Ekonomiści ING: Budownictwo pozostaje jednym z najsłabszych obszarów polskiej gospodarki

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. spadła rok do roku dr o 1,4 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,9 proc.
Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. spadła rok do roku dr o 1,4 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,9 proc. fot. Anna Kaczmarz/Polska Press
Sektor budowlany w Polsce boryka się z poważnymi problemami, które przekładają się na spadek inwestycji w całym kraju. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego i analiz ekonomistów ING wynika, że główną przyczyną jest słabość branży budowlanej, która nie potrafi sprostać obecnym wyzwaniom rynkowym. Deweloperzy z kolei zmagają się z nadpodażą drogich mieszkań, co jest efektem niskiego popytu.

Spis treści

Niepokojące dane z sektora budowlanego

W lipcu bieżącego roku, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa zanotowała spadek rok do roku o 1,4 procenta, choć miesiąc do miesiąca odnotowano wzrost o 0,9 procenta. Eksperci z ING podkreślają, że budownictwo stanowi ok. połowę ogółu inwestycji w Polsce, a jego słabość jest głównym hamulcem dla rozwoju gospodarczego kraju.

Chociaż lipcowe wyniki były lepsze niż czerwcowe, gdzie spadek wyniósł 8,9 procenta rok do roku, to jednak poprawa ta wynikała głównie z korzystniejszego układu kalendarza – lipiec miał dwa dni robocze więcej niż w ubiegłym roku.

Publiczne inwestycje infrastrukturalne -nadzieją dla sektora?

Jednym z nielicznych pozytywów jest wzrost o 0,8 procenta rok do roku w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej, związanej z publicznymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Mimo to, uruchamianie projektów współfinansowanych z KPO oraz nowego budżetu unijnego przebiega bardzo wolno, co wpływa na tempo inwestycji publicznych. Eksperci z ING przewidują jednak poprawę w tej kategorii w nadchodzących latach.

Problemy na rynku mieszkaniowym

Sytuacja na rynku mieszkaniowym również nie napawa optymizmem. W lipcu odnotowano spadek budowy budynków o 8,3 procenta rok do roku. Pomimo wzrostu liczby rozpoczętych inwestycji, nie zawsze przekłada się to na faktyczne rozpoczęcie prac budowlanych. Deweloperzy mieszkaniowi borykają się z problemem nadpodaży drogich mieszkań, co przy słabym popycie skutkuje wzrostem liczby gotowych, ale nie sprzedanych mieszkań.

Eksperci z ING wskazują, że potencjalni kupujący wstrzymują się z decyzjami o zakupie, czekając na szczegóły zapowiadanego wsparcia rządowego, co przy wysokich cenach mieszkań i stóp procentowych dodatkowo osłabia popyt. Prognozują, że na "większe odbicie w budownictwie mieszkaniowym prawdopodobnie poczekamy do 2025 roku".

Perspektywy dla budownictwa komercyjnego

Również perspektywy dla budownictwa komercyjnego, takiego jak przestrzenie magazynowe, nie są zbyt optymistyczne. Z uwagi na nasycenie rynku i ograniczenie zapasów, sektor ten może spodziewać się słabszego okresu.

Podsumowując, sektor budowlany w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają szybkich i skutecznych rozwiązań. Od jego kondycji zależy nie tylko tempo rozwoju gospodarczego kraju, ale także dostępność mieszkań dla Polaków oraz rozwój infrastruktury publicznej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu