Amerykański Dolar zyskuje po informacjach z Europy

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Mimo słabszych danych z gospodarki, dolar amerykański zakończył wczorajszy dzień umocnieniem w relacji do głównych walut i złotego.

Dolar zyskiwał w konsekwencji spotkania Europejskiego Banku Centralnego, które wprawdzie nie przyniosło żadnych przełomowych informacji, jednak stosunkowo gołębi, a nawet miejscami wyrażający obawy ton Mario Draghiego, odstraszył inwestorów, którzy wyprzedawali wspólną europejską walutę. Na szczęście, słabość euro i siła dolara nie miały przeważającego wpływu na samego złotego, który zakończył wczorajszy dzień lekkim umocnieniem w relacji do euro i funta brytyjskiego, osłabiając się jedynie w parze z dolarem.

Spojrzenie na główne waluty

Euro

Kurs EUR/PLN w czwartek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,28-4,30. Słabość euro związana była z gołębim komunikatem Mario Draghiego na konferencji Europejskiego Banku Centralnego. Draghi podczas konferencji wprawdzie nie wspominał o niczym czego byśmy nie wiedzieli, jednak nacisk kładziony na pogorszenie perspektyw ekspansji gospodarczej i wyczuwalna obawa związana z ryzykiem wojny handlowej skłoniły inwestorów do wyprzedaży wspólnej waluty. EBC program QE zakończy w grudniu br. (od września ograniczy skup aktywów o połowę), stopy procentowe w strefie euro zgodnie z zapowiedziami Banku pozostaną niezmienione co najmniej "przez lato 2019 r."

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w czwartek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,82-4,84. Wczorajszy dzień nie przyniósł istotnych informacji z Wielkiej Brytanii. Szterlingowi nie sprzyjała wczoraj m.in. siła dolara amerykańskiego. Cały czas nie pomagają też obawy inwestorów co do negocjacji w kwestii Brexitu. W kolejnym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu Banku Anglii, który w obliczu nadal wysokiej inflacji powinien po raz kolejny podnieść stopy procentowe.

Dolar

Kurs USD/PLN w czwartek wzrósł o 0,6%, wahając się w widełkach 3,65-3,69. Praktycznie wszystkie wczorajsze dane z USA, czyli kolejno dane o zamówieniach środków trwałych w czerwcu, czerwcowym bilansie handlowym i cotygodniowej liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA nieco rozczarowały, jednak nie odbiegały znacząco od oczekiwań, w związku z czym istotnie nie wpłynęły na dolara.

Dziś poznamy dane o dynamice amerykańskiego PKB w II kwartale br. (14:30). Zgodnie oczekiwaniami wyniesie ona 4,1% w ujęciu zanualizowanym i będzie najwyższa od 2014 r. Oprócz danych o PKB warto będzie zwrócić uwagę na przemówienie Jamesa Bullarda z FOMC oraz indeksy nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Sprawdź nasze inne informacje i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu