Ferie zimowe na starych fotografiach i w opowieściach z dawnych lat. Jak dawniej uczniowie spędzali wolny czas zimą? Wspomnienia powracają

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
A jak wyglądał powrót do szkoły po feriach zimowych? Uczniom za środek transportu służyły np. narty.
A jak wyglądał powrót do szkoły po feriach zimowych? Uczniom za środek transportu służyły np. narty. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ferie zimowe 2024 rozpoczną się w połowie stycznia. Warto więc wrócić wspomnieniami do czasów sprzed kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jak kiedyś wyglądał czas przerw zimowych i powrotów do szkół? Powspominajcie razem z nami ferie z dawnych lat, oglądając stare fotografie. Śnieg do kolan, zjeżdżanie na sankach czy grzanie się przy kaloryferze po długim pobycie na zewnątrz to tylko niektóre z opowieści.

Spis treści

Wspomnienia z ferii zimowych

Jak kiedyś wyglądały ferie zimowe? Przede wszystkim nie było zimy bez śniegu. Panowały też dużo niższe temperatury. O wspomnienia z tych czasów zapytaliśmy ludzi z różnych pokoleń.

– Kiedy wspominam czas ferii zimowych to przypominają mi się zjazdy z górki z bratem i sąsiadem w lesie niedaleko naszego domu. Zjeżdżaliśmy głównie na sankach, „jabłuszkach” i workach wypełnionych słomą. Całe dnie spędzaliśmy na dworzu. Jeśli spadło wystarczająco dużo śniegu, to budowaliśmy igloo. Po powrocie z górki czekała nas ciepła herbata z cytryną. Przez kilka lat, w ferie, jeździliśmy też do Aquaparku do Sopotu – mówi jeden z naszych rozmówców, przedstawiciel pokolenia urodzonego w latach dziewięćdziesiątych.

We wspomnieniach nierzadko pojawiały się także zaspy śniegu, wyjazdy na zimowiska czy jazda na łyżwach.

– Raz w czasie ferii pojechałam na zimowisko – wspomina osoba urodzona w latach 70. – Byłam w 1 klasie podstawówki. To była Szklarska Poręba. Śniegu było po pas, chodziliśmy w góry, a śnieg był tak zmarznięty z wierzchu, że mniejsze dzieciaki - w tym ja, mogły na czworaka chodzić po warstwie śniegu nie zapadając się w niego. Starsi nam zazdrościli, brodząc w głębokich zaspach. To było dawno, wiec pamiętam tylko, że hitem były kredki osadzane w patyku z korą i każdy sobie taką wielką kredkę kupował. I jeszcze wychowawczyni wysuszyła mi buty na piecyku. Zimowe, wiązane, upolowane przez mamę traperki.

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz ferie zimowe?

– Zimy były wtedy chłodniejsze, nawet do -20 stopni, śnieżne i bardziej słoneczne. Pamiętam narciarskie buty i przypinane na kluczyk łyżwy, które dostaliśmy od kogoś mimo, że były o dwa numery za duże. Pożyczaliśmy je sobie nawzajem i jeździliśmy po wylanym przez pana woźnego boisku szkolnym. Pozostali, czekając na swoją kolej próbowali się ruszać, żeby za bardzo nie zmarznąć. Lizaliśmy sople zwisające przy rynnach. No i oczywiście zjeżdżaliśmy z górki na czym się dało: sankach czy workach po cemencie. Po powrocie z dworu niekiedy płakałam z bólu, tak bolały mnie ręce od zimna. A w domu dostawaliśmy gorącą herbatę, kromki chleba z miodem. Niekiedy przychodziły do nas dzieci z sąsiedztwa i graliśmy w Piotrusia czy Chińczyka – opowiada nasza rozmówczyni, urodzona w latach sześćdziesiątych.

Ferie i powrót do szkoły na starych fotografiach

Wspomnienia z okresu ferii zimowych mogą okazać się dużo żywsze, jeśli poprzeglądamy stare fotografie z tego okresu. Dla niektórych będzie to powrót do przeszłości, a dla innych ciekawa lekcja historii. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały ferie zimowe i powrót do szkoły po tym czasie:

Zaspy śniegu, narty, stare autobusy, ale ten sam uśmiech dzieci na twarzach. Pamiętacie te czasy? A może kojarzycie je jedynie z opowieści?

Ferie zimowe 2024. Terminy

Przypomnijmy, że w tym roku ferie zimowe rozpoczynają się 15 stycznia, a zakończą 25 lutego 2024. Jak wypadają w poszczególnych województwach? Oto terminarz:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji