Czym jest inteligentny dom i jak działa?

Materiał informacyjny IKEA
Wyposażenie dostosowane do naszych potrzeb, obsługa niewymagająca wysiłku, połączenie estetyki z funkcjonalnością i troską o środowisko. To nie pieśń przyszłości, lecz standard, na jaki zasługujesz. Inteligentny dom pełen jest urządzeń skrojonych na miarę naszych czasów. Sprytne oświetlenie, głośniki bluetooth, elektryczne rolety i panele słoneczne to wyróżniki domu, w którym technologia jest naszym sprzymierzeńcem.

Inteligentny dom – co to oznacza?

Pod pojęciem inteligentnego domu kryją się systemy i urządzenia do automatyki domowej. Dzięki nim coraz więcej funkcji nie wymaga od nas każdorazowego ich włączania i wyłączania, lecz wiele opcji możemy z góry zaprogramować. Innymi zaś możemy sterować z dowolnego miejsca, bez wysiłku – pilotem lub z poziomu smartfona. To za jego pomocą można już nie tylko kontrolować oświetlenie, ale też włączać lub wyłączać gniazdka elektryczne czy regulować muzykę w głośnikach.

Koncepcja inteligentnego domu to nie tylko przedmioty, z którymi bezprzewodowo może się kontaktować użytkownik, ale i komunikowanie się między sobą… samych urządzeń (jest to tzw. Internet Rzeczy, z angielskiego IoT – Internet of Things).

Jakie produkty mogą wchodzić w skład inteligentnego domu?

Chociaż teoretycznie dałoby się ze sobą nawzajem połączyć praktycznie wszystko w naszym domu, nie zawsze miałoby to sens. Które elementy wyposażenia wnętrza składają się najczęściej na inteligentny dom?

Inteligentne oświetlenie

*

Wybór oświetlenia to jedna z najważniejszych, a mimo to często niedoceniana decyzja przy aranżowaniu pomieszczeń. Oświetlenie nadaje klimat i nastrój, znacząco wpływa na nasze samopoczucie, a nawet decyduje o pracy naszego mózgu, sprawiając, że stajemy się bardziej senni bądź przeciwnie – skoncentrowani i pobudzeni.

Inteligentne oświetlenie może być zintegrowane z umeblowaniem i dzięki temu idealnie pasować do szaf, blatu czy regału. Może klimatycznie oświetlać twoje ulubione zdjęcie lub obraz albo mieć wymiar nieco bardziej praktyczny i rozświetlać wnętrze trudno dostępnych zakamarków.

Panele oświetlenia LED szczególnie przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnych wnętrz – dzięki różnym kształtom i rozmiarom można dowolnie komponować je ze sobą na ścianie bądź suficie, tworząc własną, oryginalną aranżację.

Podobnie jak panele, działać mogą zestawy inteligentnego oświetlenia składające się z żarówek bezprzewodowych. Dzięki nim możesz zaprogramować oświetlenie w całym pomieszczeniu tak, aby móc nim sterować jednocześnie.

Inteligentne żarówki i panele dają możliwość dostosowania oświetlenia do potrzeb na dany moment. Za pomocą pilota można je nie tylko włączać i wyłączać, ale i przyciemniać bądź rozjaśniać, a nawet przełączać barwę z ciepłej na zimną i odwrotnie. Niektóre z nich mają możliwość programowania ich działania poprzez aplikację w smartfonie.

Dzięki własnym ustawieniom możesz np. zadecydować, że o określonej wieczornej godzinie światło samo zacznie przygasać i mieć cieplejszą, sprzyjającą wyciszeniu barwę. Może mieć również funkcję budzenia cię rano poprzez stopniowe rozświetlanie pomieszczenia światłem o pobudzającej, neutralnej barwie zbliżonej do światła dziennego. Ta funkcja może być nie do przecenienia zimą, gdy nieraz konieczność wstania do pracy nastaje na długo przed pojawieniem się pierwszych promieni słońca. Odpowiednie światło może pomóc szybciej się obudzić.

Do inteligentnego oświetlania zaliczymy również bezprzewodowe czujniki ruchu, które warto zamontować w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu nie trzeba szukać włącznika przy wchodzeniu do pokoju, nie ma też ryzyka, że zapomnimy gdzieś zgasić światło, które w efekcie będzie niepotrzebne włączone przez długie godziny.

Sprawdź ofertę na: inteligentne oświetlenie od IKEA>>

Inteligentne rolety automatyczne

*

Zaciemniające rolety całkowicie zatrzymują dopływ światła dziennego do pomieszczenia, co jest niezwykle praktyczne szczególnie w przypadku sypialni. Latem, gdy słońce wstaje już w okolicach trzeciej-czwartej nad ranem, osoby o czujnym, płytkim śnie mogą się znacznie gorzej wysypiać. Ten problem mogą pomóc rozwiązać właśnie rolety.

Jednak w inteligentnym domu powinny to być nie zwyczajne, lecz inteligentne rolety – takie, którymi możesz bezprzewodowo sterować. Dzięki temu po przebudzeniu możesz dostarczyć organizmowi porannej dawki dziennego światła jeszcze zanim wstaniesz z łóżka.

Wśród bezprzewodowych produktów znajdziesz nie tylko mocno te zaciemniające, najlepsze do sypialni, ale i rolety z półprzezroczystego materiału, które świetnie sprawdzą się chociażby w salonie, gabinecie lub pokoju ucznia, bo zmniejszają odbicia światła na ekranie.

Inteligentne gniazda

*

Bezprzewodowe oświetlenie już tak nie dziwi, ale inteligentne gniazdka (z angielskiego „smart plug”) wciąż są w naszych domach raczej rzadkością. Tak naprawdę jest to nie tyle gniazdko, co nakładka na nie wraz z wtyczką. Dzięki temu, że może ono być sterowane bezprzewodowo, umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie najróżniejszych urządzeń domowych, w tym również sterowanie oświetleniem, do którego nie mamy możliwości podłączenia inteligentnej żarówki (np. ze względu na jej nietypową specyfikację).

Niektóre modele dodatkowo umożliwiają np. kontrolowanie zużycia energii elektrycznej, przesyłając dane na wybrane urządzenie (np. smartfon).

Bezprzewodowe głośnik sterowane z telefonu

*

Inteligentny dom nie byłby kompletny bez głośników bezprzewodowych, najlepiej takich o prostym, ale zarazem nowoczesnym designie. Zamiast (lub oprócz) przenośnych urządzeń, warto postawić na sprzęt idealnie wtapiający się w resztę wyposażenia pokoju lub nawet będący jego integralną częścią. Subtelny głośnik wbudowany w dowolny mebel, a może głośnik będący jednocześnie lampą? Warto połączyć modne wzornictwo i świetną jakość dźwięku z możliwością sterowania swoją ulubioną muzyką bez ruszania się z miejsca – za pomocą telefonu, laptopa lub innego urządzenia. Zobacz ofertę na głośniki sterowane zdalnie od IKEA.

Inteligentne czujniki

Inteligentny dom dopełniają czujniki, które dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników. Czujniki czadu, dymu czy zalania sprawią, że będziesz spać spokojniej. Czujnik temperatury zaś jest niezbędny, aby efektywnie zarządzać ogrzewaniem.

Inteligentny dom – jak to działa?

W ofercie inteligentnego domu różne urządzenia łączą się ze sobą nawzajem lub ze specjalną centralką. Korzystają z różnych protokołów łączności, które różnią się między sobą m.in. stopniem skomplikowania konfiguracji.

Jednym z prostszych i popularniejszych sposobów na łączenie się w urządzeniami jest całkiem już oswojona technologia Bluetooth. Umożliwia ona łatwe sterowanie pojedynczym sprzętem (np. głośnikiem lub żarówką) z poziomu – najczęściej – smartfona.

Najczęściej jednak inteligentny dom np. z IKEA korzysta z dobrodziejstw sieci Wi-Fi. Wówczas również możliwe jest wygodne sterowanie urządzeniami poprzez smartfon lub inny sprzęt podłączony do domowej Sieci, na przykład laptop.

Zalety korzystania z rozwiązań inteligentnego domu

Zaawansowane technologicznie systemy w domu to przede wszystkim ogromny komfort. Brak konieczności przełączania wszystkiego ręcznie, za każdym razem wstając. Możesz leżeć na kanapie czy siedzieć w fotelu i z tej pozycji przełączać nie tylko telewizor, ale i lampy, grzejniki oraz inne urządzenia elektryczne.

Nowoczesny, inteligentny dom jest też po prostu piękny. Oszczędne w formie, designerskie oświetlenie czy akcesoria sprawią, że każde wnętrze – niezależnie od tego, jaki styl aranżacji preferujesz – będzie się prezentować świeżo, elegancko i efektownie.

Nie można jednak zapomnieć również o tym bardziej praktycznym wymiarze, jakim jest oszczędność. To nie tylko pewność, że światło nie zostanie zapalone zbyt długo, ale i możliwość rozsądnego zarządzania ogrzewaniem, tak aby nie nagrzewać niepotrzebnie pomieszczeń w godzinach, w których nie jest to potrzebne (np. pokoju dziennego w nocy). Dodatkowo czujniki – oprócz wygody – dają nam bezpieczeństwo i większe poczucie kontroli nad codziennością.

Inteligentny dom to nasza przyszłość. Budynki i wnętrza, w których będziemy spędzać większość naszego życia w coraz szybszym tempie wyposażane są w zdobycze nowoczesnej technologii. Warto nie tylko od niej nie uciekać, ale i nauczyć się, jak maksymalnie korzystać z jej udogodnień.

Dodaj ogłoszenie