Deficyt budżetu państwa po kwietniu wyniósł 18,9 mld zł. Najbardziej zmalały dochody z podatków PIT i CIT

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Deficyt budżetu państwa wyniósł po kwietniu 18,9 mld złotych - informuje Ministerstwo Finansów. Najwięcej straty jest na zmniejszonych przychodach z podatków PIT I CIT. Wzrost wydatków spowodowany był m.in. walką z koronawirusem.

W okresie styczeń - kwiecień 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 0,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – kwiecień 2019 r. o ok. 8,7 mld zł. Dochody wyniosły 129,6 mld zł, tj. 29,8 proc. planu, wydatki - 148,5 mld zł, tj. 34,1 proc., a deficyt 18,9 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Jak dodaje ministerstwo, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

  • dochody z podatku VAT były niższe o 1,7% r/r (tj. ok. 0,9 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były niższe o 10,9% r/r (tj. ok. 2,2 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były niższe o 28,9% r/r (tj. ok. 5,2 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 1,4% r/r (tj. ok. 0,3 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były niższe o 1,5% r/r (tj. ok.
  • 22,9 mln zł).

W okresie styczeń - kwiecień 2020 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 18,3 mld zł i było wyższe o ok. 8,3 mld zł (tj. 83,4%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - kwiecień 2019 r. w związku z dodatkowymi dochodami z tytułu obsługi długu skarbu państwa oraz wpłatami z tytułu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. W ustawie budżetowej na 2020 r. z tytułu obsługi długu Skarbu Państwa zaplanowano dochody w wysokości 1,5 mld zł. Realizacja dochodów po kwietniu wyniosła 7,5 mld zł, przede wszystkim z tytułu premii i odsetek od sprzedawanych obligacji skarbowych.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - kwiecień 2020 r. wyniosło 148,5 mld zł, tj. 34,1% planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 (130,0 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 18,5 mld zł, tj. 14,2%, głównie z tytułu przekazania wyższej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 2,5 mld zł), subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 2,3 mld zł), oraz w ramach budżetów wojewodów w związku z rozszerzeniem programu Rodzina 500+ od lipca 2019 r.

Ponadto wyższe wykonanie wydatków wynika z uruchamiania środków m.in. w ramach rezerw budżetu państwa na finansowanie zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie wydatki z tytułu rozliczenia z budżetem ogólnym UE były niższe o 0,4 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, zaś wydatki na obsługę długu skarbu państwa ukształtowały się na zbliżonym poziomie do wydatków w okresie styczeń- kwiecień 2019 - informuje Ministerstwo Finansów.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Materiał oryginalny: Deficyt budżetu państwa po kwietniu wyniósł 18,9 mld zł. Najbardziej zmalały dochody z podatków PIT i CIT - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie