Dobry zwyczaj - nie pożyczaj. Mądry zwyczaj - pożyczaj, ale z głową. Zwłaszcza w przedświątecznym amoku!

AIP
Dariusz Bloch / Polska Press
Od Bożego Narodzenia dzieli nas zaledwie kilkanaście dni. Przedświąteczna gorączka zakupowa nabiera już pełnej mocy. Uczestnictwo w tej szalonej pogoni za prezentami udziela się często całym rodzinom. Powszechny brak czasu, w połączeniu z intensywnymi promocjami i kampaniami marketingowymi nakłaniającymi do zakupów powodują, że nasze decyzje zakupowe bywają nieprzemyślane i impulsywne. Wiele rodzin decyduje się w tym okresie na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego. Jak nie stracić przy tym głowy?

Jak nie stracić przy tym głowy i uniknąć potencjalnych zagrożeń, radzi ekspert innowacyjnej platformy kredytowej Bancovo.

Wraz z początkiem grudnia, zaczyna się okres największych żniw dla większości producentów i sprzedawców – znacząco wzrasta wtedy ich poziom obrotów. Nic więc dziwnego, że zachęcają oni konsumentów do zwiększonej aktywności zakupowej oraz wpisują swoje produkty w świąteczny kontekst za pomocą specjalnych promocji i kampanii marketingowych.

Polacy pozwalają się ponieść przedświątecznemu szaleństwu zakupów. Według oficjalnych prognoz, przeciętna polska rodzina wyda na tegoroczne święta 1 168 zł. Niemal połowę tej kwoty stanowić będą wydatki na świąteczne prezenty, a 44 proc. zamierzamy przeznaczyć na jedzenie.

Dla wielu osób poniesienie wyżej wspomnianego kosztu może być jednak wydatkiem obarczonym niemałym wysiłkiem finansowym. Część z nas, by wesprzeć swój budżet na święta, zapewne sięgnie po kredyt lub pożyczkę. Jest to krok zalecany o tyle, o ile wykonamy go z rozwagą, stosując się do pewnych kluczowych zasad.

Mierz siły na zamiary

Na samym wstępie należy zastanowić się nad wysokością kwoty, którą zamierzamy pożyczyć. Powinniśmy skonfrontować nasze możliwości finansowe z realnymi potrzebami, które potencjalny kredyt ma zaspokoić. Rozważenie tej kwestii jest kluczowe i powinno bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie poszukiwań idealnej oferty. Wszystko po to, by zaciągnięte z okazji świąt zobowiązanie nie zaburzyło naszej płynności finansowej.

– W przedświątecznej gorączce łatwo popełnić błąd. Brakuje nam czasu na rzetelne porównanie ofert. Jesteśmy w tym czasie pochłonięci zupełnie innymi sprawami – Wojciech Rudzki, Członek Zarządu Bancovo. Platformy kredytowe online, takie jak Bancovo mogą być dobrym rozwiązaniem w tym czasie, dla osób szukających finansowego wsparcia. Zamiast biega
po bankach czy firmach pożyczkowych, możemy w kilka minut, w zaciszu domowym sprawdzić jakie oferty pożyczek są obecnie na rynku i rozważnie wybrać najbardziej korzystną w danym momencie, a gotówkę mieć na rachunku w ciągu 15 minut.

Spłacaj na czas

Spłacanie zobowiązań w terminie jest absolutną podstawą higieny finansowej. Wszelkie opóźnienia mogą wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów na rzecz banku, a nawet utratą wiarygodności kredytowej. Jeżeli doskwiera nam wysokość obecnie posiadanych rat kredytu to warto rozwiązań ten problem już teraz i spędzić Święta w spokoju, bez obarczania się zmartwieniami o nasz domowy budżet w kolejnych miesiącach.
– Jeżeli chcemy obniżyć nasze miesięczne raty to najlepszym rozwiązaniem jest konsolidacja obecnych kilku kredytów w jeden z niższą miesięczną ratą – tłumaczy Wojciech Rudzki z Bancovo.

Oceniaj ryzyko

Okres przedświąteczny to czas zwiększonej intensywności pojawiania się ofert pożyczkowych kuszących nas różnego rodzaju zachętami. Czasem jest to wyjątkowo niskie oprocentowanie lub szybkość dostarczenia gotówki, innym razem – możliwość pobrania tzw. „kredytu na dowód”. Należy pamiętać, że często w takich przypadkach możemy paść ofiarą dodatkowych, ukrytych kosztów.

Ryzykiem są też nieuczciwi pożyczkodawcy zamieszczający w umowie zapis stanowiący, że pożyczka funkcjonuje w oparciu o prawo zagraniczne, co może być potencjalnym utrudnieniem przy dochodzeniu roszczeń dla pokrzywdzonego konsumenta. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w przypadku ofert typu „pożyczka na święta bez zobowiązań”, „kredyt dla zadłużonych” czy „kredyt bez BIK”, na które każdy z nas natyka się niemal co krok na słupach ogłoszeniowych. Jeśli firmy udzielają tak ryzykownych pożyczek, to koszty związane z ryzykiem przerzucają na pożyczkobiorcę. W takiej sytuacji nawet małe potknięcie, może skutkować poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi bardzo często do pętli zadłużenia, z której bardzo trudno się uwolnić.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobry zwyczaj - nie pożyczaj. Mądry zwyczaj - pożyczaj, ale z głową. Zwłaszcza w przedświątecznym amoku! - Strefa Biznesu

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu