Emerytura pomostowa: 16.02.2020 r. Jakie są warunki przejścia na emeryturę pomostową. Ile wynosi i dla kogo

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Emerytura pomostowa to specyficzne świadczenie, które pozwala w określonych warunkach na nabycie praw emerytalnych nawet osobom o 10 lat młodszym niż standardowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Nie każdy może jednak wystąpić o „pomostówkę”.

Co do zasady wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Pewne grupy zawodowe mogą do osiągnięcia wieku emerytalnego korzystać z emerytury pomostowej, która będzie wypłacana nawet 10 lat wcześniej niż standardowy wiek emerytalny.

- O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby urodzone po 1948 roku, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Aby ją otrzymać, należy między innymi osiągnąć odpowiedni wiek i udowodnić wystarczający staż ubezpieczeniowy, w tym staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowe dla ewentualnego przyznania prawa do emerytury pomostowej jest właśnie wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Warunkach, które niosły ze sobą szczególne ryzyko dla zdrowia i życia pracownika. Jakie to prace? Takie, które:

 • z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z upływem czasu spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia,
 • są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy,
 • są determinowane siłami natury lub procesami technologicznymi,
 • pomimo zastosowania środków profilaktycznych wymagają od pracowników działań, które przekraczają ich możliwości; możliwości te są ograniczane w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu, który utrudnia pracę na dotychczasowym stanowisku.

Warto przeczytać:

Prace w szczególnych warunkach oznaczają między innymi:

 • prace pod ziemią,
 • prace na wodzie i pod wodą,
 • prace w powietrzu,
 • prace w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
 • bardzo ciężkie prace fizyczne,
 • prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
 • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np.: prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy.

- Natomiast prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. Są to np. prace maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych, a także członków zespołów ratownictwa medycznego - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 19 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 19 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach - kto jest do niej uprawniony

Przepisy szczegółowo wymieniają warunki, jakie spełnić trzeba by starać się o emeryturę pomostową. Co niezwykle ważne, wystarczy by choć jeden z poniższych warunków nie został spełniony, by wniosek o emeryturę pomostową został odrzucony.

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Uprawnienia do „pomostówki” na ogólnych zasadach przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły co najmniej 55 lat (w wypadku kobiet) lub 60 lat (w wypadku mężczyzn). Osoby te muszą jednocześnie udowodnić, że pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze. Co więcej, wykazać muszą jeszcze odpowiednio 20 i 25 lat stażu ubezpieczeniowego (liczą się okresy składkowe i nieskładkowe).

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 złotych, ale dla pracowników budżetówki, którzy dostają dodatki stażowe ta podwyżka będzie dużo większa. Dlaczego? Kto skorzysta jeszcze na wyłączeniu dodatków z podstawy wymiaru płacy minimalnej? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi też czy składający wniosek wykonywali przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, a także czy wykonywały po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Wykazy prac w szczególnych warunkach i wykazy prac o szczególnym charakterze to załączniki do Ustawy o emeryturach pomostowych. Każdy liczy kilkadziesiąt pozycji.

Emerytura pomostowa na szczególnych zasadach

- Na emeryturę pomostową na szczególnych zasadach mogą przejść osoby, które wykonywały niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w nowych wykazach prac. Taka emerytura przysługuje na ogół kobietom poniżej 55 roku życia i mężczyznom poniżej 60 roku życia. Czasem można się o nią ubiegać, nawet jeśli staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest krótszy niż 15 lat. Z drugiej strony w niektórych przypadkach trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Dotyczy to pracowników lotnictwa, hutników i maszynistów pojazdów trakcyjnych – informuje Krystyna Michałek.

 • posiadać staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe), który wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
 • wykonywać przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
 • wykonywać po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w odpowiednich punktach nowych wykazów prac,
 • rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.

Wysokość emerytury pomostowej

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury - obecnie to 1100 złotych brutto. Emerytura pomostowa zależy bezpośrednio od wysokości kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Emerytura pomostowa obliczana jest przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie tej emerytury.

Na podstawę obliczenia emerytury pomostowej składa się kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

Do kiedy wypłacana jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa będzie wypłacana uprawnionej osobie aż do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.

Kiedy emerytura pomostowa może zostać wstrzymana?

Jeżeli jednak emeryt „pomostowy” podejmie zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wypłata emerytury pomostowej zostanie wstrzymana. Wstrzymanie wypłaty emerytury pomostowej nie dotyczy jednak sytuacji w której emeryt dorabia do emerytury wykonując pracę, która nie ma szczególnego charakteru (lub nie jest wykonywana w szczególnych warunkach).

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz (przed 1 stycznia 2009 r. lub po 31 grudnia 2008r.) spełniła pozostałe warunki wymienione w pkt I ppkt 1, 2, 6 lub w odpowiednich podpunktach punktu II.

G
Gość

Co za bzdet te komentarze. Co chwila ten sam komentarz jest powielany a wlaciciel strony nie reaguje

S
Siwy57
1 lutego, 7:41, sort65:

tylko osoby nie rozumiejące co to jest "kapitał początkowy ,"a raczej co nim nazwano ,mogą pisać takie bzdury. Stworzony (wydawało by się bubel) przez rząd okres pracy do 1999 r.pod pretekstem reformy, nagarnął do kasy państwa krocie a zarazem zabrał 5 lat do emerytury za tzw pracę w szkodliwym co wydłużyło pracę do 50 lat pracy -dlatego że już nikt do 1999 nie osiągnie wymaganego 25 lat pracy.??? zostaliśmy w perfidny sposób oszukani

Rocznik 57,jestem na pomostowej,do 99r masz miec 15 w szkodliwych,a 25 calosc przepracowana do pomostowej...ja marynarz teraz 60 lat,ponad 40 na morzu,,no i tez zlosliwie 1 dzien po 2008 pod bialoczerw bandera,musialem szukac pracy....!

To styropianowe bydlo tak w latach 80 szczekali a teraz wlasne doopy pelne

P
Piotr

Proszę podać w całości art. 49, gdzie jest mowa o niekonieczności 1 dnia pracy po 2008,dotyczący pracy w górnictwie. Znowu brak pełnej informacji jest dezinformacją

P
Piotr

Oczywiście brak tutaj informacji, że po 2008 roku praca 1 dnia po 2008 nie dotyczy tych co przepracowali w pracy górniczej 15 lat i do 2008 mają okres składkowy 25 lat

P
Pomostówka

A co z wypowiedzeniem umowy o prace z winy zakładu pracy?

Też jest pomostówka. Tylko ile trzeba mieć lat?

s
sort65
1 lutego, 14:48, gość:

po bajce schodzimy na ziemię. Urodzeni po 1948 majå teraz ? urodzeni w 1958 mają teraz ? i ich nie dotyczy bo nigdy nie osiągną do 1999 r. 25 lat tzw. kapitału początkowego .Kapitał początkowy to wymyk wymyślony przez rząd aby nikomu nie dać przywileju.

2 lutego, 15:15, Emeryt:

Nie wypisuj bredni!!Urodzeni w 1958 mogli ten warunek spełnić jeżeli poszli do szkoły przyzakładowej.Natomiast ci co poszli do szkoły średniej mogą spokojnie iść na pomostówkę!!Warunek )oczywiście spełniają warunki i mają potwierdzone co najmniej 15 lat w warunkach ...........w tym co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku!!).Trzeba sprawdzić czy wszystkie te okresy były zaliczone i mieszczą się granicach obecnych przepisów).Jeżeli nie trzeba to udowodnić w sądzie że pracodawca coś źle wpisał!!Po prostu te przepisy się zmieniały!!

Ale Ci ktoś namieszał w głowie!!Te buraki z PiS zamiast wyjaśnić ludziom co im się należy to zorganizowali narodową nagonkę na Tuska i PO!!!Kapitał początkowy -zwaloryzowane składki późniejsze zwaloryzowane składki masz na tym co przysyła Ci ZUS!!Przynajmniej tak było za PO .Ja wtedy założyłem sobie konto w ZUS i mam podgląd dlatego myślę że za PiS też wam przysyłają!!

Jeżeli tak jak piszę jesteś z 1958 r i pracowałeś bez przerwy w tym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych i ..... i dodatkowo przepracowałeś co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku należy Ci się pomostówka!!Żeby się przekonać czy wszystko masz tak jak trzeba możesz złożyć wniosek o pomostówkę zaraz jak tylko skończyłeś 50 lat!!Wtedy wymienią Ci w punktach czego nie spełniasz.Jeżeli wszystko będzie dobrze wtedy będziesz miał tylko jeden warunek nie spełniony.Brak rozwiązania umowy o pracę!!Oczywiście najpierw idziesz do swoich kadr i z nimi się umawiasz i dostajesz obiegówkę.Ty wybierasz dzień kiedy chcesz odejść.A odnośnie jak to liczą!!Właśnie ten zwaloryzowany kapitał początkowy dodajesz do pozostałych składek zgromadzonych na koncie emerytalny i doliczasz sobie składki które odprowadziłeś ty i pracodawca na konto emerytalne i dzielisz to przez 260,7 (tyle wynosi twoja średnia długość dożycia w wieku 60 lat).To co wyliczysz To twoja emerytura brutto.Odejmiesz od tego podatek i składka zdrowotna(niecałe 20%) i mniej więcej tyle będziesz miał co miesiąc emerytury pomostowej!!

zgadzam się , 1958 do czerwca a reszta pomarzyć , a kto będzie zwalniał się z pracy aby na jeden dzień się przyjąć po czym się zwolnić i czekać na decyzje zus.

s
sort65
1 lutego, 14:48, gość:

po bajce schodzimy na ziemię. Urodzeni po 1948 majå teraz ? urodzeni w 1958 mają teraz ? i ich nie dotyczy bo nigdy nie osiągną do 1999 r. 25 lat tzw. kapitału początkowego .Kapitał początkowy to wymyk wymyślony przez rząd aby nikomu nie dać przywileju.

2 lutego, 15:15, Emeryt:

Nie wypisuj bredni!!Urodzeni w 1958 mogli ten warunek spełnić jeżeli poszli do szkoły przyzakładowej.Natomiast ci co poszli do szkoły średniej mogą spokojnie iść na pomostówkę!!Warunek )oczywiście spełniają warunki i mają potwierdzone co najmniej 15 lat w warunkach ...........w tym co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku!!).Trzeba sprawdzić czy wszystkie te okresy były zaliczone i mieszczą się granicach obecnych przepisów).Jeżeli nie trzeba to udowodnić w sądzie że pracodawca coś źle wpisał!!Po prostu te przepisy się zmieniały!!

Ale Ci ktoś namieszał w głowie!!Te buraki z PiS zamiast wyjaśnić ludziom co im się należy to zorganizowali narodową nagonkę na Tuska i PO!!!Kapitał początkowy -zwaloryzowane składki późniejsze zwaloryzowane składki masz na tym co przysyła Ci ZUS!!Przynajmniej tak było za PO .Ja wtedy założyłem sobie konto w ZUS i mam podgląd dlatego myślę że za PiS też wam przysyłają!!

Jeżeli tak jak piszę jesteś z 1958 r i pracowałeś bez przerwy w tym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych i ..... i dodatkowo przepracowałeś co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku należy Ci się pomostówka!!Żeby się przekonać czy wszystko masz tak jak trzeba możesz złożyć wniosek o pomostówkę zaraz jak tylko skończyłeś 50 lat!!Wtedy wymienią Ci w punktach czego nie spełniasz.Jeżeli wszystko będzie dobrze wtedy będziesz miał tylko jeden warunek nie spełniony.Brak rozwiązania umowy o pracę!!Oczywiście najpierw idziesz do swoich kadr i z nimi się umawiasz i dostajesz obiegówkę.Ty wybierasz dzień kiedy chcesz odejść.A odnośnie jak to liczą!!Właśnie ten zwaloryzowany kapitał początkowy dodajesz do pozostałych składek zgromadzonych na koncie emerytalny i doliczasz sobie składki które odprowadziłeś ty i pracodawca na konto emerytalne i dzielisz to przez 260,7 (tyle wynosi twoja średnia długość dożycia w wieku 60 lat).To co wyliczysz To twoja emerytura brutto.Odejmiesz od tego podatek i składka zdrowotna(niecałe 20%) i mniej więcej tyle będziesz miał co miesiąc emerytury pomostowej!!

kapitał początkowy - to knyf , jak go nie masz ,to już nie będziesz mieć go nigdy.

s
sort65
1 lutego, 14:48, gość:

po bajce schodzimy na ziemię. Urodzeni po 1948 majå teraz ? urodzeni w 1958 mają teraz ? i ich nie dotyczy bo nigdy nie osiągną do 1999 r. 25 lat tzw. kapitału początkowego .Kapitał początkowy to wymyk wymyślony przez rząd aby nikomu nie dać przywileju.

2 lutego, 15:15, Emeryt:

Nie wypisuj bredni!!Urodzeni w 1958 mogli ten warunek spełnić jeżeli poszli do szkoły przyzakładowej.Natomiast ci co poszli do szkoły średniej mogą spokojnie iść na pomostówkę!!Warunek )oczywiście spełniają warunki i mają potwierdzone co najmniej 15 lat w warunkach ...........w tym co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku!!).Trzeba sprawdzić czy wszystkie te okresy były zaliczone i mieszczą się granicach obecnych przepisów).Jeżeli nie trzeba to udowodnić w sądzie że pracodawca coś źle wpisał!!Po prostu te przepisy się zmieniały!!

Ale Ci ktoś namieszał w głowie!!Te buraki z PiS zamiast wyjaśnić ludziom co im się należy to zorganizowali narodową nagonkę na Tuska i PO!!!Kapitał początkowy -zwaloryzowane składki późniejsze zwaloryzowane składki masz na tym co przysyła Ci ZUS!!Przynajmniej tak było za PO .Ja wtedy założyłem sobie konto w ZUS i mam podgląd dlatego myślę że za PiS też wam przysyłają!!

Jeżeli tak jak piszę jesteś z 1958 r i pracowałeś bez przerwy w tym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych i ..... i dodatkowo przepracowałeś co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku należy Ci się pomostówka!!Żeby się przekonać czy wszystko masz tak jak trzeba możesz złożyć wniosek o pomostówkę zaraz jak tylko skończyłeś 50 lat!!Wtedy wymienią Ci w punktach czego nie spełniasz.Jeżeli wszystko będzie dobrze wtedy będziesz miał tylko jeden warunek nie spełniony.Brak rozwiązania umowy o pracę!!Oczywiście najpierw idziesz do swoich kadr i z nimi się umawiasz i dostajesz obiegówkę.Ty wybierasz dzień kiedy chcesz odejść.A odnośnie jak to liczą!!Właśnie ten zwaloryzowany kapitał początkowy dodajesz do pozostałych składek zgromadzonych na koncie emerytalny i doliczasz sobie składki które odprowadziłeś ty i pracodawca na konto emerytalne i dzielisz to przez 260,7 (tyle wynosi twoja średnia długość dożycia w wieku 60 lat).To co wyliczysz To twoja emerytura brutto.Odejmiesz od tego podatek i składka zdrowotna(niecałe 20%) i mniej więcej tyle będziesz miał co miesiąc emerytury pomostowej!!

bajki piszesz a z policzeniem lat to jakiś szok .Czytajcie i liczcie , 1959 masz aut.

E
Emeryt
1 lutego, 14:48, gość:

po bajce schodzimy na ziemię. Urodzeni po 1948 majå teraz ? urodzeni w 1958 mają teraz ? i ich nie dotyczy bo nigdy nie osiągną do 1999 r. 25 lat tzw. kapitału początkowego .Kapitał początkowy to wymyk wymyślony przez rząd aby nikomu nie dać przywileju.

Nie wypisuj bredni!!Urodzeni w 1958 mogli ten warunek spełnić jeżeli poszli do szkoły przyzakładowej.Natomiast ci co poszli do szkoły średniej mogą spokojnie iść na pomostówkę!!Warunek )oczywiście spełniają warunki i mają potwierdzone co najmniej 15 lat w warunkach ...........w tym co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku!!).Trzeba sprawdzić czy wszystkie te okresy były zaliczone i mieszczą się granicach obecnych przepisów).Jeżeli nie trzeba to udowodnić w sądzie że pracodawca coś źle wpisał!!Po prostu te przepisy się zmieniały!!

Ale Ci ktoś namieszał w głowie!!Te buraki z PiS zamiast wyjaśnić ludziom co im się należy to zorganizowali narodową nagonkę na Tuska i PO!!!Kapitał początkowy -zwaloryzowane składki późniejsze zwaloryzowane składki masz na tym co przysyła Ci ZUS!!Przynajmniej tak było za PO .Ja wtedy założyłem sobie konto w ZUS i mam podgląd dlatego myślę że za PiS też wam przysyłają!!

Jeżeli tak jak piszę jesteś z 1958 r i pracowałeś bez przerwy w tym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych i ..... i dodatkowo przepracowałeś co najmniej 1 dzień w takich warunkach po 2008 roku należy Ci się pomostówka!!Żeby się przekonać czy wszystko masz tak jak trzeba możesz złożyć wniosek o pomostówkę zaraz jak tylko skończyłeś 50 lat!!Wtedy wymienią Ci w punktach czego nie spełniasz.Jeżeli wszystko będzie dobrze wtedy będziesz miał tylko jeden warunek nie spełniony.Brak rozwiązania umowy o pracę!!Oczywiście najpierw idziesz do swoich kadr i z nimi się umawiasz i dostajesz obiegówkę.Ty wybierasz dzień kiedy chcesz odejść.A odnośnie jak to liczą!!Właśnie ten zwaloryzowany kapitał początkowy dodajesz do pozostałych składek zgromadzonych na koncie emerytalny i doliczasz sobie składki które odprowadziłeś ty i pracodawca na konto emerytalne i dzielisz to przez 260,7 (tyle wynosi twoja średnia długość dożycia w wieku 60 lat).To co wyliczysz To twoja emerytura brutto.Odejmiesz od tego podatek i składka zdrowotna(niecałe 20%) i mniej więcej tyle będziesz miał co miesiąc emerytury pomostowej!!

I
Inwestycje

Zmień swoje życie już dziś! Zacznij zarabiać grube pieniądze na www.sekret.online

G
Gość

Pragnę przypomnieć Pani udzielającej wywiadu że podstawą zbadania i uznania prawa do emerytury pomostowej jest rozwiązanie stosunku pracy. ZUS jako strona postępowania nie zbada i nie uzna i nie przyzna emerytury pomostowej dopóki pracownik się nie zwolni . Każdorazowo ZUS kieruje sprawę do Sądu Pracy sprawy toczą się lata taka jest prawda

g
gość

po bajce schodzimy na ziemię. Urodzeni po 1948 majå teraz ? urodzeni w 1958 mają teraz ? i ich nie dotyczy bo nigdy nie osiągną do 1999 r. 25 lat tzw. kapitału początkowego .Kapitał początkowy to wymyk wymyślony przez rząd aby nikomu nie dać przywileju.

s
sort65

tylko osoby nie rozumiejące co to jest "kapitał początkowy ,"a raczej co nim nazwano ,mogą pisać takie bzdury. Stworzony (wydawało by się bubel) przez rząd okres pracy do 1999 r.pod pretekstem reformy, nagarnął do kasy państwa krocie a zarazem zabrał 5 lat do emerytury za tzw pracę w szkodliwym co wydłużyło pracę do 50 lat pracy -dlatego że już nikt do 1999 nie osiągnie wymaganego 25 lat pracy.??? zostaliśmy w perfidny sposób oszukani

G
Gość
19 stycznia, 18:29, Gość:

A czy po przejściu z pomostówki na emeryturę, będzie ona większa?

alejak.pl

28 stycznia, 9:41, Gość:

Tylko80% emerytury

Ja przepracowałem w szkodliwych szczegulnych warunkach na koksowni 40lat i do emerytury muszę jeszcze czekać 4lata żeby zrobili na 40lat pracy to już mnie tu niema bo już ledwo łażę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3