Spis treści
Znaczące zmiany w miksie energetycznym
Z raportu Ember wynika, że Polska znajduje się wśród liderów wzrostu produkcji energii z odnawialnych źródeł. Eksperci podkreślają, że oprócz rozwijania farm fotowoltaicznych i wiatrowych, Polska musi skupić się na modernizacji sieci przesyłowych i budowie magazynów energii. Bez tych działań, problem okresowej nadprodukcji energii, wynikający z braku możliwości jej wykorzystania, będzie się nasilał.
W pierwszej połowie 2024 roku, Polska odnotowała znaczące zmiany w miksie energetycznym, wyróżniając się na tle Unii Europejskiej. Według danych Ember, Polska zajmuje trzecie miejsce w UE pod względem wzrostu produkcji energii wiatrowej oraz czwarte miejsce w kategorii wzrostu produkcji energii solarnej.
"Porównując do analogicznego okresu w 2023 roku, wzrost produkcji energii z OZE wyniósł niemal 4 terawatogodziny, co przekracza roczne zapotrzebowanie Krakowa" – zaznacza Robert Szczotka z ABB.
Dane ENTSO-E wskazują na spadek udziału energii z węgla w maju do historycznie niskiego poziomu 57%, co jest znacznym spadkiem w porównaniu do 80% sprzed pięciu lat. OZE odpowiadały za ponad jedną trzecią całkowitej produkcji energii elektrycznej, co stanowiło rekord.
Magazynowanie energii kluczową kwestią
"Do 2030 roku Polska może stać się krajem, który czerpie więcej energii z OZE niż z węgla. 8 października 2023 r. OZE pokryły rekordowe 97% zapotrzebowania na moc" - wskazuje Szczotka. Podkreśla jednak, że pełne wykorzystanie potencjału OZE wymaga inwestycji w modernizację sieci przesyłowych i magazynowanie energii.
W Polsce trwają dyskusje na temat różnych technologii magazynowania energii, w tym produkcji zielonego wodoru i wykorzystania elektrowni szczytowo-pompowych oraz akumulatorów.
"Na polskim rynku najpopularniejsze są obecnie magazyny akumulatorowe" - zauważa Mariusz Wnuczek z ABB, wskazując na rosnące zainteresowanie sektora przemysłowego tymi rozwiązaniami.
Eksperci podkreślają, że magazynowanie energii staje się kluczową kwestią dla spółek energetycznych i dystrybucyjnych, aby sprostać wyzwaniom związanym z generacją rozproszoną i zapewnić stabilność systemu energetycznego. Mariusz Wnuczek przytacza przykład Grupy PGE, która planuje budowę największego w Europie magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, co może stać się częścią wieloletniej strategii rozwoju branży.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?