Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód wcale nie jest oczywisty. Emerycie, sprawdź ile zyskasz na zmianach

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia – wyjaśnia ekspert.
– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia – wyjaśnia ekspert. pixabay
Udostępnij:
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik umieralności przekłada się na wyższe kwoty emerytur. – Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. – komentuje ekspert.

Jak wynika z najnowszych danych GUS – średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem ponownie spadła. Dla 60-latków wynosi ona 238,9 miesięcy (prawie 20 lat – przyp. red.). Z kolei dla 65-latków to 196,2 miesięcy (ponad 16,3 lat – przyp. red.).

Jeśli zestawimy te wyniki z 2020 rokiem, to okazuje się, że dwa lata temu średnia prognozowana dalsza długość życia dla osoby w wieku 60 lat wynosiła 261,5 miesiąca (prawie 21,8 lat – przyp. red), a dla 65 latka było to 217,6 miesięcy (ponad 18 lat – przyp. red.).

W związku ze zmianami, jakie mają obowiązywać od 1 lipca 2022 r. większość podatników zyska, a ich miesięczne wynagrodzenia netto będą wyższe w porównaniu do roku 2021 czy okresu od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022, w którym obowiązują zasady Polskiego Ładu. Należy jednak wspomnieć, iż istnieje grupa podatników, dla której nowe zmiany nie będą korzystne, a ich wynagrodzenie miesięczne w porównaniu do tego, które otrzymywali w 2021 roku w dalszym ciągu będą niższe.

To już pewne. Takie będą zarobki od lipca. Mamy wyliczenia, ...

– Po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co uwzględniają najnowsze tablice GUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Z nowych tablic GUS wynika, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy – łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata. Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. – skomentował Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Tablice średniego dalszego trwania życia a wysokość emerytury

– Żeby obliczyć wysokość przyszłej emerytury należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Kontroluj swoje zdrowie

miejsce #1

Honor

Honor Band 5 Czarny

222,00 zł129,00 zł-42%
miejsce #5

Huawei

Huawei Band 4 Różowy

129,99 zł119,00 zł-8%
Materiały promocyjne partnera

– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia. Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) – o 4,1 proc. – wylicza Kozłowski.

– Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy – ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 – przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego – wyjaśnia GUS. – Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny – dodano.

– Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury – informuje GUS.

Kto nie skorzysta?

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do swojej emerytury.

Pojawiał się także krem dekoracyjny zamiast bitej śmietany, sery twarde zamiast parmezanu, sery wędzone zamiast oscypka, czy baranina  zamiast jagnięciny.

Tak oszukują w restauracjach i lokalach gastronomicznych. Wy...

Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak, co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie