Cyfryzacja: 300 proc. wzrostu wpływów z VAT dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego

Kwota 123 mld złotych wzrosła do 230 mld w 2022, a w obecnym roku spodziewamy się wpływów zbliżających się do 300 mld złotych.
Kwota 123 mld złotych wzrosła do 230 mld w 2022, a w obecnym roku spodziewamy się wpływów zbliżających się do 300 mld złotych. PhotoMIX-Company/Pixabay.com
Ministerstwo Finansów pochwaliło się jednym z największych sukcesów ostatnich lat, jakim była cyfryzacja poboru podatku VAT, zwana potocznie uszczelnieniem systemu podatkowego.

Spis treści

Przed cyfryzacją

Zestawienie opublikowane dzisiaj porównuje wpływy z podatku VAT pomiędzy latami 2008-2015 a latami 2016-2023. Podstawowe wnioski: ograniczenie luki VAT-owskiej, dynamiczna podwyżka pensji minimalnej w latach 2019-2023 oraz podwyżka kwoty wolnej zwiększyło wpływy z VAT-u trzykrotnie pomiędzy rokiem 2007 a 2023.

O ile w roku 2007 wpływy osiągnęły 96 mld złotych, to wzrost do roku 2015 był dość mizerny – 123 mld złotych udało się zebrać fiskusowi. To jedyne 30 mld złotych więcej po 8 latach nieudolnie wtedy wdrażanego projektu cyfryzacji systemu poboru.

Taki był klimat

W latach 2007-2015 spółki z o.o. można było rejestrować w dowolnych miejscach, deklaracje były na papierze, można było wypełniać je raz na kwartał. I jak Polska długa i szeroka, tak hulały po niej mafie VAT-owskie, które korzystały z luk w systemie i wyciągały dziesiątki miliardów podatków w postaci zwrotów karuzelowych. Sąd Najwyższy w roku 2008 przemianował wyłudzenie VAT-owskie na przestępstwo karno-skarbowe, obniżając rangę tego wyłudzenia.

Cyfryzacja się opłaca!

Kwota 123 mld złotych wzrosła do 230 mld w 2022, a w obecnym roku spodziewamy się wpływów zbliżających się do 300 mld złotych. To są zyski płynące z cyfryzacji, z reformy administracji skarbowej, wspomagane przez zaostrzenie sankcji za wyłudzenie VAT-owskie.

Przede wszystkim są to środki, które pozwalają finansować liczne programy socjalne, które wspomagają budżety domowe. Z perspektywy czasu widzimy też, jak dobre było podwyższenie pensji minimalnej, bo bez tego również milionom Polaków żyłoby się po prostu gorzej, a wpływy z VAT-u byłyby sporo mniejsze.

Luka w oczach instytucji

„Raport VAT GAP in the EU Report 2022” pokazuje, że w latach 2016-2020 Polska, obok Łotwy i Węgier poczyniła największe postępy w uszczelnianiu luki VAT-owskiej, doprowadzając do jej spadku o 9%. Dzięki temu Polska jest stawiana za wzór w regionie, a wiele państw podąża naszą drogą.

Rekordowe wpływy w roku 2022 i te prognozowane na obecny rok mogłoby być jeszcze wyższe. Jednak w ubiegłym roku obniżono VAT na wiele produktów sektora energetycznego, a niższy VAT na artykuły żywnościowe obowiązuje do końca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu