Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w kwietniu. Zwiększyło się grono dzieci, na które można dostać pomoc [6.04.2020 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
winters/ Pixabay.com
Poszerzyło się grono osób uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na kolejne 14 dni z datą wsteczną, licząc od 26 marca. Zobacz, kto może się starać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i co zrobić, żeby dostać świadczenie.

31 marca dobiegły końca prace nad ustawą wydłużającą okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, a akt prawny zyskał podpis prezydenta. Świadczenie początkowo zostało przyznane rodzicom na okres 14 dni i przysługiwało do 25 marca, ale rząd zdecydował się wydłużyć okres jego pobierania na kolejne 14 dni. Wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od 26 marca zgodnie z przepisami wprowadzonymi 31 marca.

Nowe uprawnienia rodziców do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Rząd wprowadził istotne zmiany, w porównaniu z pierwszym okresem obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przyjęte 31 marca przepisy poszerzają grono dzieci, na które można dostać świadczenie, o dzieci niepełnosprawne w wieku powyżej 8 lat. Ponadto, od 26 marca o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice, których dziećmi opiekowała się niania lub dzienny opiekun. W tym przypadku dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany pod warunkiem, że rodzice zawarli z nianią lub dziennym opiekunem umowę uaktywniającą i osoba taka nie może kontynuować opieki przez COVID-19.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Na mocy przepisów przyjętych 31 marca od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje: rodzicom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, rodzicom dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W dalszym ciągu o świadczenie mogą starać się rodzice, którzy mają ubezpieczenie chorobowe i muszą opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

Warto przeczytać:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 26 marca mogą otrzymać rodzice dzieci:

  • do lat 8
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Co ważne, o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą także ubiegać się rodzice bądź opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. W przypadku opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można starać się z powodu zamknięcia: szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Jak promować biznes online podczas epidemii koronawirusa?

Początkowo szkoły i przedszkola miały być zamknięte do 25 marca, ale teraz wiadomo, że pozostaną nieczynne minimum do 14 kwietnia, kiedy to ma się skończyć przerwa wielkanocna. Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem uczniów, rodziców i nauczycieli, stacjonarne zajęcia dydaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży zostały zawieszone. Dzieci nie są jednak zwolnione z obowiązku kształcenia. Mają kontynuować naukę zdalnie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach
Rodzic, który wnioskował o dodatkowy zasiłek opiekuńczy maksymalnie na okres 14 dni, po 25 marca mógł wystąpić o jego przedłużenie, czyli przyznanie świadczenia na kolejne 14 dni. Do czasu wejścia w życie ustawy przyjętej 31 marca oświadczenia o korzystaniu z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8. roku życia można było składać na takich samych zasadach jak wcześniej.

Na podstawie nowelizacji ustawy z dn. 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. wniosek o zasiłek opiekuńczy, związany z decyzją z 20 marca o zamknięciu placówek edukacyjno-dydaktycznych, będzie traktowany jak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS zastrzegał jednak, że wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne 14 dni, które wpłynęły do niego w marcu, zostaną rozpatrzone dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, czyli w kwietniu.

Jak pracować zdalnie, gdy w domu są dzieci? Najlepsze pomysł...

Wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na limit 60 dni tradycyjnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat w danym roku kalendarzowym, ani na limit 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w danym roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na 14 dni od 26 marca mogą dostać rodzice lub opiekunowie, którzy mają opłacone ubezpieczenie chorobowe i są zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną spełniającą wyżej wymienione kryteria.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się m.in. osoby:

  • z umową o pracę,
  • z umową zlecenie,
  • prowadzące działalność gospodarczą.

Osoby, które złożyły oświadczenia związane z drugą pulą 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego w marcu, nie muszą ponownie składać dokumentów w kwietniu. Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze oświadczenia związanego z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym, w dalszym ciągu mogą to zrobić.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Takie oświadczenie pełni rolę wniosku o zasiłek. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub współpracujące z osobą prowadzącą taką działalność powinny złożyć oświadczenie w ZUS.

Warto wiedzieć, że jedynie jedynie dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat można pobierać do 28 dni. W pozostałych przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do 14 dni.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem można złożyć w dowolnym momencie, ale tylko te osoby, które je złożyły, otrzymają świadczenie. Wnioski o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach (z limitem 60 lub 30 dni) zostaną potraktowane jak wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (aż do wyczerpania limitu kolejnych 14 dni).

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

- Zasiłek opiekuńczy zapewniony specustawą ma charakter dodatkowy w stosunku do zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie dotychczasowych przepisów - przypomina Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

Warto przeczytać:

Przez koronawirusa musimy unikać większych skupisk ludzkich. Zakazane są spotkania w grupach powyżej dwóch osób (nie dotyczy to rodzin i osób zamieszkujących wspólne gospodarstwa domowe). Z domu wolno wychodzić tylko w celu załatwienia ważnych potrzeb życiowych, np. po zakupy, do apteki, do pracy czy w celu przyniesienia sprawunków bliskim. Osoby poniżej 18. roku życia mogą opuszczać mieszkanie wyłącznie w towarzystwie dorosłego. Zakupy trzeba robić w rękawiczkach, które mają zapewnić sprzedawcy.

To warto wiedzieć:

Placówki edukacyjno-wychowawcze zostały zamknięte na mocy specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych. Polska nie chce popełnić błędu Włoch oraz innych państw, które nie podjęły bardziej zdecydowanych kroków, aby przeciwdziałać epidemii koronawirusa. Specustawa daje ministrom właściwym ds. oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego i nauki możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia placówek edukacyjno-oświatowych.

Czytaj także

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię - oznacza to, że epidemia koronawirusa jest zjawiskiem globalnym, a liczba zachorowań na COVID-19 może wzrosnąć w tym samym czasie na różnych obszarach geograficznych. 12 marca znany był już pierwszy, śmiertelny przypadek zakażenia COVID-19 w naszym kraju, a 20 marca ogłoszono stan epidemii w Polsce. Liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-02 i ofiar śmiertelnych koronawirusa rośnie.

POLECAMY TEŻ:


FLESZ: Zasiłek z tytułu koronawirusa od ZUS i pracodawcy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 72

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Agni

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

G
Gość
30 marca, 2:53, Gość:

Mój 9letni syn zostaje sam w domu od godz 5.00 do ok.14.30 -15.00 bo pracuje w markecie i MUSZE zostać nadgodziny bo tak każą ....zadzwonić mogę do niego tylko na 15minutowej przerwie ok godz 11.00 ...Jak zadzwoni do mnie odebrać nie mogę jak jestem na kasie i czy ktoś się pyta czy dziecko jest bezpieczne czy da sobie radę , czy coś zje bo przecież nie może sobie piecyka gazowego zalonczyc żeby sobie coś ciepłego zjeść ...za sprzęt elektroniczny też nie jest nikt pewien ...więc pytam się CO Z PRAWEM

" ODPOWIEDZIALNY RODZIC " Ale karę to szybko nam rodzicom można wlepic czy do sadu rodzinnego oddać .....

Odpowiedzialność karna rodziców za brak należytej opieki

nad dzieckiem

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa karnego oraz prawa wykro-

czeń penalizują bezpośrednio lub pośrednio niektóre przejawy narusze-

nia obowiązków rodzicielskich35 i przewidują możliwość pociągnięcia

rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za brak należytej opieki

nad dzieckiem, którego skutkiem może być narażenie dziecka na niebez-

pieczeństwo.

Oczywiście popieram Panią w 100%, to jest farsa.

E
Ela

Parodia ..

Córka 11 marca obchodziła 8 lat, mimo że nadal jest w pierwszej klasie nie należy mi się zasiłek. Czy takie dziecko nie potrzebuje opieki ? Oczywiście zgadzam się z innymi rodzicami i uważam że zasiłek powinien obejmować dzieci do 12 roku życia. Biorąc pod uwagę również to że lekcjami i zadaniami zostają obarczeni rodzice

G
Gość

Witam, mój syn jest niepełnosprawny , leżący z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym 25 lat. Decyzja Wojewody tak jak żłobki i szkoły zamkniecie placówki ŚDS . Jak zawsze zapomina się o osobach najsłabszych, proszę powiedzieć co mamy z mężem zrobić oboje pracujemy. Pisze wszędzie ... nikt nie potrafi pomóc , odpowiedzieć.. przecież mamy politykę prorodzinną . Takie osoby nie zagłosują po prostu są zbędne. Tylko ja zawsze pracowałam nigdy nie poszłam po zasiłki gdzie uczciwość . Moje dziecko nie weźmie sobie samo kanapki , nie włączy telewizora ... żenada. Piszą o nowelizacji ustawy, kiedy ? Dla ciekawości osoby dorosłe niepełnosprawne na cały rok mogą być 14 dni chore - tyle należy mi się opieki. Nie wiem czy ktoś rozumie sytuację i problem, ale kiedy syn choruje to jest minimum 2 - 3 tygodnie...o czym mówimy . Zawsze czujemy się ludźmi gorszej kategorii ..

G
Gość

Mój 9letni syn zostaje sam w domu od godz 5.00 do ok.14.30 -15.00 bo pracuje w markecie i MUSZE zostać nadgodziny bo tak każą ....zadzwonić mogę do niego tylko na 15minutowej przerwie ok godz 11.00 ...Jak zadzwoni do mnie odebrać nie mogę jak jestem na kasie i czy ktoś się pyta czy dziecko jest bezpieczne czy da sobie radę , czy coś zje bo przecież nie może sobie piecyka gazowego zalonczyc żeby sobie coś ciepłego zjeść ...za sprzęt elektroniczny też nie jest nikt pewien ...więc pytam się CO Z PRAWEM

" ODPOWIEDZIALNY RODZIC " Ale karę to szybko nam rodzicom można wlepic czy do sadu rodzinnego oddać .....

Odpowiedzialność karna rodziców za brak należytej opieki

nad dzieckiem

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa karnego oraz prawa wykro-

czeń penalizują bezpośrednio lub pośrednio niektóre przejawy narusze-

nia obowiązków rodzicielskich35 i przewidują możliwość pociągnięcia

rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za brak należytej opieki

nad dzieckiem, którego skutkiem może być narażenie dziecka na niebez-

pieczeństwo.

G
Gość
24 marca, 12:12, Gość:

Może należałoby powrócić do tematu zwiększenia wieku do lat 12 problem nie zniknął a wszędzie już cisza co my mamy rodzice dalej robić z tymi dziećmi ????? Dochodzą zdalne nauczania uważacie ze dziecko 9 nawet 11 lat może samo siedzieć 10 godzin w domu ???? To jest chore naprawdę

24 marca, 12:43, Gość:

Witam, może jakaś petycja?

Gdzieś trzeba nagłośnić problem, zebrać ludzi i uderzyć do rządzących.

To jest chore, że Nas rodziców z tym samych zostawili!

Banda part@czy serio!

24 marca, 13:46, Gość:

Dokładnie zgadzam się minimum do 12 r. z. Powinno być to prawo opieki. Mam syna co miesiąc temu skończył 8 lat. Jest w pierwszej klasie. Co mam z nim zrobić?

24 marca, 15:36, Ewelina:

Trzeba się upominać. Pisać na FB do premiera , gdzie się da.

26 marca, 18:05, Gość:

Piszę wszędzie gdzie się da. Nawet media chciałam zainteresować tym tematem. Powiem tak wszyscy mają ten temat w nosie. A my rodzice powinniśmy się zwolnić z pracy to może dostaniemy wsparcie z państwa. Paranoja

Ja już napisałam maila w tej sprawie do rady ministrów i zero cisza. Może się jakoś nie wiem zgadamy i nagłośnimy tą sprawę. Co mi po 2 dniach opieki na zdrowe dziecko wg kodeksu jak pandemia sie w ciągu 2dni nie skończy.

Agata

G
Gość

Sądze, że tych próśb i tak nikt nie wysłucha. Nie wiem gdzie to można nagłośnić... też mam problem z córką, bo przecież z dziadkami mamy kontakty ograniczyć do minimum. BEZMYŚLNY RZĄD.

J
Joanna
23 marca, 15:51, Gość:

Moja córka kończy 2 kwietnia 8 lat i co mam zrobić? Jak szkoła jest zamknięta do świąt... A zasilek mi już od 3 nie przysługuje.

25 marca, 12:25, Gość:

Będziesz miała ten sam problem co mają od 16 marca rodzice dzieci powyżej 8 lat - weź urlop

26 marca, 18:05, Gość:

Na urlop musi wyrazić zgodę pracodawca. Mój nie wyraził i jestem w lesie.

Pracuje w hurtowni farmaceutycznej i u mnie w pracy urlopy wręcz wstrzymali ponieważ teraz mamy utarg. Zostawiam 8 latka pod opieką 9latki - tak smieszne ale co mam zrobić skoro opieka mi się nie należy ponieważ syn skończył 8 lat tydzień temu.

J
Joanna

W innych krajach Europy rodzice mają opiekę płatną nad dziećmi do lat 12. Nasz Rząd udaje, że nie widzi problemu, bo do tej pory to się sprawdzało. Drogi rządzie do tej pory nie było PANDEMII w Polsce!!! Narażacie nasze dzieci na niebezpieczeństwo i w dobie lekcji online na negatywne oceny i nie klasyfikację. Bo dziecko od 8 roku życia nie podłączy sobie samo sprzętu i nie będzie uczestniczył w lekcjach elerningowych. Narażacie naszych rodziców którzy powinni sami siebie chronić a muszą plopoekowac się naszymi dziecku. Obudźcie się teraz bo Pandemia minie a my za krzywdę naszych dzieci wam podziękujemy podczas wyborów. Może my rodzice dzieci do lat 12 mamy wyjść na ulicę?

G
Gość
23 marca, 15:51, Gość:

Moja córka kończy 2 kwietnia 8 lat i co mam zrobić? Jak szkoła jest zamknięta do świąt... A zasilek mi już od 3 nie przysługuje.

25 marca, 12:25, Gość:

Będziesz miała ten sam problem co mają od 16 marca rodzice dzieci powyżej 8 lat - weź urlop

Na urlop musi wyrazić zgodę pracodawca. Mój nie wyraził i jestem w lesie.

G
Gość
24 marca, 12:12, Gość:

Może należałoby powrócić do tematu zwiększenia wieku do lat 12 problem nie zniknął a wszędzie już cisza co my mamy rodzice dalej robić z tymi dziećmi ????? Dochodzą zdalne nauczania uważacie ze dziecko 9 nawet 11 lat może samo siedzieć 10 godzin w domu ???? To jest chore naprawdę

24 marca, 12:43, Gość:

Witam, może jakaś petycja?

Gdzieś trzeba nagłośnić problem, zebrać ludzi i uderzyć do rządzących.

To jest chore, że Nas rodziców z tym samych zostawili!

Banda part@czy serio!

24 marca, 13:46, Gość:

Dokładnie zgadzam się minimum do 12 r. z. Powinno być to prawo opieki. Mam syna co miesiąc temu skończył 8 lat. Jest w pierwszej klasie. Co mam z nim zrobić?

24 marca, 15:36, Ewelina:

Trzeba się upominać. Pisać na FB do premiera , gdzie się da.

Piszę wszędzie gdzie się da. Nawet media chciałam zainteresować tym tematem. Powiem tak wszyscy mają ten temat w nosie. A my rodzice powinniśmy się zwolnić z pracy to może dostaniemy wsparcie z państwa. Paranoja

M
Matka 2 dzieci 8.5 i 9.5

Debile je...ne!!!! A co z dziećmi po 8r.z????

Już są dorosłe czy jak??????

W D....E ma m taka ustawę!!!!!

A
Aga

To po prostu jest niesprawiedliwe, mój syn ma 10 lat i nie mogę dostać zasiłku pomimo tego że place ZUS 25 lat a cholerna Ukraina siedzi w domu na dupach i biorą kasę na dzieci!!! Wstyd i nic więcej!!

G
Gość

A co z dziećmi które mają już 8 lat? Czy takie dziecko ma zostać samo w domu na 10 godzin, zrobić samodzielnie lekcje a potem ugotować sobie obiad? A co z dziećmi które jeszcze do tego wszystkiego mają orzeczenie np. autyzm, ADHD i in. Czy ktoś pomyślał co zrobić w takim przypadku?

M
Matka
26 marca, 9:32, Gość:

Co z rodzicami którzy muszą chodzić do pracy a mają dzieci w wieku 11 lat które zostawiają bez opieki? Czy mam iść na L4 - opiekę nad zdrowymi dziećmi, czy lekarz to wypisze?

26 marca, 13:22, Jusryna:

Podłączam się do pytania.

Dokładnie tak!!! Co z naszymi dziećmi w wieku od 8 lat'?????

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3