Drugi dzień Kongresu 590. „Czas przejść do inwestycyjnej ofensywy”

Materiał informacyjny Kongres 590
Biuro Prasowe Kongresu 590
- Czas, żeby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590, który odbywa się pod hasłem "Polska 2030". Podczas drugiego dnia wydarzenia eksperci rozmawiali m.in. o modernizacji transportu kolejowego, ekspansji polskich firm, a także o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w najbliższych latach. Nie zabrakło rozmów na temat polityki prorodzinnej.

Drugi dzień Kongresu 590 zainaugurował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że jest to „najlepsze miejsce, by rozmawiać o tym, jak polska gospodarka może przezwyciężyć kryzys i jak może rozwijać się dalej”. - Tutaj też musi toczyć się dyskusja o perspektywach na przyszłość, o nowych inwestycjach i przełomowych innowacjach - stwierdził.

Premier przyznał, że w efektywnej gospodarce każdy sektor ma swoją rolę do wypełnienia. Jak wskazał, rolą rządu jest stwarzanie optymalnych warunków do prowadzenia biznesu i do inwestowania, ale też wspieranie dziedzin, bez których pomyślny rozwój kraju byłby niemożliwy
- Fundamentalnym zadaniem państwa, obok walki o życie i zdrowie obywateli, jest wspieranie firm i obrona miejsc pracy. Uratowaliśmy ponad pięć milionów miejsc pracy i dziś mamy najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej - mówił.

Jednocześnie szef rządu przyznał, że słowo „ożywienie” będzie towarzyszyło wszystkim uczestnikom kongresu. Wyraził także nadzieję, że „polska gospodarka już wkrótce odzyska wigor i powróci na ścieżkę wzrostu, po której kroczyła przed nadejściem pandemii”. - Już czas, żeby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy - zapowiedział Morawiecki.

Premier nawiązał także do hasła tegorocznego kongresu: „Polska 2030”. - Dla mnie Polska roku 2030 to Polska po wdrożeniu KPO, tego nowego Planu Marshalla, którego tym razem nikt nam nie odbierze. To zrealizowany Polski Ład, czyli polska droga do nowoczesności, dzięki której wreszcie dogonimy najbardziej rozwinięte i zaawansowane państwa zachodu – podkreślił.

Potrzebne są rozwiązania sprzyjające zakładaniu rodzin

Temat „Nowego Ładu” pojawił się także w panelu dotyczącym prowadzenia polityki prorodzinnej, w kontekście wyzwań demograficznych, z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, która zaznaczyła, że rodzina znajduje się w centrum uwagi rządu Premiera Morawieckiego.
- Są przygotowane takie rozwiązania, których część na pewno zostanie przedstawiona przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w Nowym Ładzie. One sprzyjają przede wszystkim temu, aby młodzi ludzie podejmowali decyzję o założeniu rodziny – mówiła Maląg. - Potrzebne są rozwiązania, które sprzyjają zakładaniu rodzin przez młodych ludzi, czyli odpowiednia polityka mieszkaniowa, podatkowa czy stabilność zatrudnienia – wyjaśniła minister.

Szefowa MRPiPS przy okazji podsumowała programy socjalne, wprowadzone przez rząd Pis, m.in. program „Rodzina 500 plus” oraz "Maluch plus". Minister rodziny zapowiedziała, że rząd zamierza wdrażać "kolejne perspektywy w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych tak, aby dać rodzicom możliwość wyboru".

Morska energetyka wiatrowa impulsem dla gospodarki

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski przyznał, że inwestycje w morską energetykę wiatrową będą stanowiły impuls dla pobudzenia gospodarki po pandemii. - Rozwój nowego sektora w Polsce, jakim będzie morska energetyka wiatrowa, stwarza ogromny potencjał rozwoju dla polskich firm, z których wiele może odnaleźć swoje miejsce w łańcuchu dostaw takiego przedsięwzięcia w wielu kluczowych elementach - stwierdził.

Polski Fundusz Rozwoju wraz z Bankiem Ochrony Środowiska zapowiedziały wsparcie tego przedsięwzięcia. Tomasz Tomasiak z Polskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że PFR będzie poszukiwał możliwości „montażu finansowego” dla polskich firm. Z kolei prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann przyznał, że kluczowe dla powodzenia projektu offshore jest finansowanie łańcucha dostaw. - Widzimy swoją rolę w oferowaniu pakietów finansowania dla poddostawców - stwierdził Hann. Dąbrowski dodał, że PGE zaczęła już dialog z ok. 100 polskimi firmami, zainteresowanymi startem w postępowaniach związanych z offshore.

Pozostając w temacie, przy okazji panelu poświęconego „Zielonej rewolucji” wiceminister klimatu Ireneusz Zyska przyznał, że jesteśmy uczestnikami czwartej rewolucji przemysłowej, co jego zdaniem wymusza zamianę zachowań cywilizacyjnych. - Chcemy, by liczba prosumentów w Polsce osiągnęła milion, obecnie jest to 500 tysięcy. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które wyzwolą aktywność wśród prosumentów, ale także dzięki którym zainwestujemy znaczne środki w stabilność systemu energetycznego - powiedział.
- Kierunek jest jasno wyznaczony, transformacja musi się dokonać, bo chcemy osiągnąć wyższą konkurencyjność polskiej gospodarki – zapowiedział Ireneusz Zyska.

Pandemia otworzyła nowe rynki

Polskie firmy nie boją się ekspansji. W pewnym sensie pomogła im pandemia, ponieważ wprowadziła ogromne zawirowania w światowej gospodarce i łańcuchach dostaw. Dotychczasowe modele współpracy nie sprawdziły się. To stworzyło szansę dla polskich firm na wejście na rynki, które do tej pory były niedostępne.

- Polska skłonność do ciągłego dokształcania się jest bardziej doceniana przez zagranicznych inwestorów. Coraz chętniej korzystają z naszych innowacyjnych usług, produktów - mówił Marcin Czyża, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu. Ekspert przyznał także, że Polska dołączyła do bardzo ekspansywnego ekosystemu startupów. - Startupy pokazują nową jakość, szczególnie w takich dziedzinach jak IT, ICT oraz branża medyczna - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drugi dzień Kongresu 590. „Czas przejść do inwestycyjnej ofensywy” - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu