Duda: Znikające bezrobocie, to znikająca presja na to, żeby zwalniać miejsca pracy

Maciej Badowski AIP
- Wszyscy wiemy, że bezrobocie jest straszliwą plagą niszczącą rodzinę, społeczeństwo, powodującą wśród ludzi frustrację, poczucie upodlenia- mówił Duda.
- Wszyscy wiemy, że bezrobocie jest straszliwą plagą niszczącą rodzinę, społeczeństwo, powodującą wśród ludzi frustrację, poczucie upodlenia- mówił Duda. Adam Guz
Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce kwietniu br. wyniosła 7,7 proc. Niższa stopa bezrobocia była tylko w kwietniu 1991 r. - Wszyscy wiemy, że bezrobocie jest straszliwą plagą niszczącą rodzinę, społeczeństwo, powodującą wśród ludzi frustrację, poczucie upodlenia- mówił prezydent Andrzej Duda.

7,7 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia na koniec kwietnia. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i aż o 1,7 procent mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźniku bezrobocia w kwietniu nie zanotowano od 26 lat. W stosunku do marca natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach (od 0,2 do 0,8 punktu procentowego). Największy spadek stopy bezrobocia wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim.

- Wszyscy wiemy, że bezrobocie jest straszliwą plagą niszczącą rodzinę, społeczeństwo, powodującą wśród ludzi frustrację, poczucie upodlenia. To jest niezwykłe, że to bezrobocie daje się tak obniżyć, że ono tak po prostu zaczyna w naszym kraju znikać. To jest także ważne, jeżeli chodzi o kwestie związane z wiekiem emerytalny- mówił prezydent Andrzej Duda. - Znikające bezrobocie, to znikająca presja na to, żeby zwalniać miejsca pracy, czyli wtedy można, czy wręcz potrzebne jest to, żeby praca dłużej trwała, ale niech to będzie prawo obywatela, a nie przymus. Ogromnie się cieszę, że nie będzie w związku z tym przymusu pracy do śmierci- dodał.

O coraz lepszej sytuacji na rynku pracy świadczy również spadek liczby bezrobotnych. W kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1,25 mln osób, a więc o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. mniej niż rok temu (17,7 proc.). Co ciekawe, odnotowano też silniejszy procentowy spadek liczby bezrobotnych w stosunku do roku poprzedniego. Podczas gdy w okresie kwiecień 2017-marzec 2017 liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 5,4 proc., w analogicznym okresie rok wcześniej stwierdzono spadek na poziomie 4,9 proc. Zmniejszenie liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu