Wraz z rozwojem firmy rośnie też zapotrzebowanie na przestrzeń. W wielu branżach wystarczy wówczas zakup lub wynajęcie nowego biura – jednak w przypadku dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych, w grę wchodzą całe budynki, które następnie wypełniane są specjalistycznymi maszynami. W takiej sytuacji często najlepszym rozwiązaniem jest postawienie nowej hali. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem były budynki murowane, ale w ostatnich latach coraz częściej zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się hale stalowe. Które rozwiązanie będzie najlepsze? Podpowiadamy.

Hala stalowa czy murowana?

Hale murowane budowane są od wielu lat. Ich największymi zaletami są bezpieczeństwo oraz trwałość. Na tym jednak zalety hali murowanej się kończą, ponieważ koszt jej postawienia jest wysoki, a czas do tego wymagany – długi. Budowa może trwać długie miesiące. Dodatkowo, gdy już wybudujesz halę murowaną, jakiekolwiek prace – związane na przykład z powiększeniem budynku – wiążą się z wieloma trudnościami.

Hala stalowa – jakie ma zalety?

Choć cena budowy hali stalowej jest zbliżona do jej murowanej odpowiedniczki, to jednak sam czas budowy jest znacznie krótszy.

Hala stalowa średniej wielkości zostanie postawiona w zaledwie kilka tygodni – podczas gdy na wybudowanie hali murowanej trzeba będzie czekać kilka miesięcy. Dodatkowo przebudowa hali stalowej jest znacznie prostsza – łatwiej ją powiększyć czy wydzielić w niej dodatkowe pomieszczenia, co przecież często jest potrzebne w przypadku firmy produkcyjnych.

Warto również wspomnieć o tym, że w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przestanie potrzebować dodatkowego budynku, stalową halę przemysłową można z łatwością rozebrać, a uzyskane w ten sposób materiały wykorzystać ponownie lub sprzedać – dzięki czemu można uzyskać naprawdę duży zwrot kosztów. W przypadku hali murowanej takiej możliwości nie ma.

Jeśli chodzi o same materiały, to cechują się one trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne, a także na korozję. Ścianki oraz dach hali są lekkie i skonstruowane tak, by z łatwością się łączyły, w związku z czym do zmontowania całości nie potrzeba kilkudziesięcioosobowego zespołu pracowników budowlanych, a jedynie kilku montażystów.

Hale stalowe – w jakiej branży się sprawdzą?

Wraz z rosnącą popularnością hale stalowe używane są w coraz większej liczbie branż. Sprawdzają się świetnie jako magazyny – w związku z tym korzystają z nich zarówno firmy produkcyjne, jak i logistyczne. Wykorzystuje się je również jako warsztaty czy hale montażowe. Dobrze ocieplona hala stalowa może pełnić również funkcję biura, a dzięki swojej modułowości cieszy się dużym zainteresowaniem w przemyśle lotniczym oraz samochodowym.

Hale stalowe mogą być ponadto wykorzystywane do uprawiania sportu. Korzystają z nich także rolnicy, wykorzystując hale stalowe jako chlewnie czy kurniki.

Ile kosztuje hala stalowa?

Nie ma jednej, konkretnej ceny hali i żaden producent nie będzie w stanie podać jej bez uzyskania dokładnych danych. Na cenę hali stalowej wpływa bowiem wiele czynników – zarówno rozmiar samej konstrukcji, jak i użyte materiały, dodatkowe wyposażenie (np. ścianki działowe pozwalające na wydzielenie pomieszczeń), koszty transportu czy montażu hali. Dopiero po otrzymaniu tych informacji konstruktor będzie w stanie oszacować, jaki będzie koszt budowy hali  - mówi ekspert Frisomat.

Zastanawiasz się nad postawieniem nowej hali na potrzeby twojej firmy? Wybierając halę stalową nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale również będziesz miał możliwość dostosowania budynku do swoich potrzeb. To rozwiązanie funkcjonalne i przyjazne dla budżetu – a takie przecież przedsiębiorcy doceniają najbardziej!