Gotówka, pieniądz elektroniczny - co jest bardziej opłacalne dla twojej firmy? Sprawdź!

AIP
Anatol Chomicz
Małe i średnie firmy stosują najczęściej dwa sposoby rozliczeń z klientami – płatności tradycyjne z wykorzystaniem gotówki, lub płatności bezgotówkowe za pomocą nowoczesnych urządzeń płatniczych. Które z rozwiązań jest dla nich bardziej atrakcyjne kosztowo i przynosi większe korzyści?

Właściciele mniejszych firm coraz częściej odkrywają zalety nowoczesnych rozwiązań służących do płatności bezgotówkowych, jednak część z nich nadal woli przyjmować płatności wyłącznie gotówką. Z jednej strony jest to spowodowane ich przyzwyczajeniem do posługiwania się pieniędzmi, z drugiej zaś brakiem wiedzy na temat rzeczywistych kosztów związanych z wprowadzeniem i użytkowaniem terminali płatniczych. Jest to o tyle ciekawe, że w większości przypadków to właśnie obrót gotówką wiąże się z wyższymi kosztami, generowanymi chociażby przez konieczność jej regularnego transportu, ochrony, wpłat do banku czy też wynikających z pomyłek i przestępstw (np. źle wydana reszta, fałszywe banknoty, kradzieże itp.). Dlatego istotne wydaje się edukowanie sektora MŚP w kwestii realnych kosztów, a także wsparcie przedsiębiorców w możliwości wprowadzania innowacyjnych rozwiązań umożliwiających dokonywanie płatności bezgotówkowych. Warto zaznaczyć, że obrót gotówką to obciążenie dla gospodarki kraju rzędu 1 proc. PKB rocznie, czyli około 17 mld złotych. Te koszty pokrywane są z podatków obywateli.

Tradycyjny cash processing wiąże się m.in. z produkcją banknotów, ich liczeniem, transportem i przechowywaniem, a także ochroną. Ponadto jest to proces bardzo czasochłonny, obarczony ryzykiem pomyłki oraz kwestiami bezpieczeństwa – zawsze istnieje ryzyko napadu na punkt detaliczny czy konwój i kradzież gotówki, a co więcej – ryzyko uszczerbku na zdrowiu pracowników – komentuje Jarosław Kurkowski, CFO eService – Dla przedsiębiorców bardzo ważna jest także kwestia efektywności, w szczególności w okresach intensywnej sprzedaży. Płatności realizowane kartą trwają znacznie krócej niż gotówką. Z jednej strony wynika to z braku konieczności wydawania reszty, z drugiej zaś – z wdrażania przez firmy takie jak eService nowych, szybszych rozwiązań technologicznych dla płatności bezgotówkowych. W tej kwestii terminale płatnicze bezkonkurencyjnie wygrywają z gotówką, zapewniając klientom możliwość szybkiej zapłaty, zaś pracownikom – komfort pracy – dodaje Jarosław Kurkowski.

Dla właścicieli małych punktów handlowo-usługowych wyeliminowanie płatności gotówkowych bezapelacyjnie przekłada się na niższe koszty. Można tutaj podać przykład Szwecji, gdzie obsługa gotówki wiąże się z kosztem równym 2-3 proc. wartości transakcji, zaś opłaty transakcyjne pobierane od sprzedawców wynoszą poniżej 1 proc. wartości transakcji. W Polsce w obrocie jest aktualnie około 38 milionów kart płatniczych, zaś w ciągu ostatniej dekady udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych wzrósł aż 10-krotnie. Co ciekawe, Polska jest liderem jeśli chodzi o korzystanie z szybkich i bezpiecznych płatności zbliżeniowych.
Badanie „Postawy Polaków wobec form płatności", przeprowadzone na zlecenie eService wskazuje również, że aż 56 proc. Polaków chce dokonywać płatności bezgotówkowych (gotówkę wybiera tylko 31 proc. z nich). Z kolei aż 4 na 10 osób rezygnuje z dokonania zakupów, gdy nie może zapłacić za nie kartą – wśród osób z bardziej zamożnych segmentów tendencja ta jest jeszcze wyraźniejsza. W niektórych z nich aż 6 na 10 osób deklaruje, że zdarza się im wybrać inny sklep tylko dlatego, że chce zapłacić za zakupy kartą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gotówka, pieniądz elektroniczny - co jest bardziej opłacalne dla twojej firmy? Sprawdź! - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu