W tym roku po raz pierwszy ogromna rzesza Polaków nie będzie musiała samodzielnie biedzić się z rozliczeniem podatku za rok ubiegły. Zrobi to za nas fiskus. Jednak może się zdarzyć, że w wygenerowanym dla nas PIT chcemy wskazać komu podarujemy 1 procent podatku lub zechcemy się rozliczyć z małżonkiem. Wtedy musimy wykonać kilka prostych kroków.

W najbliższy piątek, 15 lutego na Portalu Podatkowym pod adresem www.podatki.gov.pl będą czekały wygenerowane przez Krajową Administrację Skarbową PITy-37 i PITy-38. Żeby je zobaczyć trzeba zalogować się na „Twój e-PIT".

Czytaj też: Rewolucja w podatkach: 11.02.2019. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy
- Logujemy się albo przez profil zaufany (osoby, które taki profil posiadają) - podpowiada Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku - albo korzystając z danych autoryzacyjnych, co oznacza, że trzeba będzie wpisać: nasz PESEL lub NIP, datę urodzenia, przychód za 2017 r.

(kwota, którą wskazaliśmy w PIT za 2017 r. w jednej ze wskazanych pozycji) i przychód za 2018 r. (kwota którą znajdziemy w informacji PIT-11 od jednego z naszych pracodawców za 2018 r. we wskazanej pozycji).

Po zalogowaniu się zobaczymy nasze rozliczenie przygotowane przez urząd skarbowy. Na ekranie głównym możemy wybrać różne opcje, w tym np. że chcemy rozliczyć się z małżonkiem. - Wtedy system poprosi nas o podanie podobnych danych autoryzacyjnych małżonka. Po przejściu tej weryfikacji otrzymamy gotowe rozliczenie wspólne - precyzuje Radosław Hancewicz.

Nasz Twój e-PIT oprócz uwzględnienia informacji od naszych pracodawców, którzy do końca stycznia przesłali do urzędów skarbowych nasze PITy-11, automatycznie będzie zawierał informację, że 1 proc. podatku przekazujemy tej samej organizacji pożytku publicznego, którą wybraliśmy rok wcześniej. Czy możemy zmienić ten wybór?
- Oczywiście w prosty sposób, w tym samym miejscu, możemy zmienić jedną organizacje pożytku publicznego na inną. - dodaje rzecznik IAS Białystok.

Urząd skarbowy uwzględni w przygotowanym zeznaniu także ulgę na dziecko, które urodziło się przed 2018 r. Informacja o takim odliczeniu była we wcześniejszych zeznaniach i urząd o tej uldze wie. W gotowym zeznaniu będziemy jednak mogli dodać samodzielnie informację o innych ulgach, o których urząd skarbowy nie wie np. ulga na dziecko, które urodziło się w 2018 r., ulga dla krwiodawców itd. Po dodaniu tych informacji, system je uwzględni w naszym rozliczeniu.


Ulgi podatkowe za 2018 rok. Co jeszcze możemy odliczyć?