Fotowoltaika po nowemu. Zmiany i zasady
"W zaledwie 5 lat moc instalacji OZE w Polsce wzrosła blisko dwukrotnie. Na koniec września 2021 r. wynosiła ona ponad 15 200 MW. To trzykrotnie więcej niż moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów, czyli największej elektrowni w Europie, która odpowiada za produkcję ok. 20% energii elektrycznej w Polsce. Najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią OZE jest fotowoltaika. Od grudnia 2015 r. do września 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła blisko 60-krotnie ze 108 MW do 6 304,2 MW" - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi ustawa jest podział prosumentów na dwie grupy. „Nowych” i „starszych”. Ci drudzy przez 15 lat (liczone od momentu podłączenia do sieci) będą korzystać z dotychczasowego systemu opustów:
- dla instalacji do 10 kWp to współczynnik 0,8;
- dla tych powyżej 10 kWp – 0,7;
- za każdą jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8 lub 0,7.
„Nowi” prosumenci, czyli wszyscy, którzy zaczną korzystać z fotowoltaiki po 31 marca 2022 roku z systemu upustów korzystać nie będą. Rozliczać się będą natomiast na zasadzie net-billingu, jednocześnie będą sprzedawać nadwyżki energii do sieci ale również płacić za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu. Jak wskazują eksperci, zmiana ta przystopuje rozwój OZE w kraju.