Emerytura pomostowa: 18.01.2020 r. Jakie są warunki przejścia na emeryturę pomostową. Ile wynosi i dla kogo

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Emerytura pomostowa to specyficzne świadczenie, które pozwala w określonych warunkach na nabycie praw emerytalnych nawet osobom o 10 lat młodszym niż standardowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Nie każdy może jednak wystąpić o „pomostówkę”.

Co do zasady wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Pewne grupy zawodowe mogą do osiągnięcia wieku emerytalnego korzystać z emerytury pomostowej, która będzie wypłacana nawet 10 lat wcześniej niż standardowy wiek emerytalny.

- O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby urodzone po 1948 roku, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Aby ją otrzymać, należy między innymi osiągnąć odpowiedni wiek i udowodnić wystarczający staż ubezpieczeniowy, w tym staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – wyjaśnia Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowe dla ewentualnego przyznania prawa do emerytury pomostowej jest właśnie wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Warunkach, które niosły ze sobą szczególne ryzyko dla zdrowia i życia pracownika. Jakie to prace? Takie, które:

 • z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z upływem czasu spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia,
 • są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy,
 • są determinowane siłami natury lub procesami technologicznymi,
 • pomimo zastosowania środków profilaktycznych wymagają od pracowników działań, które przekraczają ich możliwości; możliwości te są ograniczane w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu, który utrudnia pracę na dotychczasowym stanowisku.

Warto przeczytać:

Prace w szczególnych warunkach oznaczają między innymi:

 • prace pod ziemią,
 • prace na wodzie i pod wodą,
 • prace w powietrzu,
 • prace w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu,
 • bardzo ciężkie prace fizyczne,
 • prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
 • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym, np.: prace rybaków morskich, prace w powietrzu wykonywane na statkach powietrznych przez personel pokładowy.

- Natomiast prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej. Wraz z wiekiem sprawność ta zmniejsza się, a co za tym idzie coraz mniejsze są możliwości wykonywania takich prac w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. Są to np. prace maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych, a także członków zespołów ratownictwa medycznego - wyjaśnia Krystyna Michałek.

Będzie rewolucja w urlopach wypoczynkowych - 35 dni urlopu za każdy rok pracy dla każdego? Po prostu kliknij w ten tekst i dowiesz się więcej!

Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach - kto jest do niej uprawniony

Przepisy szczegółowo wymieniają warunki, jakie spełnić trzeba by starać się o emeryturę pomostową. Co niezwykle ważne, wystarczy by choć jeden z poniższych warunków nie został spełniony, by wniosek o emeryturę pomostową został odrzucony.

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Uprawnienia do „pomostówki” na ogólnych zasadach przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły co najmniej 55 lat (w wypadku kobiet) lub 60 lat (w wypadku mężczyzn). Osoby te muszą jednocześnie udowodnić, że pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze. Co więcej, wykazać muszą jeszcze odpowiednio 20 i 25 lat stażu ubezpieczeniowego (liczą się okresy składkowe i nieskładkowe).

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrosła o 350 złotych, ale dla pracowników budżetówki, którzy dostają dodatki stażowe ta podwyżka będzie dużo większa. Dlaczego? Kto skorzysta jeszcze na wyłączeniu dodatków z podstawy wymiaru płacy minimalnej? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi też czy składający wniosek wykonywali przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac, a także czy wykonywały po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac. Wykazy prac w szczególnych warunkach i wykazy prac o szczególnym charakterze to załączniki do Ustawy o emeryturach pomostowych. Każdy liczy kilkadziesiąt pozycji.

Emerytura pomostowa na szczególnych zasadach

- Na emeryturę pomostową na szczególnych zasadach mogą przejść osoby, które wykonywały niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w nowych wykazach prac. Taka emerytura przysługuje na ogół kobietom poniżej 55 roku życia i mężczyznom poniżej 60 roku życia. Czasem można się o nią ubiegać, nawet jeśli staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest krótszy niż 15 lat. Z drugiej strony w niektórych przypadkach trzeba przedstawić orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Dotyczy to pracowników lotnictwa, hutników i maszynistów pojazdów trakcyjnych – informuje Krystyna Michałek.

 • posiadać staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe), który wynosi co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
 • wykonywać przed 1 stycznia 1999 roku pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
 • wykonywać po 31 grudnia 2008 roku pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w odpowiednich punktach nowych wykazów prac,
 • rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.

Wysokość emerytury pomostowej

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury - obecnie to 1100 złotych brutto. Emerytura pomostowa zależy bezpośrednio od wysokości kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Nawet 32 000 zł za miesiąc pracy. Sprawdź, ile zarabiają doś...

Emerytura pomostowa obliczana jest przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie tej emerytury.

Na podstawę obliczenia emerytury pomostowej składa się kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury oraz kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

Do kiedy wypłacana jest emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa będzie wypłacana uprawnionej osobie aż do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.

Kiedy emerytura pomostowa może zostać wstrzymana?

Jeżeli jednak emeryt „pomostowy” podejmie zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wypłata emerytury pomostowej zostanie wstrzymana. Wstrzymanie wypłaty emerytury pomostowej nie dotyczy jednak sytuacji w której emeryt dorabia do emerytury wykonując pracę, która nie ma szczególnego charakteru (lub nie jest wykonywana w szczególnych warunkach).

By „pomostówka” była wypłacana w całości emeryt nie może jednak dorobić do niej więcej niż wynosi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobi więcej, emerytura pomostowa będzie ograniczana, a gdy przekroczy 130 procent miesięcznego wynagrodzenia wypłata zostanie całkowicie wstrzymana.

Sejm uchwalił właśnie ustawę o trzynastych emeryturach. Na co mogą jeszcze liczyć emeryci w 2020 roku. Jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Jaka waloryzacja emerytur, ile i dla kogo. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
ajwaj ajwaj
15 stycznia, 16:28, Gość:

Mam 57 lat ,42 lata pracy 36 w szczególnych warunkach lekarz nie wydaje zdolności do pracy czy należy mi się emerytura pomostowa

a nosiles w pieluchach granaty to dostaniesz kombatancką

h
hycel
5 stycznia, 10:06, Gość:

Emeryci jesteśmy okradani -

Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

bo to jest tylko emerytura jesteś debil czy udajesz

G
Gość
15 stycznia, 16:28, Gość:

Mam 57 lat ,42 lata pracy 36 w szczególnych warunkach lekarz nie wydaje zdolności do pracy czy należy mi się emerytura pomostowa

A pracuje obecnie jako ustawiacz o

G
Gość

Mam 57 lat ,42 lata pracy 36 w szczególnych warunkach lekarz nie wydaje zdolności do pracy czy należy mi się emerytura pomostowa

G
Gość
12 stycznia, 22:46, Gość:

W listopadzie 2019 roku skończyłam 55 lat,a w marcu 2019 zmarła mają 14 letnia niepełnosprawna córka na którą pobierałam świadczenie pielęgnacyjne. Czy ktoś może mi powiedzieć ,czy mam szanse na otrzymanie emerytury pomostowej?

Proponuję zasięgnąć porady u prawnika, ale źle to widzę ... córka miała 14 lat i tyle można doliczyć do stażu ( nie mam pojęcia czy to zalicza się do tzw "szczególnych warunków") jeśli oprócz tego ma Pani 21 lat pracy ( razem 35 ) to chyba należy się emerytura pomostowa ...

G
Gość
4 stycznia, 21:35, ja Żaba:

Kobiety pracują na dwóch etatach: zawodowym i domowym. Żyją dużej bo nie grzeją, nie palą, viagry nie używają i nie latają za młodszymi o 30 lat. Za to ZUSss je każe.

ZUS kobiety wynagradza pracują krócej o 5 lat a żyją dłużej i 7 lat dario

G
Gość
11 stycznia, 8:11, sort65:

małe sprostoawanie ; oprócz tych 7 wyszczególnionych w opisie gdzie i tak to są zawody co ustawowo mają przywilej wcześniejszej emerytury to i tak z łaski odejšcia na wcześniejszą emeryturę nie skorzysta nikt. Do 2008 nie skończysz 60 lat jeśli urodziłeś sie po1948 r. nie będziesz miał do 1999 r. stażu tj.25 lat jak urodziłeś po 1958 r. a jak cudem się załapiesz , to szkodliwego zbrakinie do 1999 r. - wtedy masz się zwolnić aby się ponownie przyjąć w takim zakładzie pracy gdzie jest opłacany fundusz pomostowy przepracować choćby jeden dzień aby puźniej się zwolnić - jest to warunkiem złożenia papierów do zusu.Ustawa emerytalna to jak film z Kewinem 30 lat i nic się nie zmienia.

Tak właśnie jest dario

G
Gość
31 grudnia 2019, 11:09, Roman:

Pan redaktor zapomniał o funduszu emerytur pomost. i składkach na ten fundusz. Jeżeli pracodawca nie opłaca składek na ten fundusz to trzeba zapomnieć o emeryturze pomostowej.

5 stycznia, 16:02, Prawy i Sprawiedliwy:

Właśnie to było problemem!!Kierownictwo umieszczało młodych pracowników na tej liście warunków szczególnych i niebezpiecznych i w takich pracowali ale nie podawali tych list dyrekcji zakładu żeby odprowadzać za nich składki!!Dopiero Związki Zawodowe (wszystkie wspólnie) i PIP wzięli się za to i zaczęto młodym odprowadzać składki na Emeryturę Pomostową.Gorzej jest ze składkami na rentę.Całe życie zawodowe (ponad 40 lat) odprowadzałem ja i mój pracodawca i było to zapisywane w ZUS przy moim koncie emerytalnym.Przy średniej krajowej to ponad 400 zł co miesiąc.Razem to ponad 200 tys zł które przywłaszcza sobie PiS!!!Za to dadzą mi 13 emeryturę!!Banda złodziei i oszustów!!!Przecież jeżeli nie korzystałem z renty a składki płaciłem ja i mój pracodawca to te pieniądze są moje a nie złodziei z rządu!!!!!

Widziały gały co wybierały ?

G
Gość

W listopadzie 2019 roku skończyłam 55 lat,a w marcu 2019 zmarła mają 14 letnia niepełnosprawna córka na którą pobierałam świadczenie pielęgnacyjne. Czy ktoś może mi powiedzieć ,czy mam szanse na otrzymanie emerytury pomostowej?

s
sort65

małe sprostoawanie ; oprócz tych 7 wyszczególnionych w opisie gdzie i tak to są zawody co ustawowo mają przywilej wcześniejszej emerytury to i tak z łaski odejšcia na wcześniejszą emeryturę nie skorzysta nikt. Do 2008 nie skończysz 60 lat jeśli urodziłeś sie po1948 r. nie będziesz miał do 1999 r. stażu tj.25 lat jak urodziłeś po 1958 r. a jak cudem się załapiesz , to szkodliwego zbrakinie do 1999 r. - wtedy masz się zwolnić aby się ponownie przyjąć w takim zakładzie pracy gdzie jest opłacany fundusz pomostowy przepracować choćby jeden dzień aby puźniej się zwolnić - jest to warunkiem złożenia papierów do zusu.Ustawa emerytalna to jak film z Kewinem 30 lat i nic się nie zmienia.

P
Prawy i Sprawiedliwy
31 grudnia 2019, 11:09, Roman:

Pan redaktor zapomniał o funduszu emerytur pomost. i składkach na ten fundusz. Jeżeli pracodawca nie opłaca składek na ten fundusz to trzeba zapomnieć o emeryturze pomostowej.

Właśnie to było problemem!!Kierownictwo umieszczało młodych pracowników na tej liście warunków szczególnych i niebezpiecznych i w takich pracowali ale nie podawali tych list dyrekcji zakładu żeby odprowadzać za nich składki!!Dopiero Związki Zawodowe (wszystkie wspólnie) i PIP wzięli się za to i zaczęto młodym odprowadzać składki na Emeryturę Pomostową.Gorzej jest ze składkami na rentę.Całe życie zawodowe (ponad 40 lat) odprowadzałem ja i mój pracodawca i było to zapisywane w ZUS przy moim koncie emerytalnym.Przy średniej krajowej to ponad 400 zł co miesiąc.Razem to ponad 200 tys zł które przywłaszcza sobie PiS!!!Za to dadzą mi 13 emeryturę!!Banda złodziei i oszustów!!!Przecież jeżeli nie korzystałem z renty a składki płaciłem ja i mój pracodawca to te pieniądze są moje a nie złodziei z rządu!!!!!

G
Gość

Emeryci jesteśmy okradani -

Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

j
ja Żaba
30 grudnia 2019, 19:47, Gość:

nierówne traktowanie ciężej pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach przez co krótszym życiu facetów to zwykły bandytyzm !!!

ale faceci to największe pa rówy w tym niewolniczym narodzie więc harują i fundują składki kobietom które ani razu ANI RAZU nie ujęły się za swoimi "ukochanymi mężczyznami".

Robicie kariery na naszych plecach. Widać w pracy, gdzie jesteśmy przez was wykorzystywane. W domu się nie udzielacie. Dzieci nie rodzicie i nie opiekujecie się ani nami ani dzieciakami. Płacimy takie same % składki na ZUS jak wy. Żyjemy dłużej tylko czasami. Niech ZUS zwolni kobiety z połowy składek skoro emerytury panów są o 100 procent wyższe niż pań.

j
ja Żaba

Kobiety pracują na dwóch etatach: zawodowym i domowym. Żyją dużej bo nie grzeją, nie palą, viagry nie używają i nie latają za młodszymi o 30 lat. Za to ZUSss je każe.

s
sort65

praca praca i jeszcze raz praca tak powiedział prezes Jarosław Kaczyński a Wy nie posłuszne chcecie iść na wcześniejszą emeryturę. Zobaczcie same co się dzieje z tymi co odeszli na emeryturę a na dodatek jeszcze pracują ?Ja mimochodem dziękuję bardzo Prezesowi za zabranie mi przywileju za tzw.szkodliwe wypracowane w PRLu dzięki czemu czuję się świetnie i mogę przez raz spłacone już 5 lat pracować od nowa.Tak do 50 lat pracy.Pozdrawiam całe grono oszukanych absolwentów szkół przyzakładowych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3