Co polscy pracownicy myślą o urlopie? Co piąty musi odbywać go w konkretnym terminie. Polacy najchętniej wybierają lipiec i sierpień

Maciej Badowski
Opracowanie:
Polacy najchętniej swój urlop wykorzystują w lipcu i sierpniu - tak deklaruje 75 proc. respondentów.
Polacy najchętniej swój urlop wykorzystują w lipcu i sierpniu - tak deklaruje 75 proc. respondentów. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Według opinii pracowników, większość pracodawców daje zespołom dowolność w wyborze terminu urlopu wakacyjnego. Z drugiej strony, dowolność daty wypoczynku ograniczana jest przez firmowy grafik. – Polacy najchętniej swój urlop wykorzystują w lipcu i sierpniu – mówi nam ekspertka. Z drugiej strony do Polski dociera nowy trend - work-life fit. Wśród jego głównych założeń można wymienić m.in. dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów.

– Wakacyjny wolny czas ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy pracownika w ciągu całego roku, przynajmniej według Polaków. 56 proc. osób badanych przez Pracuj.pl uważa, że życie zawodowe jest źródłem większych napięć i stresu, niż jeszcze dekadę temu. Natomiast 81 proc. Polaków badanych przez Pracuj.pl deklaruje, że dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, Grupa Pracuj.

Dogodny termin na urlop

Według opinii pracowników, większość pracodawców daje zespołom dowolność w wyborze terminu urlopu wakacyjnego. Tak deklaruje 61 proc. Polaków biorących udział w badaniu Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”.

18 proc. badanych wskazało, że muszą odbywać urlopy wakacyjne w konkretnych terminach określonych przez pracodawcę. Jednak dowolność daty wypoczynku ograniczana jest przez firmowy grafik czy plan. Często nasze możliwości ograniczają decyzje współpracowników. 45 proc. badanych zadeklarowało, że muszą się dostosować do grafiku.

– Polacy najchętniej swój urlop wykorzystują w lipcu i sierpniu - tak deklaruje 75 proc. respondentów. Wypoczynek we wrześniu wybiera 14 proc. Polaków, natomiast tylko 8 proc. badanych wskazuje, że urlop biorą już w czerwcu – wymienia ekspertka.

Jak się okazuje, ponad połowa Polaków (54 proc.) preferuje dłuższe formy wypoczynku. – Zdecydowanie rzadziej rozbijają przerwę na np. dwie „tury”, tak zadeklarowało 31 proc. badanych – mówi Skwarska i dodaje, że wiele jednak zależy od modelu pracy przyjętego w firmie i tego, jak długie urlopy są wpisane w rytm działalności zespołów.

Przekazywanie obowiązków mile widziane

– Z badania wyjawia się pozytywny obraz pracowników w Polsce, jeśli chodzi o obowiązkowość. Aż 82 proc. respondentów stara się przekazać wszystkie ważne informacje swoim współpracownikom, zanim pójdą na urlop. W badaniu respondenci wskazali, że w 50 proc. przypadków taka procedura jest nie tylko mile widziana, ale wręcz wymagana przez pracodawcę – zauważa.

Jest to o tyle ważne, że niektóre procedury, podejmowane w momencie, kiedy pracownik planuje urlop, są niezbędne do tego, aby zachować ciągłość działania firmy na wysokim poziomie. Ich brak może prowadzić do nieporozumień i rzutować na wizerunek firmy.

Nowy trend na rynku pracy

Do Polski dociera nowy trend na rynku pracy. Według raportu „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, przygotowanego na zlecenie Talent Place, obecnie 25 proc. firm w Polsce daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej, a 18 proc. hybrydowej.

W co drugiej firmie (51 proc.) model pracy jest ustalany odgórnie przez pracodawcę. W przypadku 39 proc. firm możliwość wyboru modelu pracy zależy od stanowiska, a w 10 proc. decyzja zależy od woli pracownika. Z kolei w 82 proc. firm praca odbywa się w stałych i powtarzalnych godzinach, a tylko w blisko co piątej organizacji (19 proc.) obowiązuje stały czas pracy, ale z elastycznymi godzinami jej rozpoczęcia, np. między 8:00 a 10:00.

Ponadto, w 67 proc. firm pracownicy zawsze są rozliczani z tego, ile godzin w ciągu pracy poświęcają faktycznie na swoje zadania, ale w 31 proc. organizacji czasem takie działanie się pomija. Prawie połowa pracowników (48 proc.) uważa za bardziej sprawiedliwe traktowanie w oparciu o efekty pracy, ale aż 44 proc. rozpatruje w ten sposób rozliczenie czasu, w którym wykonało się swoje zadania.

– Z naszego badania wynika, że pracownicy nie mogą liczyć na elastyczność ze strony pracodawców, a większość z nich ma narzucony model i stałe godziny pracy. Z tego powodu przeważnie są oni rozliczani z przepracowanego czasu, a nie zrealizowanych zadań – wskazuje Przemysław Kadula, CEO Talent Place.

Jego zdaniem odpowiedzią na te wyzwania na rynku pracy może być koncepcja work-life fit, która polega nie tylko na możliwości pracy z dowolnego miejsca, w różnych godzinach, ale też, jak wyjaśnia, bardziej elastycznego podejścia do formy świadczenia obowiązków.

– Chodzi tu o takie tworzenie kultury organizacyjnej pracy, która ułatwia łączenie życia zawodowego z osobistym i daje wybór – wskazuje.

Kadula przyznaje, że pandemia już pokazała, że potrafimy pracować zdalnie i jest to bardzo wydajne. – Takie podejście wymaga jednak większej elastyczności i zaufania. Niezadowolenie z przymusu powrotu do biura będzie skutkowało zwiększoną rotacją, a to generuje niepotrzebne dodatkowe koszty po stronie pracodawcy – podsumowuje.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu