zdolność finansowania gospodarki i inwestycji

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Podczas 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy debat dyskutowali m.in. o aktualnej kondycji sektora bankowego. Rozmowę na ten temat przeprowadziliśmy z Brunonem Bartkiewiczem, prezesem zarządu ING Banku Śląskiego.

W trakcie wywiadu rozmawialiśmy o zdolności finansowania gospodarki i inwestycji przez sektor bankowy. Zapytaliśmy, czy polskie banki mają wystarczające fundusze, żeby finansować inwestycje związane np. z OZE, czy termomodernizacjami.

Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Nasza siła kapitałowa jest na dzień dzisiejszy za mała. - stwierdza Brunon Bartkiewicz.

Jednocześnie nie oznacza to, że banki funkcjonujące na polskim rynku znajdują się w kłopotach. - Banki polskie są dobrze skapitalizowane - a polska gospodarka ma się dobrze - odpowiednie ruchy w sektorze finansowym mogą jeszcze poprawić jej stan. - podkreśla Bartkiewicz.

- Gospodarka jest silna i jeżeli nie będziemy sami sobie strzelać w kolana, to poradzimy sobie ze wszystkimi tematami. Musimy zbudować bufor kapitałowy, żeby móc udzielać kredytów na przyszłość. - wskazuje prezes zarządu ING Banku Śląskiego, który dodaje, że Polska powinna w tym aspekcie wzorować się na krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych.

Jego zdaniem, Polska ma ogromne szanse, żeby przez kolejne kilkadziesiąt lat odgrywać istotną rolę w ramach tworzącego się od kilku dekad układu gospodarczego.

- Polska jest krajem wysokiego wzrostu gospodarczego od wielu lat. Ważne jest, żeby rozepchnęła się w tej sferze konkurencyjnej, bo od tego zależy, czy uda nam się utrzymać to wysokie tempo wzrostu co najmniej przez kolejne 40 lat. - zaznacza Brunon Bartkiewicz.

- Jesteśmy częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią NATO, co wobec wojny w Ukrainie jest piekielnie ważne. Jesteśmy krajem tranzytowym we wszystkich układach, o niewyobrażalnej przewadze ducha przedsiębiorczości, który w naszym społeczeństwie tkwi - podkreśla prezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu