Chcesz uniknąć kary rozliczając podatek? Teraz sprawdzisz przez internet czy kontrahent płaci VAT

Zbigniew Biskupski AIP
Małgorzata Genca
Przedsiębiorstwa, które przeprowadzą transakcje z kontrahentem niezarejestrowanym jako czynny podatnik VAT mogą zostać podejrzane o udział w procederze, mającym na celu wyłudzenie VAT. Organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia podatku VAT w przypadku zakupów od kontrahenta niezarejestrowanego jako podatnik VAT. Wówczas nabywcy grozi nawet 100-procentowa sankcja z tytułu nieuprawnionego zawyżenia podatku do odliczenia. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa trzeba zweryfikować status podatnika VAT u kontrahentów.

Ministerstwo Finansów wciąż uszczelnia „odpływ” podatku VAT z budżetu państwa i nakłada surowe kary na przedsiębiorców, którzy dopuszczają się wykroczeń finansowych.

Problem w tym, że każda firma może nieświadomie paść ofiarą nielegalnych praktyk swoich kontrahentów. Jak w takim razie zabezpieczyć się przed uczestnictwem w oszustwie podatkowym?

Portal Podatkowy przygotowany przez Ministerstwo Finansów oraz informatyczne systemy księgowe ułatwią ochronę przed udziałem w przestępstwie podatkowym i pomogą zweryfikować kontrahenta, czy ma status czynnego podatnika VAT, a transakcje z nim nie niosą ryzyka nałożenia przez urząd skarbowy kary finansowej. Systemy Comarch ERP już mają funkcjonalność kontrolującej czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT.

Sprawdź w rejestrze VAT...

Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy (https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/), na którym przedsiębiorcy mogą wzajemnie sprawdzać swoje podstawowe dane w rejestrze VAT. Wystarczy wpisać numer NIP, a system od razu podpowie, czy firma, z którą planujemy przeprowadzić transakcję nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny bądź jest zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony. Portal ten i jego funkcjonalności jest również dostępny na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu potencjalnego kontrahenta można zweryfikować z każdego miejsca.

Czytaj też:
Podwyżki podatków nie ma, ale dramatycznie rośnie wysokość opłaty paliwowej. Sprawdź ile więcej będziesz płacić za benzynę, olej napędowy lub gaz

– Aktualnie przedsiębiorcy nie mają prawnego obowiązku weryfikacji kontrahentów w bazie udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, jednak dla bezpieczeństwa zaleca się skorzystanie z Portalu Podatkowego, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Przepisy prawa podatkowego mówią, że każdy kto przeprowadza transakcje z firmą, która nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, może zostać podejrzany o udział w procederze mającym na celu wyłudzenie VAT – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.

W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych kontrahenta można sprawdzić w bazie VIES, którą udostępniła Komisja Europejska (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=pl) . Znajdują się w niej firmy zarejestrowane jako podatnik VAT-UE.

...albo telefonicznie

Innym dowodem na to, że kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jest zaświadczenie z urzędu skarbowego. Taką informację można również uzyskać telefonicznie.
– Programy informatyczne wspierają prace działów księgowych przy sprawdzaniu kontrahentów. Systemy Comarch ERP już posiadają funkcjonalność, która w trakcie wprowadzania danych weryfikuje numer NIP kontrahenta w Portalu Podatnika lub w bazie VIES – zaznacza Tomasz Tekieli.

Jest też aplikacja

W trakcie edytowania lub dodawania kontrahenta, użytkownicy systemów Comarch ERP mogą uruchomić funkcję sprawdzającą status podatnika w VAT, za pomocą której zostanie zweryfikowany NIP kontrahenta. Informacje o statusie podatnika są pobierane z ministerialnego Portalu Podatkowego oraz bazy VIES, w zależności od typu transakcji biznesowej.
- Po weryfikacji pojawi się komunikat, czy kontrahent ma status czynnego podatnika VAT. Jeżeli wyświetli się informacja, że firma nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, należy zachować szczególną ostrożność podczas ujmowania takiej transakcji w księgach podatkowych. Czasem warto wręcz zrezygnować z zawarcia takiej umowy – ostrzega Tomasz Tekieli.

System automatycznie zapisuje informację, że w dniu operacji handlowej, kontrahent był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, co może się okazać użyteczne w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Taką informację, opatrzoną datą weryfikacji, można również wydrukować i przechowywać w dokumentach biurowych.

OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu