Fundusz Pracy 2020. Ile wynosi składka na Fundusz Pracy i kiedy nie trzeba jej płacić?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pieniądze zgromadzone w ramach Funduszu Pracy są przeznaczane m.in. na zasiłki dla zarejestrowanych bezrobotnych.
Pieniądze zgromadzone w ramach Funduszu Pracy są przeznaczane m.in. na zasiłki dla zarejestrowanych bezrobotnych. 123RF
Fundusz Pracy tworzony jest ze składek pracodawców, odprowadzających je za swoich pracowników. Jest to obowiązkowe nie tylko w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę i na umowę zlecenie. Bywają jednak wyjątki kiedy nie trzeba płacić na Fundusz Pracy.

Fundusz Pracy to tzw. fundusz pozaubezpieczeniowy, bo choć co miesiąc odprowadzane są składki na niego, to nie są to opłaty z tytułu ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego pracownika.

Fundusz Pracy – na co przeznaczane są pieniądze

Fundusz Pracy to państwowy fundusz celowy, który powstał na początku 1990 roku. Pieniędzmi z tej puli ma prawo dysponować resort pracy (obecnie pełna nazwa brzmi: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Podstawą prawną funkcjonowania Funduszu Pracy są przepisy Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podział kwot z Funduszu Pracy leży w gestii resortu pracy. Podział ten nie jest jednak dobrowolny. Ministerstwo musi dokonać tego podziału w oparciu o rozporządzenie w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie.

Eksperci odnoszą się sceptycznie do listy. Ich zdaniem w zestawieniu brakuje licznych specjalistów, pracowników niewykwalifikowanych oraz przedstawicieli przyszłościowych zawodów związanych z przemysłem 4.0. czy drukiem 3D. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się wyłącznie zawody powszechnie uważane za męskie.

20 bardzo potrzebnych zawodów. Państwo dopłaci do nauki tych profesji!

Pieniądze zgromadzone w ramach Funduszu Pracy są przeznaczane m.in. na zasiłki dla zarejestrowanych bezrobotnych, aktywizację zawodową bezrobotnych (np. szkolenia, przekwalifikowanie osób bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne), dodatki aktywizacyjne, wynagrodzenia wypłacane pracownikom młodocianym, wsparcie (w tym pomoc prawna) pracowników zatrudnionych za granicą czy stypendia naukowe.

Kto opłaca składki na Fundusz Pracy

Obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy powstaje w momencie objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi, a więc w chwili zatrudnienia pracownika. Składki na Fundusz Pracy opłaca się za czas trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Składek na Fundusz Pracy nie pokrywa pracownik z własnej kieszeni. Przekazywanie tychże składek stanowi obowiązek pracodawcy.

Ile wynosi składka na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45 procent podstawy wymiaru. To znaczy: ustala się ją od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na wspomniane ubezpieczenie emerytalne i rentowe, wynoszące przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę w skali miesiąca. W przypadku przedsiębiorców, którzy opłacają standardowe składki, jej wysokość w 2020 roku wynosi minimum 76,84 złotych miesięcznie.

Kiedy jest odprowadzana składka na Fundusz Pracy

Sładka na Fundusz Pracy odprowadzana jest przede wszystkim od osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Składki na Fundusz Pracy opłacane są również od umowy zlecenia, gdy zleceniodawca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. W przypadku umowy o dzieło składki na Fundusz Pracy nie są odprowadzane. Wynika to z faktu, że osoba wykonująca pracę na umowę o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Warto przeczytać:

Składki na Fundusz Pracy odprowadzane są także od innych umów o świadczenie usług, do których - zgodnie z Kodeksem cywilnym – zastosowanie mają przepisy dotyczące zlecenia. Podobnie jest z osobami, zatrudnionymi w oparciu o umowę agencyjną.

Składka na Fundusz Pracy obejmuje żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy, którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej – chodzi m.in. o policję, straż pożarną, straż graniczną służbę ochrony kolei, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Agencje Wywiadu.

Rolników składki na Fundusz Pracy też dotyczą. Rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych czy spółdzielnie usług rolniczych mają obowiązek odprowadzania ich za swoich członków, z wyjątkiem osób, które wniosły tzw. wkład gruntowy użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 hektarów przeliczeniowych. Składki na Fundusz Pracy mają opłacane również więźniowie, o ile wykonują pracę podczas odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Kiedy nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy?

Przepisy określają pewne grupy pracowników, za których pracodawca nie opłaca składek z tytułu Funduszu Pracy. Pracodawcy nie muszą odprowadzać składek na Fundusz Pracy za:

 • pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
 • osoby, które mają przynajmniej 55 lat (dla kobiet) albo co najmniej 60 lat (dla mężczyzn),
 • pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem byli zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotni,
 • pracowników, którzy nie mają jeszcze 30 lat, a zostali skierowani do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy,
 • pracowników powracających do pracy z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego albo urlopu wychowawczego,
 • pracowników, którzy nie zarabiają najniższej krajowej, przy czym jeśli oni posiadają kilka umów, pod uwagę bierze się łączne wynagrodzenie wynikające z tych umów.
Żyjemy coraz szybciej, a wraz z naszym stylem życia zmienia się podejście do pracy. Korporacje dyktują trendy, które z czasem przyjmują się w mniejszych firmach. Co za tym idzie, zmienia się słownictwo. Zobacz, czy znasz slang nowoczesnego pracownika.

Słownik pracownika. Czy wiesz, co oznaczają te terminy?

Składek na Fundusz Pracy nie opłaca się także m.in. za:

 • osoby otrzymujące zasiłek stały, przyznany na podstawie przepisów o pomocy społecznej,
 • osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, co wynika z przepisów o świadczeniach rodzinnych,
 • osoby dostające zasiłek dla opiekuna,
 • osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem, zgodnie z przepisami Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
 • osoby przebywające na urlopach wychowawczych oraz te, pobierające zasiłek macierzyński,
 • osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników,
 • duchownych.

Młodzi przedsiębiorcy, czyli osoby, które prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej, niż od 2 lat, również są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy, o ile płacą preferencyjne składki na ZUS.

Fundusz Pracy - terminy opłacania składki

Składka na Fundusz Pracy jest co miesiąc naliczana przez pracodawcę. Należy ją wykazać na deklaracji rozliczeniowej o symbolu ZUS DRA. Termin zapłaty składki na Fundusz Pracy jest taki sam, jak ma to miejsce w przypadku przekazywania składek na ubezpieczenia społeczne, a zatem do 5. dnia następnego miesiąca w przypadku jednostek budżetowych, do 10. dnia następnego miesiąca w przypadku osób fizycznych niezatrudniających pracowników albo do 15. dnia następnego miesiąca, jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu