Czy nauczyciel może podjąć drugą pracę lub założyć firmę? Ile podatku odprowadzić za udzielanie korepetycji? Wyjaśniamy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak rozliczyć przychód z korepetycji z fiskusem?
Jak rozliczyć przychód z korepetycji z fiskusem? 123rf.com
Nauczyciel udzielający korepetycji to bardzo często spotykana sytuacja. Odpłatne lekcje po godzinach etatowych pozwalają nauczycielom zarobić często więcej niż w szkole. Od uzyskanego przychodu muszą jednak odprowadzić podatek, bez względu na to, czy prowadzą własną działalność, czy też nie. Kiedy nauczyciel powinien zarejestrować firmę? Ile wynosi podatek dla korepetytora? Czy nauczyciel może podjąć drugą pracę, łączyć etaty w szkołach lub prowadzić firmę niezwiązaną z edukacją? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy nauczyciel może dorabiać po godzinach?

Nie ma przeszkód, aby nauczyciel podejmował więcej niż jedną pracę. To częsta praktyka wśród nauczycieli, że uczą w kilku szkołach, udzielają korepetycji lub wykonują inną pracę zarobkową po godzinach etatowych.

Zasady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej są określone w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności dotyczą jedynie nauczycieli akademickich.

Obowiązujący art. 125 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że: „nauczyciel akademicki zatrudniony w uczelni publicznej, która jest jego podstawowym miejscem pracy, może, za zgodą rektora, podjąć lub kontynuować dodatkowe zatrudnienie tylko u jednego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną, lub naukową”.

Korepetycje drugim dochodem nauczyciela. Jak je rozliczać?

Najczęstszą formą dorabiania przez nauczycieli jest udzielanie korepetycji. Ci, którzy przekroczą określony przychód z tego tytułu, powinni zarejestrować działalność gospodarczą.

Uzyskany dochód należy rozliczyć ze skarbówką. W przypadku, gdy nauczyciel zarabia dodatkowo na zasadach działalności nierejestrowanej, musi pamiętać:

  • o rozliczeniu dochodu w corocznym rozliczeniu PIT-36,
  • nie przekroczeniu połowy wartości minimalnego wynagrodzenia w danym roku (w 2022 jest to 1505 zł).

W momencie przekroczenia przychodu uprawniającego do prowadzenia działalności nierejestrowanej, należy założyć działalność rejestrując ją w CDEIG i tym samym wybrać formę rozliczania się z fiskusem.

Ile wynosi podatek od korepetycji?

Korepetytor, który prowadzi działalność gospodarczą, według aktualnych przepisów, może wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka wynosi wówczas 8,5 proc., ale przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia kosztów prowadzenia działalności i musi opłacać stałe składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przepisy pozostawiały do tej pory wątpliwości, jednak – jak doniosła „Rzeczpospolita” – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie jednej z podatniczek, która prowadzi działalność o PKD 85.59.B („Pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”), potwierdził, że ma prawo do rozliczania się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor KIS przypomniał w swojej odpowiedzi, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy ryczałtowej stawka od świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85) wynosi 8,5 proc. przychodów. Natomiast od początku 2022 r. rozliczenie usług edukacyjnych według stawki 8,5 proc. nie jest uzależnione od tego, czy usługi te są wykonywane (czy też nie) w ramach wolnego zawodu.

Podkreślił także, że interpretacja przepisu jest ważna przy założeniu, że poprawnie oznaczony zostanie PKWiU (Polska Kwalifikacja Wyrobów i Usług).

To pozytywna wiadomość dla nauczycieli, którzy decydują się na prowadzenie działalności edukacyjnej. Zaletą jest stała składka zdrowotna, a nie uzależniona od osiągniętych przychodów.

Ile wynosi składka zdrowotna dla osób rozliczających się ryczałtem?

  • Poniżej 60 tys. zł składka zdrowotna wynosi 336 zł miesięcznie,
  • między 60 tys. zł a 300 tys. zł jest to 560 zł miesięcznie,
  • powyżej 300 tys. zł obowiązuje składka 1008 zł.

Brak możliwości odliczenia kosztów jest jednak problemem dla tych, którzy ponoszą wysokie koszty z tytułu prowadzenia działalności, jak np. wynajem biura i regularny zakup licznych materiałów. W przypadku nauczycieli, którzy często prowadzą lekcje online, u siebie w domu lub dojeżdżając do ucznia, ten problem nie istnieje.

Co grozi za udzielanie korepetycji „na czarno”?

O ile nie trzeba rejestrować działalności (do momentu przekroczenia limity przychodu ustalonego dla działalności nierejestrowanej) prowadząc korepetycje, to nie wykazanie uzyskanego przychodu w zeznaniu PIT grozi karą grzywny lub ograniczenia wolności. Najczęściej w przypadku kontroli na podatnika nałożona jest kara oraz obowiązek uregulowania zaległego podatku. Podatek sankcyjny wynosi nawet 75 proc. nieujawnionych przychodów.

Dodatkowa praca nauczyciela – o tym jeszcze warto wiedzieć

Zawód nauczyciela nie jest objęty zasadą konkurencji. To oznacza, że może on podjąć pracę w swoim zawodzie w kilku placówkach edukacyjnych, uczyć w ramach działalności gospodarczej poza godzinami pracy w szkole czy też uzyskiwać dochód z tytułu wykonywania pracy nie związanej z edukacją.

Wykonując zawód nauczyciela w każdym miejscy pracy należy pamiętać o zachowaniu godności zawodu. Za naruszenie może grozić zwolnienie dyscyplinarne.

Pojęcie „godność zawodu nauczyciela”, jak czytamy w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 25 stycznia 2019 r., wiąże się ze wzorcem postępowania nauczyciela, wynikającym z przepisów prawa, norm etyki zawodowej i innych norm moralnych. Z godnością zawodu nauczyciela wiąże się ustalony standard postępowania nauczyciela, który stanowić powinien wzór dla innych i którego efektem powinno być wzbudzanie szacunku.

Przykłady? Naruszenie godności uczniów lub nieetyczne postępowanie wobec uczniów i współpracowników, fałszerstwo, niska kultura osobista (np. używanie wulgaryzmów w sytuacjach publicznych i w środowisku uczniów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy nauczyciel może podjąć drugą pracę lub założyć firmę? Ile podatku odprowadzić za udzielanie korepetycji? Wyjaśniamy - Strefa Edukacji

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu