Firmy informatyczne w kłopotach finansowych. Rosną długi firm IT

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na usługi branży informatycznej. Paradoksalnie jednak, pogorszyła się sytuacja finansowa firm, które działają w tym sektorze. W województwie łódzkim kłopoty ma 335 przedsiębiorstw IT.Firmy informatyczne z Łodzi i województwa łódzkiego mają w sumie do oddana 11,8 mln zł. I choć średni dług w naszym regionie wynosi niewiele ponad 35 tys. zł, to rekordzista z Łódzkiego ma do oddania ponad 1,1 mln zł. W całym kraju - jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów - zaległe zobowiązania tej branży wynoszą 230,5 mln zł. Może to dziwić w sytuacji, gdy wzrosło zapotrzebowanie na usługi tych firm, spowodowane pandemią koronawirusa.Czytaj dalej..
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na usługi branży informatycznej. Paradoksalnie jednak, pogorszyła się sytuacja finansowa firm, które działają w tym sektorze. W województwie łódzkim kłopoty ma 335 przedsiębiorstw IT.Firmy informatyczne z Łodzi i województwa łódzkiego mają w sumie do oddana 11,8 mln zł. I choć średni dług w naszym regionie wynosi niewiele ponad 35 tys. zł, to rekordzista z Łódzkiego ma do oddania ponad 1,1 mln zł. W całym kraju - jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów - zaległe zobowiązania tej branży wynoszą 230,5 mln zł. Może to dziwić w sytuacji, gdy wzrosło zapotrzebowanie na usługi tych firm, spowodowane pandemią koronawirusa.Czytaj dalej.. Pixabay
Udostępnij:
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na usługi branży informatycznej. Paradoksalnie jednak, pogorszyła się sytuacja finansowa firm, które działają w tym sektorze. W województwie łódzkim kłopoty ma 335 przedsiębiorstw IT.

Firmy informatyczne z Łodzi i województwa łódzkiego mają w sumie do oddana 11,8 mln zł. I choć średni dług w naszym regionie wynosi niewiele ponad 35 tys. zł, to rekordzista z Łódzkiego ma do oddania ponad 1,1 mln zł. W całym kraju - jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów - zaległe zobowiązania tej branży wynoszą 230,5 mln zł. Może to dziwić w sytuacji, gdy wzrosło zapotrzebowanie na usługi tych firm, spowodowane pandemią koronawirusa.

– W przeciwieństwie do innych sektorów gospodarki epidemia koronawirusa wpłynęła na branżę IT pozytywnie – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - Zanotowała ona duże wzrosty sprzedaży produktów i usług. Z dnia na dzień wiele przedsiębiorstw musiało przestawić się na pracę zdalną, a szkoły i uczniowie na edukację online. Gwałtownie rozwinął się też handel internetowy. Pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na sprzęt, oprogramowanie i usługi chmurowe. Nie oznacza to jednak, że sytuacja finansowa branży jest idealna. Wiele przedsiębiorstw boryka się z problemami z płatnościami, czego efektem jest wzrost ich zadłużenia.

Najgorzej na Mazowszu

Najbardziej zadłużone są firmy z Mazowsza, które mają 65 mln zł zaległości. Za nimi znajdują się przedsiębiorstwa ze Śląska z kwotą 27 mln zł. Trzecie miejsce zajmuje Dolny Śląsk, gdzie uzbierało się 25 mln zł nieopłaconych faktur.

Firmy IT też czekają na pieniądze

Okazuje się, że firmy informatyczne padają tez ofiarą nieuczciwych kontrahentów, a do odzyskania mają znacznie więcej pieniędzy niż same są winne. W sakli kraju firmy z branży IT czekają na zapłatę 401 mln zł.

- Za wystawione faktury nie płacą im przede wszystkim firmy handlowe, które zalegają im na 100 mln zł, a także budowlane – 67 mln zł, transportowe i magazynowe – 49 mln zł oraz przemysłowe – 33 mln zł - wyliczyli specjaliści Krajowego Rejestru Długów.

Jeszcze pod koniec 2018 r. zaległości firm informatycznych wynosiły 147 mln zł. Od tego czasu wzrosły o 84 mln zł do kwoty 230,5 mln zł. Zwiększyło się też średnie zadłużenie przypadające na jedną firmę z 28,4 tys. zł w 2018 roku do 35,3 tys. zł obecnie.
Większość tego zadłużenia dotyczy firm, które zajmują się oprogramowaniem. To prawie połowa długu widniejącego w KRD – 110 mln zł. Swój udział w zaległościach mają też hurtownie sprzętu IT, które nie zapłaciły kontrahentom 41 mln zł, a także firmy hostingowe, które powinny oddać 35 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Firmy informatyczne w kłopotach finansowych. Rosną długi firm IT - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie