Gratka praca radzi: Jak przygotować dobry list motywacyjny?

AB
geralt/ Pixabay.com
Gratka praca wyjaśnia, jak napisać list motywacyjny. Informacje zawarte w LM mogą przesądzić o przebiegu rekrutacji. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne zwiększają szansą na rozmowę o pracę. Zobacz, co powinien zawierać profesjonalny i przekonujący list motywacyjny.

Nie wszyscy pracodawcy wymagają przesłania listu motywacyjnego. Przykładowo, w serwisie ogłoszeniowym Gratka.pl/praca roi się od krótkich, zwięzłych ogłoszeń skierowanych do specjalistów, pracowników fizycznych i niższego szczebla. Jeżeli jednak formularz aplikacyjny zawiera miejsce na  list motywacyjny, nie należy ignorować tego dokumentu. Rekruterzy korzystają z niego w pełni świadomie. Co więc powinien zawierać LM? Gratka poprosiła o opinię szefową jednej z agencji zatrudnienia.

Gratka przypomina: powiedz, co motywuje Cię do pracy

List motywacyjny jest bolączką wielu osób, zwłaszcza pracowników intelektualnych. To miejsce, w którym mamy za zadanie zareklamować swoją osobę. Co zrobić, jeżeli rekruter wymaga jego przesłania?

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- List motywacyjny, jak wskazuje jego nazwa, ma przedstawiać naszą motywację do podjęcia określonej pracy. Dokument ten powinien być uzupełnieniem CV i zawierać informacje, które powiedzą więcej o nas potencjalnemu pracodawcy, a także – uzasadnić naszą kandydaturę – tłumaczy w rozmowie z Gratką Natalia Bogdan, prezes Jobhouse i ekspertka rynku pracy.

Posłuż się językiem korzyści

Motywując swoją chęć podjęcia zatrudnienia, postaraj się powiedzieć coś ciekawego na swój temat. Informacja, że „chcesz więcej zarabiać” albo „wyprowadzić się z domu” niewiele mówi o Twoich predyspozycjach zawodowych. Dużo więcej wniesiesz, jeżeli opiszesz swoje kompetencje, sposób działania w grupie czy po prostu to, z czego czerpiesz satysfakcję w pracy. List motywacyjny ma za zadanie przekonać rekrutera, że sprawdzisz się na danym stanowisku.

- Warto w nim wskazać, dlaczego zależy nam na podjęciu określonego stanowiska oraz przekazać, jaką wartość wniesiemy do nowej organizacji. Można to zrobić poprzez podkreślenie dotychczasowych osiągnięć, mocnych stron oraz zainteresowań związanych z branżą, do której aplikujemy. Jeżeli inne informacje, jak na przykład nasza dyspozycyjność, miejsce zamieszkania czy status aktualnego zatrudnienia, wymagają doprecyzowania, warto zrobić to także w liście motywacyjnym – wyjaśnia Gratce Natalia Bogdan.

Podaj jak najwięcej konkretów związanych z pracą

Podejdź do pisania listu motywacyjnego jak do opowiadania pewnej historii. Przygotuj LM tak, aby pracodawca zrozumiał, dlaczego chcesz pracować właśnie u niego. Dokument może zawierać różne anegdoty, np. dygresję na temat Twoich wyników w poprzedniej firmie.

Możesz pochwalić się konkretnymi danymi liczbowymi. Trafiają one do wyobraźni i przyciągają uwagę. Pamiętaj jednak, aby nie naginać rzeczywistości i powoływać się na fakty. W ten sposób przekonasz pracodawcę, że jesteś rzetelnym pracownikiem, któremu warto powierzyć nowe obowiązki.

Jeżeli brakuje Ci inspiracji, przejrzyj oferty pracy na takich serwisach, jak Gratka.pl/praca. Nie ograniczaj się wyłącznie do firmy, która Cię interesuje. Zobacz, czego wymagają inni pracodawcy z branży i na jakie cechy wskazują w ogłoszeniach.

Zadbaj o język i wygląd LM

Pamiętaj, że uniwersalny list motywacyjny nie istnieje. Nawet jeżeli stworzysz szablon, który będziesz wysyłać do różnych przedsiębiorstw, za każdym razem powinieneś go sprawdzić i zmodyfikować pod kątem interesującej Cię oferty. Odnieś się do treści ogłoszenia o pracę i zobacz, czy zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie zawiera nazwy firmy, do której aplikowałeś wcześniej. Porównaj także treść listu motywacyjnego z informacjami zawartymi w CV. Zamiast powielać curriculum vitae, w LM lepiej jest rozwinąć te wątki, na które nie starczyło miejsca.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy? Nic prostszego - wystarczy wejść na Gratka.pl lub zainstalować aplikację Gratki

Na koniec sprawdź pisownię i dopilnuj tego, aby ujednolicić czcionkę w dokumencie. Jeżeli zdecydowałeś się na nietypową oprawę graficzną CV, zadbaj o to, aby dokument był spójny wizualnie z listem motywacyjnym.

<br>QUIZ. Sprawdź, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe!<br>

- W związku z tym, że każde miejsce pracy jest inne, powinniśmy stworzyć różne wersje listów – dopasowane do każdego pracodawcy. Oczywiście oprócz treści ważna jest także forma dokumentu – upewnijmy się, że list jest schludny, odpowiednio sformatowany oraz poprawnie zaadresowany i nie zawiera błędów ortograficznych czy stylistycznych – mówi Gratce Natalia Bogdan.

Jeżeli nie list motywacyjny, to co? Przykład Gratki

List motywacyjny jeszcze do niedawno tworzył niemal nierozłączną parę z curriculum vitae. Wraz z rozwojem nowych technologii dokument ten powoli odchodzi do lamusa. Przykładowo, ogłoszeniodawcy z Gratka.pl/praca zamiast listu motywacyjnego coraz częściej oczekują prezentacji własnej osoby w postaci krótkiego filmiku, przesłania próbki twórczości lub po prostu napisania kilku słów o sobie. Nawet, jeżeli rekruter zdecydował się na mniej standardowe dokumenty aplikacyjne, nie rezygnuj z wyjaśnienia, dlaczego zainteresowała Cię konkretna oferta.

- Chociaż ze względu na deficyt pracowników wiele firm odchodzi od konieczności przesyłania listu motywacyjnego, warto poświęcić chwilę na jego napisanie lub chociaż dodać kilka zdań uzasadnienia naszej kandydatury w mailu lub formularzu aplikacyjnym, za pomocą którego zgłaszamy się do pracy – podsumowuje w rozmowie z Gratką ekspertka ds. rynku pracy.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu