Chcesz jechać do pracy w Holandii? Uważaj na oszustów

Maciej Badowski AIP
Ambasada Holandii w Polsce wyszła na przeciw problemowi i zorganizowała drugą edycję kampanii edukacyjnej dla Polaków szukających pracy w Niderlandach.
Ambasada Holandii w Polsce wyszła na przeciw problemowi i zorganizowała drugą edycję kampanii edukacyjnej dla Polaków szukających pracy w Niderlandach. 123RF
Holandia znajduje się w pierwszej trójce najczęsciej wybieranych kierunków migracji zarobkowych wśród Polaków. Coraz chętniej wybieramy ten kraj, ale często jesteśmy nieprzygotowani do wyjazdu, przez co łatwo możemy być oszukani przez nieuczciwych pracodawców. Problem jest na tyle poważny, że w jego rozwiązanie zaangażowała się Ambasada Holandii.

Od 2013 roku możemy zaobserwować tendencję wzrostową, jeśli chodzi o popularność Holandii jako kraju emigracji zarobkowej. Jak wynika z danych, którymi dysponuje Ambasada, wielu Polaków wyjeżdżających do pracy do Holandii pochodzi z województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego. Emigranci zarobkowi to zazwyczaj osoby młode, między 20 a 35 rokiem życia, które nie mają perspektyw w kraju i za ich decyzją o wyjeździe przemawiają względy ekonomiczne. Według CBOS najczęstszym powodem skłaniającym Polaków do poszukiwania pracy za granicą są ciągle relatywnie niskie zarobki w Polsce, szczególnie w kontekście pracy sezonowej. Ponad trzy piąte badanych planujących lub gotowych wyjechać do pracy za granicę wskazuje ten motyw jako najważniejszą przyczynę ich decyzji (62 proc.). Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą głównie pieniądze, warto pamiętać, że choć Holandia jest krajem przyjaznym, to jak wszędzie, także i tam nie brakuje nieuczciwych pracodawców czy pośredników, którzy tylko czekają na nieprzygotowanie naszych rodaków.

Stop niewiedzy, czyli gdzie znaleźć potrzebne informacje

Ambasada Holandii w Polsce wyszła na przeciw problemowi i zorganizowała drugą edycję kampanii edukacyjnej dla Polaków szukających pracy w Niderlandach. Jeszcze do niedawna wiele informacji o pracy i życiu w Holandii były rozproszone i rzadko dostępne w języku polskim, co sprawiało, że mało kto miał możliwość się z nimi samodzielnie zapoznać. Byliśmy skazani wyłącznie na informacje przekazywane przez pośredników lub pracodawców. Sytuacja uległa zmianie w zeszłym roku, wraz z powstaniem oficjalnego portalu wHolandii.pl, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje potrzebne do tego, aby odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego. Teraz nie ma już żadnych usprawiedliwień dla naszej niewiedzy, która może nas dużo kosztować. Dosłownie i w przenośni.

Chcesz zarobić? Przygotuj się i sprawdź pośrednika

Nie jest tajemnicą, że głównym powodem wyjazdu Polaków do pracy zagranicą są względy finansowe. Tym bardziej oczywiste wydaje się to, że powinniśmy znać swoje prawa i obowiązki, gdyż w przeciwnym razie stajemy się łatwą ofiarą nieuczciwych pracodawców. Przede wszystkim trzeba się dobrze przygotować jeszcze przed wyjazdem: sprawdzić pośrednika, uważnie przeczytać umowę czy porównać różne oferty. Największym błędem jest decydowanie się na pierwszą lepszą ofertę pracy.

- Często Polacy nie zdają sobie sprawy, że pracując w Holandii mają dokładnie takie same prawa i obowiązki, jak inni pracownicy. Obowiązuje ich płaca minimalna, prawo do zasiłków czy uczciwych warunków zatrudnienia. W sytuacji problemowej również nie są pozostawieni sami sobie – oczywiście pod warunkiem, że podjęli się pracy legalnej: podpisanie umowy z pracodawcą jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że nie wrócimy do Polski z pustymi rękami.
– mówi Urszula Kozłowska, Doradca ds. Polityki Migracyjnej i Spraw Społecznych w Ambasadzie Holandii.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu