MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cejrowski pobity? Wojewódzki miał wypadek? Uwaga na fałszywe linki! Znane nazwiska to nowy sposób oszustów

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Oszuści wykorzystują nazwiska znanych osób, by wyłudzić nasze dane
Oszuści wykorzystują nazwiska znanych osób, by wyłudzić nasze dane ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI
Oszuści wymyślają coraz to nowsze metody wyłudzania danych. Podawali się już za wnuczka i policjanta. Nabierali na blika czy wysyłali wiadomości o nieodebranych paczkach. Teraz do swoich działań wykorzystują nazwiska popularnych osób.

Mentzen nie żyje! Cejrowski został pobity! Wojewódzki miał wypadek! — to tylko niektóre z nagłówków, na jakie w ostatnim czasie można natknąć się w mediach społecznościowych.

Okazuje się jednak, że to kolejna metoda cyberprzestępców.

Jak oszuści łapią nas na znane twarze?

Po kliknięciu w taką informację w mediach społecznościowych, automatycznie zostajemy przeniesieni na stronę imitującą portal informacyjny. Często zdarza się, że witryna podszywa się pod znany serwis np. Onet lub Gazeta.pl.

Po przeczytaniu artykułu okazuje się, że jego treść nie mówi niczego o tym, co było w tytule. Zamiast tego dowiadujemy się, że znany polityk lub celebryta zaczął inwestować na konkretnej platformie i wzbogacił się o znaczną sumę.

Sami musimy chronić nasze dane

Następnie, poniżej wywiadu ze znaną osobą dostępny jest formularz kontaktowy. Wymaga on podania danych osobowych, numeru telefonu oraz maila. Po uzupełnieniu wszystkich pól, oszuści obiecują, że w ciągu 30 minut skontaktuje się z nami “broker”.

— Należy być czujnym, bo takie witryny mnożą się jak grzyby po deszczu! Nigdy nie wpłacaj pieniędzy osobom, które namawiają Cię do inwestowania i obiecują ogromne zyski. Nie instaluj żadnego oprogramowania zaleconego przez fałszywych przedstawicieli! — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustw. Osoby starsze stanowią liczną grupę konsumentów, ale bardzo wrażliwą. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących im prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców. Do nieuczciwych praktyk zaliczamy np. przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową, zapraszanie seniora na pokazy pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody, kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków, ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji. Ponadto w internecie można trafić na fałszywe sprzedaże czy aukcje, które adresowane są do osób starszych. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, obchodzonego 14 listopada, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował szereg porad dla starszych osób, a my zebraliśmy je dla Was. Zobacz, jak uchronić się przed oszustwem --->

Jak uchronić się przed oszustwem? Poradnik dla seniorów z ok...

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski