Dodatkowe podwyżki dla nauczycieli: 9.09.2019 r. Ile wyniesie wynagrodzenie nauczyciela stażysty, a ile nauczyciela dyplomowanego

AIP
Od 1 września 2019 r. zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela stażysty wyniesie 2 782 zł.
Od 1 września 2019 r. zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela stażysty wyniesie 2 782 zł. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na tzw. subwencję oświatową w części przeznaczonej na płace nauczycieli. Absolutną nowością jest naliczanie kwoty ok. 1,2 tys. zł na nauczyciela stażystę w związku z wprowadzeniem świadczenia dla nauczycieli stażystów. Samorządy otrzymają dodatkowo z tego tytułu ok. 24 mln zł. Według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej, ze świadczenia skorzysta ponad 19 tys. nauczycieli stażystów.

Obecnie pilnie procedowane jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019. Zakłada ono, że podwyżki wejdą z początkiem nowego roku szkolnego czyli od 1 września 2019 r.

W projekcie proponuje się następujące zmiany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019 (Dz. U. poz. 2446).

Podwyżka proporcjonalnie do liczby uczniów i nauczycieli stażystów

W projekcie określono, że podział dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej w zakresie środków przewidzianych na podwyżkę płac dla nauczycieli będzie odbywał się proporcjonalnie do przeliczeniowej liczby uczniów Up w danej jednostce samorządu terytorialnego, zawężonej do uczniów szkół publicznych.Taki sposób jest kontynuacją podziału subwencji, który został już dokonany na 2019 r. Dodatkowe środki, które otrzymają poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, uzupełnią kwotę subwencji naliczoną im na 2019 r.
Kwota części oświatowej subwencji ogólnej przewidziana na świadczenie na start zostanie podzielona proporcjonalnie do liczby nauczycieli stażystów zatrudnionych co najmniej na 0,5 etatu na podstawie Karty Nauczyciela.

Część oświatowa subwencji ogólnej zostanie naliczona na podstawie danych z systemu informacji oświatowej według stanu na dzień 30 września 2018 r. i dzień 10 października 2018 r. obejmujących nauczycieli stażystów zatrudnionych w placówkach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach oświatowych.

Po raz pierwszy przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej zostaną uwzględnione dane o nauczycielach w zakresie całego wychowania przedszkolnego; do tej pory uwzględniane były jedynie dane o liczbie dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku 6 lat lub więcej objętych wychowaniem przedszkolnym.

Tak ustalona liczba nauczycieli stażystów ma stanowić w pewnym przybliżeniu prognozę liczby nauczycieli stażystów uprawnionych do świadczenia na start. Sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej w zakresie środków na świadczenie na start spowoduje przekazanie środków dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w wysokości iloczynu liczby nauczycieli stażystów i kwoty 1,2 tys. zł (kwota świadczenia 1 tys. zł plus pochodne pracodawcy). Ponieważ do podziału części oświatowej subwencji ogólnej będą przyjęte dane z roku szkolnego 2018/2019, a wypłata świadczenia nastąpi w kolejnym roku szkolnym, tj. 2019/2020, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły zwracać się o przekazanie brakujących środków na ten cel z rezerwy subwencji.

Preferencje dla małych szkół podstawowych

W projekcie zmian uwzględniono sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w powiązaniu z liczebnością klas w szkołach podstawowych. Zaproponowano przyznanie dodatkowych środków w wysokości 190 zł na ucznia szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży jednostkom samorządu terytorialnego, w których liczba uczniów na danym poziomie nauczania takiej szkoły jest mniejsza lub równa średniej liczbie uczniów w oddziale w kraju (18 uczniów) oraz – jednocześnie – których sytuacja finansowa jest trudniejsza, niż w innych jednostkach samorządu terytorialnego tego samego szczebla.
Liczebność uczniów na danym poziomie nauczania została określona analogicznie jak w przypadku małej szkoły, o której mowa w rozporządzeniu, co oznacza, że zakwalifikują się szkoły podstawowe maksymalnie ze 144 uczniami (jeśli prowadzą nauczanie w zakresie 8 klas).

Nowe wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 września

W 2019 r. w sumie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc.

  • Po wdrożeniu podwyżki, od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze wyniesie:
  • nauczyciela stażysty – 2 782 zł
  • nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł
  • nauczyciela  mianowanego – 3 250 zł
  • nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł

Nauczyciele o proteście

– Nauczyciele są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych. To, co dzieje się w polityce edukacyjnej, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Nauczyciele zwracają też uwagę na fakt, że chcą lepszej szkoły, lepszej edukacji, większej autonomii, niezależności, zaufania do nauczyciela, mniejszej biurokracji – powiedział dzisiaj po Prezydium ZG ZNP Sławomir Broniarz, prezes Związku.

– Od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili. W poniedziałek 16 września br. Prezydium ZG podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejsce – poinformował szef ZNP o decyzji Prezydium ZG ZNP.

Sondaż zostanie przeprowadzony na dwa sposoby – elektroniczny i tradycyjny, papierowy. Ogniska ZNP zorganizują w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych spotkania, podczas których nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni wypowiedzą się na temat różnych form protestu. – Jednocześnie przeprowadzimy sondaż internetowy adresowany do nauczycieli i pracowników, którzy nie są członkami ZNP – poinformował prezes ZNP.

Stała podwyżka płac

Samorządy oświadczyły, że nie mają pieniędzy na sfinansowanie takich podwyżek. W efekcie w środę 7 sierpnia na konferencji prasowej minister edukacji powiedział:
Mamy dodatkowy miliard złotych dla samorządów przeznaczony na podwyżki płac nauczycieli. Podwyżki te nie są tylko do końca tego roku. Jest to stała podwyżka płac nauczycieli. Koszty funkcjonowania edukacji nie są wyłącznie pokrywane ze środków budżetu państwa. Środki te zagwarantowane są w dochodach samorządów, nie tylko w subwencji oświatowej - powiedział w środę, 7 sierpnia br. podczas konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

projekt rozporządzenia - czytaj strona 2

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019 stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1530, z późn. zm.).
Zmiana rozporządzenia jest konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1287), w zakresie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej, podwyższenia wynagrodzeń nauczyciel o 9,6% w okresie od dnia 1 września 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. oraz wprowadzenia świadczenia na start dla nauczyciela stażysty.
Podział kwoty części oświatowej subwencji ogólnej określonej w ustawie budżetowej na 2019 r. został dokonany w terminie ustalonym w ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, tj. w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej. W związku z dodatkową podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. i wprowadzeniem świadczenia na start dla nauczyciela stażysty zwiększeniu ulegnie kwota części oświatowej subwencji ogólnej w 2019 r. Konieczne jest zatem określenie zasad dokonania podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. Dodatkowa kwota części oświatowej subwencji ogólnej zostanie podzielona po pomniejszeniu o 0,4% środków na rezerwę subwencji, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia zawiera przepisy umożliwiające dokonanie podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej.
Podział części oświatowej subwencji ogólnej będzie dokonywany na podstawie danych z systemu informacji oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2018 r. i  dzień 10 października 2018 r., zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245, z późn. zm.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 185

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
IT zawodowiec 25 lat dośw.
1 września, 14:02, Gość:

Nie wiem dlaczego Ci zazdrośnicy sami nie pójdą do szkoły pracować. Miejsca przecież są.

I to ile, ja zwalniam w kwietniu (daje wypowiedzenie), bo głupi byłem i myślałem że się poprawi.

G
Gość
4 września, 08:19, Stanisław:

Nauczycielu, jeżeli chcesz głosować na PO to zastanów się dlaczego? Pomyśl o swoich dzieciach. Nie kieruj się nienawiścią. PO nie dbało o gospodarkę i o nauczycieli. PO wyprzeda resztki majątku i będziemy do końca życia lokajami Europy. Tylko prymitywny człowiek "na złość mamie gryzie się w palec".

Nikt na PO nie głosuje, podobnie jak kilka lat temu. Głosujemy przeciw PIS

G
Gość
1 września, 19:43, Smutna edukacja:

I znów 1 wrzesień i" prace domowe"to bardziej nauka dziecka w domu niż w szkole.Dziecko z domu ma przychodzić mądre nie na odwrót.Tak dać im podwyżki przecież tak ciężko pracują hutnictwo w Polsce się sypie hutnicy zarabiają nie wiele i pomocy i podwyżek nie dostają ale tam się leży i wypoczywa nie to co ciężko pracujący nauczyciele

Pomyśl czyja to wina ? Rozumiem nie masz pojęcia jak to wygląda z 2 strony. Podam przykład: poprzednio przed reformą miałem ok 14 godzin w tym 8 praktycznych by wyszkolić dobrych informatyków (złota szkoła, absolwenci maja prace natychmiast po szkole i studia jednocześnie).

Na zajęciach miałem grupy maksymalnie 10 uczniów i czas by nie tylko przygotować ich do egzaminu ale i przekazać im sporo mojego doświadczenia. Po reformie pensum wzrosło do 20h (obniżka), z tych 8h zostały 2h (oszczędności na uczniach) i jeszcze przybyło materiału do zrealizowania, na dodatek grupy nawet 16 uczniów ( niekiedy mam 4 na jeden stary komputer) i teraz to już nawet pojęcia nie mam jak mam ich solidnie nauczyć. Teraz mam np 33 uczniów w sali gdzie 20 to już za dużo i 10 stanowisk komputerowych.

G
Gość
8 września, 20:51, Lady.black:

Za 100godzin w miesiącu to i tak dużo 2tys..ja muszę 200godz.pracować za 2tys. i wykarmić dzieci plus opłaty itp..

Było słuchać nauczycieli i się uczyć !!!!!

n
nowy nauczyciel
4 września, 08:19, Stanisław:

Nauczycielu, jeżeli chcesz głosować na PO to zastanów się dlaczego? Pomyśl o swoich dzieciach. Nie kieruj się nienawiścią. PO nie dbało o gospodarkę i o nauczycieli. PO wyprzeda resztki majątku i będziemy do końca życia lokajami Europy. Tylko prymitywny człowiek "na złość mamie gryzie się w palec".

Widzę że pojęcia nie masz o co naprawdę strajkujemy!!

Pomyśl, elitarna szkoła (złota tarcza) sami specjaliści z wielkim doświadczeniem np. 25lat w IT jak ja. Idziesz by przekazać wiedze młodym pokoleniom, nagle całe nauczanie idzie do piachu bo ktoś oszczędza na waszych pociechach i zamiast 8h po 10 dzieci robi się 2h po 15 i po 4 uczniów na komputer. Powiem tak jestem dobry ale nie jestem cudotwórcą. Nawet nie wspomnę że od września mam pensum 20h i jeszcze wytrwam do kwietnia i zmykam, bez przesady w przemyśle mam za 1h tyle co w szkole za cały dzień. Musiałem sam kupić prawie wszystko do pracowni(nawet drogi projektor) by mieć wyniki na poziomie 100% zdawalność egzaminów zawodowych.

N
Nowy nauczyciel
8 września, 20:51, Lady.black:

Za 100godzin w miesiącu to i tak dużo 2tys..ja muszę 200godz.pracować za 2tys. i wykarmić dzieci plus opłaty itp..

19 września, 14:29, Gość:

Masz rację nauczyciele dzieci nie karmią i opłat nie robią.

Jeśli nie pracowałeś w szkole to nie wymyślaj. Ja prawie 25 lat pracowałem w przemyśle i mam własny przelicznik 6h dydaktycznych to 16h pracy fizycznej remonty taboru kolejowego. Dokładnie tak samo człowiek jest wykończony a potem przygotuj się na kolejny dzień i sprawdź setki prac. Jak policzyłem ile czasu tracę na szkołę to mi wyszedł zarobek ok. 7zł/h, a że jestem bardzo dobrym specjalistą poza szkołą w wolny dzień mam ok 100zł. Tylko powołanie trzyma mnie w szkole, ale już mam dość. Jestem już jednym z ostatnich specjalistów w szkole ( czołówka krajowych techników), jak odejdę to nawet nie będzie miał kto przygotować egzaminów.

G
Gość
8 września, 20:51, Lady.black:

Za 100godzin w miesiącu to i tak dużo 2tys..ja muszę 200godz.pracować za 2tys. i wykarmić dzieci plus opłaty itp..

Masz rację nauczyciele dzieci nie karmią i opłat nie robią.

L
Lady.black
Za 100godzin w miesiącu to i tak dużo 2tys..ja muszę 200godz.pracować za 2tys. i wykarmić dzieci plus opłaty itp..
G
Gość
1 września, 13:31, Retor:

Już się wymiotować wręcz chce od tych ciągłych żądań i roszczeń nauczycieli, która grupa zawodowa ma tyle przywilejów i dodatkowych świadczeń ??

1 września, 14:01, Gość:

Ci po wyższej szkole hałasu maja więcej przywilejów a nic nie robią

Np mundurowka

G
Gość
4 września, 21:49, Ona:

Ile będę, przepraszam ile mam 2900 prawie???? Hahahahhahahahahahha nie mogę ? ? ? ? ? ? ? ? skąd te dane???????? Bo moje konto nie pokazuje takiej kwotty

Brutto

O
Ona
Ile będę, przepraszam ile mam 2900 prawie???? Hahahahhahahahahahha nie mogę ? ? ? ? ? ? ? ? skąd te dane???????? Bo moje konto nie pokazuje takiej kwotty
S
Stanisław
Nauczycielu, jeżeli chcesz głosować na PO to zastanów się dlaczego? Pomyśl o swoich dzieciach. Nie kieruj się nienawiścią. PO nie dbało o gospodarkę i o nauczycieli. PO wyprzeda resztki majątku i będziemy do końca życia lokajami Europy. Tylko prymitywny człowiek "na złość mamie gryzie się w palec".
G
Gość
1 września, 13:57, Bvg:

Chodźcie do szkoły mądrale, zapraszam _ ja dyplomowany 27 lat pracy 2800 na rękę, zapraszam!!!

2 września, 5:20, Mgr:

Tez mam tyle i nie narzekam kultura i sztuka

Skoro Ci tak dobrze...to dobrze Ci tak.

G
Gość
1 września, 14:02, Gość:

Nie wiem dlaczego Ci zazdrośnicy sami nie pójdą do szkoły pracować. Miejsca przecież są.

1 września, 18:29, Gość:

Wykopac starych nierobow i zatrudnic mlodych , ktorzy zamiast ciagle żądac to beda pracowac

Młodzi chcą godnie zarabiać na życie. Założyć rodzinę,kupić mieszkanie czy wybudować dom,mieć dzieci i zarobić na to wszystko. Z pensji nauczycielskiej nie da się. Jeśli ktoś jest na początku drogi zawodowej omija nauczycielstwo z daleka.

M
Mgr
1 września, 13:57, Bvg:

Chodźcie do szkoły mądrale, zapraszam _ ja dyplomowany 27 lat pracy 2800 na rękę, zapraszam!!!

Tez mam tyle i nie narzekam kultura i sztuka

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu