Dodatkowy dzień wolny za 1 maja? Przepisy mówią wyraźnie. Te osoby będą musiały wziąć dzień urlopu. Długa majówka nie dla wszystkich

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Urlop za 1 maja? Nie, bo wypada w niedzielę.
Urlop za 1 maja? Nie, bo wypada w niedzielę. 123rf.com
Majówka 2022 już za chwilę. W tym roku Święto Pracy - 1 maja przypada w niedzielę. Komu przysługuje wolne za 1 maja? Czy można odebrać dzień wolnego, za święto wypadające w niedzielę? Co o mówi o tym Kodeks Pracy? Czy 2 maja 2022 jest wolny od pracy? Zadajemy te pytania teraz, ponieważ 1 maja 2022 to najbliższa niedziela. Piszemy o tym, kiedy należy nam się dzień wolnego za święto, które wypada w weekend.

Spis treści

Majówka 2022. 1 maja w niedzielę. Czy za święto w niedziele należy nam się wolne?

W tym miesiącu świętem, które przypada w niedzielę, jest 1 maja. Kodeks pracy w art.130 § 2 mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające [b]w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin[/b]. Wynika z tego, że 1 maja, które obchodzimy w niedzielę, nie uprawnia nas do dodatkowego dnia wolnego.

Kiedy można wybrać dzień wolny za święto i na jakich zasadach?

Dnia wolnego za święto może domagać się każdy pracownik zatrudniony na umowę, jeżeli święto wypada w sobotę. Taką sytuację mieliśmy 25 grudnia ubiegłego roku. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia obchodziliśmy w sobotę, w związku z tym pracodawca do końca okresu rozliczeniowego był zobowiązany udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę może być udzielony zarówno przed jak i po danym święcie, ale w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Jeżeli wynosi on miesiąc, wolny dzień powinien być udzielony do końca danego miesiąca, kwartał — do ostatniego dnia trzeciego miesiąca, a jeżeli rok — do 31 grudnia danego roku.

Pożyczka od rodziny ma niewątpliwie duże zalety: brak (albo ograniczone do minimum) formalności, a gdy mamy serdeczne relacje, rodzice czy rodzeństwo nawet nie poruszają tematu odsetek czy kar za zwłokę.

Pożyczka od rodziny to nie prywatna sprawa. Urząd skarbowy ż...

Warto pamiętać, że według przepisów to pracodawca decyduje, który dzień będzie dniem wolnym dla danego pracownika. W praktyce często szef daje pracownikom kilka terminów do wyboru lub przystaje na ich indywidualne oczekiwania.

1 maja to święto państwowe od ponad 70 lat

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja to święto obchodzone od 1890. Jako święto państwowe zostało ustanowione w 1950 roku. W czasach PRL w Polsce organizowane były huczne obchody pierwszomajowe, m.in. obowiązkowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. Była to okazja do propagowania ideologii partyjnej.

Dzisiaj 1 maja jest wciąż uroczystym dniem i wolnym od pracy. 3 maja obchodzimy święto odzyskania Niepodległości, które również jest ustawowo wolne od pracy. Dzięki temu co roku obchodzimy tzw. majówkę, czyli długi weekend. 2 maja (dzień Flagi) jest dniem pracującym. Ci, którzy w 2022 roku wzięli wolne 2 maja, mogą cieszyć się długim weekendem już od soboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu