Do życia w duchu eko powinno zachęcać już samo miejsce zamieszkania. Czy deweloperzy chcą budować ekologiczne osiedla?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaangażowanie deweloperów w zielone inicjatywy wpisuje się w nowozdefiniowane pojęcie ekourbanizmu. Zakłada ono przywrócenie w architekturze dawnego kształtu miasta, gdzie człowiek i jego potrzeby znajdują się w centrum, ale z poszanowaniem wartości związanych ze środowiskiem.
Zaangażowanie deweloperów w zielone inicjatywy wpisuje się w nowozdefiniowane pojęcie ekourbanizmu. Zakłada ono przywrócenie w architekturze dawnego kształtu miasta, gdzie człowiek i jego potrzeby znajdują się w centrum, ale z poszanowaniem wartości związanych ze środowiskiem. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Ze względu na długi cykl życia nieruchomości oraz wpływ branży mieszkaniowej na środowisko, rola firm deweloperskich w walce z wyzwaniami klimatycznymi jest istotna. Zaangażowanie deweloperów wspomaga kształtowanie ekologicznych postaw wśród mieszkańców, więc inwestycje i ich infrastruktura powinny ułatwiać prośrodowiskowe działania.

Aż 61% Polaków deklaruje, że troska o środowisko jest dla nich istotna, a zadaniem biznesu jest ułatwienie podjęcia takich kroków. Deweloper podpowiada, jak żyć bardziej odpowiedzialnie, a w ramach swoich osiedli motywuje do działań na rzecz dobra planety.

Ze względu na długi cykl życia nieruchomości oraz wpływ branży mieszkaniowej na środowisko, rola firm deweloperskich w walce z wyzwaniami klimatycznymi jest istotna. Najnowsze wydanie Barometru Archicom „Odpowiedzialnie mieszkać” pokazuje, że na każdym etapie procesu deweloperskiego, a ten obejmuje również użytkowanie mieszkania, zarówno deweloper jak i później mieszkaniec może skutecznie zaangażować się w ideę ESG.

Osiedla zmierzają coraz bardziej w stronę ekologii: domagają się tego mieszkańcy

Cykl życia nieruchomości mieszkaniowych jest stosunkowo długi – pozostają one elementem tkanki miejskiej nawet przez kilkadziesiąt lat, stają się trwałą częścią krajobrazu, tworząc spójną całość z otaczającym środowiskiem i stanowią główny czynnik warunkujący długofalowy dobrostan mieszkańców.

Miasta odpowiadają nawet za 70% globalnych emisji CO2 i zużywają ponad 2/3 energii. W związku z tym rola firm deweloperskich i innych organizacji odpowiedzialnych za kreowanie przestrzeni oraz urbanizację jest bardzo istotna. Dlatego też ekologiczne i nowoczesne budownictwo z poszanowaniem potrzeb społeczności to jeden z trendów, który już wkrótce zdominuje branżę mieszkaniową. Wzrost znaczenia czynników ESG przekłada się również na działania skierowane w stronę mieszkańców, które wspierają kształtowanie proekologicznych postaw przez deweloperów.

W Barometrze Archicom „Odpowiedzialnie mieszkać” zaprezentowaliśmy najlepsze eko-praktyki w zakresie projektowania mieszkań, a także całych osiedli, które są efektem nieustannej obserwacji trendów i nowinek technologicznych przez nasz zespół. Jestem przekonany, że aspekt ekologiczny ma znaczenie na każdym etapie procesu deweloperskiego.

- Dążymy do tego, aby wdrażać ekostandardy już od momentu zakupu gruntu. Jednak nie da się wskazać momentu, kiedy odpowiedzialność dewelopera się kończy. Wierzymy, że kształtowanie postaw i wartości wśród mieszkańców czy też wsparcie w ekologicznym użytkowaniu mieszkań to nasz obowiązek, nad którego realizacją musimy pracować każdego dnia – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu Archicom S.A.

Trwa głosowanie...

Czy 2022 rok to dobry czas na inwestycje?

Zaangażowanie deweloperów w zielone inicjatywy wpisuje się w nowozdefiniowane pojęcie ekourbanizmu. Zakłada ono przywrócenie w architekturze dawnego kształtu miasta, gdzie człowiek i jego potrzeby znajdują się w centrum, ale z poszanowaniem wartości związanych ze środowiskiem.

W związku z tym firmy deweloperskie muszą być otwarte na dialog umożliwiający bieżącą weryfikację oczekiwań mieszkańców, wpierać i promować ich ekologiczne postawy. Życie w zgodzie z naturą, wśród miejsc do rekreacji i wypoczynku, poszanowanie historii danej lokalizacji, a także kompaktowość osiedla to aktualnie główne czynniki warunkujące zadowolenie z jakości miejsca do życia.

Polacy szukają mieszkań zlokalizowanych w strefach zielonych

Nawet 97% Polaków uznaje, że dostępność terenów zielonych to niezwykle istotny aspekt w kontekście oceny swojego miejsca zamieszkania . Z pewnością ciężko jest mówić o rozwijaniu ekologicznych postaw, nie otaczając się na co dzień przyrodą. Okoliczna flora ma wpływ na komfort życia, dobrostan mieszkańców, a nawet niższe koszty utrzymania osiedla.

Dobre praktyki w zakresie zielonych aranżacji obejmują zarówno optymalną liczbę nasadzeń, jak i odpowiedni dobór gatunków spójnych z lokalnym mikroklimatem, remediację gruntu oraz utrzymanie bioróżnorodności. Ale zieleń wchodzi też na salony i coraz częściej jest ważnym elementem wystroju naszych mieszkań. Balkon przestaje być przedłużeniem mieszkania, ale zielonych przestrzeni widocznych przez nasze okna i wypełniających wnętrza.

Ekologicznie odpowiedzialni mieszkańcy - tak, ale wcześniej musi być deweloper stawiający na ekologię

Blisko 61% Polaków deklaruje, że troska o środowisko jest dla nich ważna, przy czym 55% z nas oczekuje odpowiedzialności środowiskowej i proekologicznych aktywności również od przedstawicieli biznesu. Świadomość w tym obszarze rośnie, a presja konsumencka wywierana na przedsiębiorstwach prowadzi do kolejnych zielonych inicjatyw. Choć nieustannie obserwuje się wzrost zaangażowania ludzi w działania na rzecz klimatu, nie należy rezygnować z dalszego promowania takich idei.

Projektowanie osiedli umożliwiających mieszkańcom prowadzenie zdrowego i ekologicznego trybu życia jest obowiązkiem odpowiedzialnego dewelopera. Okres pandemii skłonił blisko 50% Polaków do refleksji na temat wpływu podejmowanych przez nich działań na środowisko.

Zdecydowanie warto wykorzystać ten moment do przekonania wszystkich, którzy wciąż mają wątpliwości, że wspólnymi siłami łatwiej zatroszczyć się o losy planety. W tym celu zamieściliśmy w raporcie szereg inspirujących ekociekawostek, które zachęcają do wdrożenia zmian w codziennej rutynie. Pokazaliśmy również, że życie w stylu eko jest nie tylko łatwe, ale także opłacalne – mówi Waldemar Olbryk.

Barometr Archicom „Odpowiedzialnie mieszkać” jest drugą edycją raportu publikowanego przez wrocławskiego dewelopera. Cykliczne publikacje tworzone są we współpracy specjalistów Archicom wraz z ekspertami zewnętrznymi, aby wskazywać kluczowe rozwiązania mogące wpłynąć korzystnie na komfort życia mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu