Jak wygląda obecnie rynek pracy w IT?
Rywalizacja o programistów, pracowników w branży IT trwa nie od dzisiaj i co roku przybiera na sile. Obserwujemy rynek i widzimy stałe zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Dynamika nie jest co prawda tak duża jak przed rokiem czy dwoma laty, jednak nadal jest widoczna.
Polscy programiści od dawna postrzegani są jako wykształceni, kompetentni eksperci. W niektórych rankingach, np. HackerRank, Polacy zajmują wyższe miejsca niż np. Amerykanie. Jakiś czas temu kontakt rekrutacyjny zza oceanu był dla polskiego programisty nobilitacją i czymś bardzo wyjątkowym – w chwili obecnej jest to już standard.
Co się zmieniło w ostatnim czasie i jak duży jest niedobór pracowników?
Z pewnością sytuacja gospodarcza, nie tylko w Polsce, ochłodziła rynek pracy, ale branża IT stosunkowo dobrze sobie radzi. Nadal poszukiwani są programiści, np. developerzy aplikacji na systemy mobilne iOS i Android. Rynek aplikacji stale rośnie.
Rynek też nadal ewoluuje. Dobre zarobki na rynku IT spowodowały, że w ostatnim okresie nastąpił wysyp juniorów lub testerów oprogramowania, którzy w czasie pandemii podjęli decyzję o przekwalifikowaniu się. Są to osoby z minimalnym doświadczeniem i bardzo często zderzają się ze ścianą płacową lub najzwyczajniej w świecie brakiem ofert i dużą konkurencją.
Dobre zarobki są zarezerwowane dla doświadczonych programistów i o takich walczą firmy. Praktycznie każda prężnie działająca firma z tej branży ma otwarte rekrutacje, nawet jeżeli w tej chwili nie ma dużego zapotrzebowania na konkretne stanowisko.
W jaki sposób firmy obecnie pozyskują nowych pracowników?
Starannie dobieramy i powiększamy zespół, równolegle dwiema drogami: indywidualnych rekrutacji, jak i w formie przejęć istniejących zespołów, jak np. niedawne pozyskanie całego zespołu programistów z Katowic (20 osób).
Właśnie akwizycje zapewniają efektywne pozyskanie większej liczby pracowników. Przejęcie firmy, która posiada ułożone struktury, chociaż z początku wymaga dużych nakładów finansowych, to jednak zapewnia dużą dynamikę wzrostu w krótkim czasie poprzez skalowanie. Dla porównania koszt pozyskania programistów za pośrednictwem rekrutera wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z reguły fee wynosi od jednej do trzech pensji. Mnożąc to razy liczbę rekrutacji, koszty są już znaczne.
Chodzi tylko o względy finansowe, czy pojawiają się nowe wymagania? Oczekiwania?
Nie tylko pieniądz się liczy. Firmy i pracownicy dojrzeli do tego, że liczą się wspomniane wartości, sposób i styl, kultura pracy. I nie mówię o przysłowiowych “owocowych czwartkach”.
Rozwijamy w gronie już ponad 100-osobowego zespołu projekty nie tylko polskie, ale i dla znaczących graczy z zagranicy i USA. Nasi programiści doceniają to, że można pracować dla polskiej firmy technologicznej i jednocześnie brać udział w zagranicznych projektach. Czasami spotykamy się z dobrze zarabiającymi kandydatami, którzy nie ukrywają, że uciekają przed mikrozarządzaniem, zastojem technologicznym, 20 godzinami spotkań w tygodniu i innymi problemami.
Po przekroczeniu pewnego pułapu dla programisty nie liczą się tylko pieniądze, ale takie wartości, jak rozwój, uczenie się, branie udziału w wyjątkowych projektach, zarówno o dużej, jak i małej skali.
Jakich trendów w branży możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Z całą pewnością do Polski coraz częściej, ze względu na pracę zdalną, wchodzą zagraniczne firmy, by rekrutować zespoły programistów. Drugi trend to pewien rozstrzał w technologiach.
Przykładowo, programistę Front-end można szybciej przygotować do pracy niż specjalistę od cyberbezpieczeństwa czy AI. To powoduje, że powstaje elitarna grupa programistów, gdzie zarobki często zaczynają się od 10 tys. dolarów/miesiąc.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?