Biedronka przekaże 50 mln zł na pomoc dla seniorów. "To genialny pomysł"

AIP

Wideo

Udostępnij:
Kwotą 50 mln zł będzie dysponowała Fundacja Biedronki w Polsce w tym roku. Pierwszym programem Fundacji Biedronki będzie program kart przedpłaconych „Na codzienne zakupy”, obejmujący 10 tys. potrzebujących seniorów. Na ten cel Fundacja Biedronki przeznaczy blisko 15 mln zł.

- Startujemy z programem pomocy seniorom. Chcemy żeby żyło im się lepiej, żeby żyli godnie, żeby nie cierpieli niedostatku, żeby nie żyli w samotności. Powołujemy do życia fundację która ma zająć się seniorami- tłumaczy w rozmowie z AIP Katarzyna Scheer, Prezeska Zarządu Fundacji Biedronki.

Jak tłumaczy, Fundacja Biedronki skupi się na pomocy osobom które dotknięte są ubóstwem, które narażone są na ryzyko niedożywienia. - Mamy program który w tej chwili adresuje do współpracy z Caritas ale na pewno będziemy wdrażać inne programy, które adresują również problem samotności. Chcielibyśmy wspierać rozwój wolontariatu, bo rzesza osób starszych która potrzebuje pomocy jest tak duża- dodaje.

W 2020 r. Fundacja Biedronki będzie dysponowała budżetem 50 mln zł, a w kolejnych latach Fundator, czyli Jeronimo Martins Polska planuje przeznaczyć na wsparcie Fundacji od 7,5 mln do 20 mln euro rocznie.

Pierwszym projektem, który będzie realizowany we współpracy Fundacji Biedronki i Caritas Polska, jest program „Na codzienne zakupy". W 2020 roku pomocą nim zostanie objętych 10 tys potrzebujących seniorów. Od kwietnia br. do stycznia 2021 r. będą oni otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 100 zł lub 150 zł miesięcznie na karcie przepłaconej. Kart będzie można używać na zakupy w sklepach Biedronka.

- Tymi kartami można płacić za zakupu w sklepach Biedronka, więc seniorzy idą i kupują wszystko to czego potrzebują. Dzięki temu są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby. Na start planujemy 10 tys kart i jest to inwestycja rzędu 15 mln zł. Finansujemy również inne działania które zmierzają do wyciągnięcia seniorów z domu. Zależy nam, żeby karta faktycznie byłą pewnym początkiem współpracy i dała możliwość zaopiekowania się seniorem całościowo. Bardzo często prócz tego, że ma za mało pieniędzy żeby godnie żyć albo zdrowo się odżywiać, to bardzo często jest po prostu samotny- wylicza Scheer. - Tymi kartami można płacić za zakupu w sklepach Biedronka, więc seniorzy idą i kupują wszystko to czego potrzebują. Dzięki temu są w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby- podsumowuje.

Dzięki takiej formie pomocy seniorzy sami decydują na jakie produkty chcą przeznaczyć pieniądze, co wspiera ich poczucie niezależności i godności. Dotychczas program ten był prowadzony w całej Polsce wspólnie z siecią Biedronka. Badania Caritas Polska pokazują, że dzięki niemu seniorzy lepiej się odżywiają - częściej kupują produkty, na które wcześniej nie było ich stać, np. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Mają też więcej środków na lekarstwa i leczenie.

Starsze osoby często wstydzą się prosić o pomoc. To są osoby które całe życie pracowały i bardzo często pomagały innym. To były osoby czynne i teraz dla nich sytuacja w której muszą prosić o podstawowe rzeczy, o rzeczy które powinny mieć zapewnione ze strony społeczeństwa czy rodziny. To jest sytuacja upokarzająca- mówi AIP Siostra Małgorzata Chmielewska, Przełożona wspólnoty „Chleb życia”.- To genialny pomysł dlatego, że on w żaden sposób nie upokarza. Jest pewna przyjemność w robieniu zakupów samodzielnie- dodaje.

Osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza Caritas, który pomaga im w zakupach albo towarzyszy w codziennych zajęciach. Ta forma wsparcia jest bardzo ceniona przez uczestników programu, a program materialnie przyczynia się do rozwoju wolontariatu w Caritas.

Dodatkowo w ramach współpracy z Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych i Fundacji Biedronki, seniorzy będą mogli uczestniczyć w dodatkowych aktywnościach, np. wspólnych wyjściach czy wyjazdach, które mają na celu wzmacnianie więzi społecznych i przeciwdziałanie samotności.

- Osoby starsze są wykluczone w naszym kraju z kilku powodów. Z jednej strony z powodów finansowych, czyli uzyskują małe dochody co jest związane z sytuacją historyczną a poza tym są osamotnione. Rozluźniły się więzi rodzinne, rozluźniły się więzi sąsiedzkie i czują się niekomfortowo w tym nowym kolorowym świecie, często pozostając w domu nie szukając tego towarzystwa- tłumaczy Małgorzata Jarosz- Jarszewska, Koordynator Programów Pomocy Żywnościowej w Caritas Polska.

Z danych i prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co czwarty Polak ukończył już 60 lat 1, a w 2050 roku starsi ludzie będą stanowili 40 proc. społeczeństwa. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie i wielkim wyzwaniem staje się zapewnienie osobom starszym jak najlepszych warunków życia i opieki. Lata 2020-2030 zostały ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) „Dekadą zdrowego starzenia się” – chodzi o to, by seniorzy zachowali jak najdłużej sprawność fizyczną i psychiczną, samodzielność i możliwość niezależnego funkcjonowanie w społeczeństwie.

- Szczególnie osoby starsze które mają bardzo silne poczucie, że przepracowały ciężko całe życie i mają znaczący wkład chociażby w odbudowę Polski po II Wojnie Światowej oczekiwałyby jednak, że proaktywnie będzie się je wspierało, żeby nie musiały o nic prosić, bo prosić tym osobom może być bardzo trudno. Osobom, które były ostoją rodziny, które potrafiły wszytko załatwić jest szalenie trudno poprosić o to, żeby ktoś jej wyniósł śmieci, bo jest to traktowane z jednej strony jako przyznanie się do tego, że potrzebuje się pomocy, co jest oczywiste ale z drugiej strony życzliwość i miłość wymagałaby żebyśmy sami się domyślili i przyszli z pomocą- podsumowuje prof. dr hab. Anna Giza- Poleszczuk, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Caritas.

Czyli tylko mohery znajdą wsparcie.

Dobrze wiedzieć, kogo preferuje zarząd Biedronki.

Ich forsa, ich decyzja komu ją dadzą.

G
Gość
11 marca, 17:25, Beniek:

Biedronka daje karty przedpłacone ze strasznym kapitałem aż 100-150 zł[ co za hojność !!!!!], ale jednocześnie likwiduje dostęp do marnowanej żywności , wyrzucanej do koszy !!!

W Niemczech taka żywność ,zagrożona wyrzuceniem z powodu upływu terminu zdolności spożycia jest wystawiana w pudłach przed sklep-z tygodniowym terminem ważności jeszcze....Realizacja obłudy ,jak głodzić bezdomnych z dorobioną mordą sponsora bezdomnych....!!!!

dokładnie!!! plus odliczą to sobie od podatku albo wliczą w jakieś koszty i wyjdą na

B
Beniek

Biedronka daje karty przedpłacone ze strasznym kapitałem aż 100-150 zł[ co za hojność !!!!!], ale jednocześnie likwiduje dostęp do marnowanej żywności , wyrzucanej do koszy !!!

W Niemczech taka żywność ,zagrożona wyrzuceniem z powodu upływu terminu zdolności spożycia jest wystawiana w pudłach przed sklep-z tygodniowym terminem ważności jeszcze....Realizacja obłudy ,jak głodzić bezdomnych z dorobioną mordą sponsora bezdomnych....!!!!

p
pzczek złodziej

jestem 35 letnim bezrobotnym też bym coś przyjął, może być 100tys zł

Dodaj ogłoszenie