Drożyzna bije u nas rekordy

marzena
Kolejny rok z rzędu rosły ceny artykułów i usług. Podwyżki były średnio nawet wyższe o prawie 1 procent niż się spodziewano.
Kolejny rok z rzędu rosły ceny artykułów i usług. Podwyżki były średnio nawet wyższe o prawie 1 procent niż się spodziewano. archiwum
W ubiegłym roku życie kosztowało nas sporo drożej niż w 2011. Najbardziej odczuliśmy to płacąc za żłobek, przedszkole, transport, mieszkanie i żywność w sklepach, wynika z raportu Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2012 roku w stosunku do roku poprzedniego wzrosły o 3,7 procent. Najbardziej podrożała opieka społeczna, w tym żłobki, transport i utrzymanie mieszkania. Dużo wyższe były też ceny żywności. Spadły jedynie ceny odzieży i obuwia, sprzętu agd i samochodów.

ŻYWNOŚĆ I MIESZKANIE

Wśród żywności najbardziej podrożały ryby - o 8,5 procent i mięso - przeciętnie o 8,4 procent. Rekordowo płaciliśmy za wołowinę – o 14,3 procent więcej niż w 2011 roku, mięso wieprzowe – o 10,3 procent, drób – o 6 procent i wędliny – o 8,1 procent. Spektakularne podwyżki dotyczyły jajek, których cena wzrosła o prawie jedną trzecią.

Koszty utrzymania mieszkania wzrosły w 2012 roku średnio o 5,2 procent. Wzrosły opłaty za usługi kanalizacyjne o 8,1 procent, woda o 6 procent i śmieci – o 5,9 procent. O 2,5 procent podniesiono również opłaty za najem mieszkania. Energia podrożała przeciętnie o 6,7 procent, w tym gaz o ponad 10, energia elektryczna o prawie 6, energia cieplna – o 5,8, a opał – o 5,7 procent. O ponad 2 procent wzrosły ceny towarów i usług dotyczących wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły. Więcej także płaciliśmy za środki do prania i czyszczenia - o 4,5 procent oraz meble o 1,5 procent. O prawie 1 procent mniej niż w 2011 roku kosztował tylko sprzęt agd.

 

ZDROWIE I TRANSPORT

Opłaty związane ze zdrowiem wzrosły przeciętnie o 3,2 procent. Najbardziej zdrożała wizyta u dentysty - o 4,6 procent i lekarza - o 4,2 procent. Zdrożały też leki - o 3 procent oraz usługi szpitalne i sanatoryjne - o 2,5 procent. Mniej o 0,8 procent niż w 2011 roku konsumenci płacili natomiast za urządzenia i sprzęt terapeutyczny.

W ubiegłym roku nadal rosły ceny transportu. Zdrożał głównie w wyniku podwyżek cen paliw o 10,9 procent. Najbardziej podwyższono ceny oleju napędowego - o 12,7 procent oraz benzyny o 11 procent. Gaz ciekły był droższy niż w 2011 roku o 6,9 procent. Ceny usług transportowych wzrosły o ponad 7 procent, w tym komunikacja miejska, nie licząc taksówek – o 8,9 procent. Staniały samochody osobowe. Sprzedawano je po cenach o 2,6 procent niższych niż w 2011 roku.

REKREACJA, KULTURA I USŁUGI

Zdrożała rekreacja i kultura, średnio o 1,1 procent. Za książki płacono więcej aż o 5 procent. Droższa niż w 2011 roku była turystyka zorganizowana - o 4,1 procent, w tym za granicą – o 5,6 procent, a w kraju – o 1,8 procent. Podrożały bilety do kin, teatrów i na koncerty – średnio o 3,8 procent, oraz sport i rekreacja o 3,3 procent. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny - o 5,8 procent, opłaty internetowe - o 3 procent. Opłaty dotyczące edukacji podwyższono o 4,2 procent, w tym opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu – o 8,9 procent. Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe o 3 procent.

Znacznie podwyższono opłaty za żłobek – o 15,5 procent. Zdrożała biżuteria i zegarki - o 11 procent, usługi fryzjerskie i kosmetyczne - o 3,1 procent. Więcej niż w 2011 roku płacono także za środki do higieny osobistej - o 2 procent oraz kosmetyki o 1,6 procent.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drożyzna bije u nas rekordy - Echo Dnia

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu