Inflacja i kredyty: 18.02.2020 r. Po wakacjach odsetki od kredytów mogą wzrosnąć nawet o połowę?

Zbigniew Biskupski AIP
Jeśli więc stopa lombardowa wzrośnie o 1,5 proc, oprocentowanie kredytów skoczy o 6 proc. kredytobiorcom płacącym obecnie odsetki według stopy procentowej 10 proc. banki od razu zaczną naliczać jako 16 proc. W procentach nie wygląda to groźnie, ale jeśli np. odsetki wynosiły 100 zł, skoczą od razu na poziom 160 zł, a więc o więcej niż połowę. Krzysztof Łokaj / Polska Press
Stanie się tak jeśli inflacja będzie rosła w takim tempie jak przez ostatnie dwa miesiące, a Rada Polityki Pieniężnej będzie zwlekać z podwyżką stóp procentowych. Na utracie wartości polskiej waluty stracą też osoby, które nie mają kredytów, ale oszczędności.

Styczeń na polskim rynku finansowym zaczął się od dwóch wiadomości, które dobitnie pokazują, że polska gospodarka w coraz większym stopniu zależy od polityki. GUS podał, że inflacja w grudniu liczona w skali 12. miesięcy skoczyła do 3,4 proc. Działo się to w przeddzień decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która pozostawiła stopy procentowe na poziomie obowiązującym od 5 marca 2015 roku. Istotna dla konsumentów stopa lombardowa wynosi więc wciąż 2,5 proc., a ważna dla instytucji stopa referencyjna 1,5 proc.

Jak zauważa dr Przemysław Kwiecień Główny Ekonomista XTB, „oznacza to ryzyko dla złotego ponieważ realne stopy procentowe są głęboko ujemne”.

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 16 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić zakupy 16 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Kiedy RPP podniesie stopy

Ekspert XTB uważa, że RPP podniesie stopy tylko w sytuacji, gdy inflacja nie spadnie w połowie roku poniżej 3 proc. Zgadza się to z ocenami innych analityków, którzy jednak uważają, że czynnikiem decydującym są wybory prezydenckie – przed nimi choćby inflacja rosła groźnie RPP nie obniży stóp, by nie pokrzyżować szyków w reelekcji prezydenta PiS.
W sumie na jedno wychodzi, ponieważ wybory prezydenckie odbędą się w drugiej połowie kwietnia albo na początku maja. Konstytucyjnie marszałek Sejmu ma czas na podanie oficjalnej daty między 6 stycznia a 6 lutego 2020 r.

Jeśli chodzi o przesłanki merytoryczne, to według dr. Przemysława Kwietnia: - Choć szczegółowe dane nie zostały jeszcze opublikowane, widać, że jest to kombinacja wyższych cen paliw, żywności, ale też wzrostu cen usług. To ostatnie pokazuje, że czynniki od nas niezależne (jak ceny ropy, czy pogoda) powoli przekładają się na szerszą presję inflacyjną, co z punktu widzenia banku centralnego zawsze powinno być alarmujące. Szczególnie, że początek roku przyniesie szereg podwyżek cen – energii, użytkowania mieszkania, alkohol, słodzone napoje. Same te podwyżki wywidnują inflację przynajmniej w okolice 4 proc., czyli znacząco powyżej celu 2,5 proc.
- Wzrost płacy minimalnej stwarza ryzyko dalszego wzrostu inflacji w usługach, a to byłaby już sytuacja wymagająca podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej mówi jednak jasno: nie planujemy podwyżek stóp – dodaje ekspert.

Rekompensaty czy zaklinanie rzeczywistości

Z kręgów rządowych docierają zapewnienia, że spowolnienie gospodarki będzie łagodne a inflacja nie będzie groźna, bo osłonowo zadziałają rekompensaty za podwyżki prądu dla gospodarstw domowych.
Wiceminister finansów wręcz wyrażał radość z wyższej inflacji, bo rzekomo zwiększy wpływy do budżetu. Żaden poważny ekonomista na tym poziomie infantylizmu (demagogii?) dyskutował nie będzie. Użyję tylko obrazowego porównania: czy od rozciągnięcia gumki w matkach zrobią się one większe? Najbardziej realny efekt takiej operacji jest taki, że gumka pęknie, a co się wtedy pokaże oczom, lepiej zamilczeć...
Wróćmy jednak do "zbawiennego" wpływu rekompensat za podwyżki energii.
W połowie stycznia znane są już wszystkie nowe taryfy dostawców energii dla gospodarstw domowych. Różnią się dosłownie groszami, bo praktycznie wszystkie oznaczają wzrost rachunków za prąd w 2020 r. o 12 proc. bez małych setnych procenta.
Rząd zapowiada rekompensaty, ale to kolejna prawda, która po dokładniejszej analizie okazuje się grą pozorów. Jak w poniedziałek 13 stycznia ujawnił minister Jacek Sasin, rekompensaty dostaną tylko zatrudnieni na etacie i uzyskujący dochody mieszczące się w I progu podatkowym. O ile można zrozumieć ten próg, bo pomoc ze środków publicznych powinna trafiać do najuboższych (czego jednak nie ma np. przy programach socjalnych rządu typu 500+ czy trzynasta emerytura), to już wiązanie tego z etatem jest zupełnie niewytłumaczalne. W Polsce kilka milionów osób pracuje wszak na umowach śmieciowych z czego połowa albo więcej zarabia tyle ile wynosi płaca minimalna. Dodajmy, że na tych umowach śmieciowych znaczna większość jest bynajmniej nie z własnej woli. Mają więc być karani pozbawieniem rekompensat, w znacznej części najubożsi?
Jednak w gruncie rzeczy nie to jest najważniejsze. Rachunki za prąd w budżecie domowym, nawet wyższe o 12 proc., to najmniejszy problem, bo stanowią tylko 10 proc, albo mniej wydatków. Gorzej jest z podwyżkami towarów i usług wywołanymi przez coraz wyższe ceny energii elektrycznej dla firm, których rząd nie kontroluje. Te zaś nie są 12-procentowe, ale nawet 50- i więcej procent. Już to widać w cenach, najbardziej żywności . I to nie tylko tzw. nowalijek – np. świeże polskie ogórki są już po 12-16 zł za kilogram, a pomidory nawet po 30 zł, ale w cenach mięsa, wędlin i już za chwilę nabiału, a więc zakupów wartościowo stanowiących połowę budżetu domowego, a w najuboższych rodzinach nawet więcej.

Finansowe trzęsienie ziemi – w wakacje lub po?

Jeśli inflacja będzie na poziomie 4 proc., a decyzja o podwyżce stóp odkładana, to w drugiej połowie roku czeka nas prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku finansowym. Wbrew pozorom ucierpią nie tylko kredytobiorcy, ale i posiadacze oszczędności. Co z tego, że w ślad za podwyżką stóp banki podniosą oprocentowanie lokat, skoro wskutek zawirowań na rynku złoty straci mocno na wartości. Polska wciąż jest krajem z grona ulubionych przez spekulantów.

W czwartek 13 lutego Sejm uchwalił ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze przejdą na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Za przekazanie do IKE rząd pobierze wysoką opłatę. Ile? Który wariant lepiej wybrać? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Bez trudu można przewidzieć, że będą oni grali na obniżkę kursów PLN względem walut co spowoduje dodatkowy popyt na euro i USD, a z przeszłości wiadomo czym to się kończyło.

Kredytobiorcy stracą też na podwyżce stóp bezpośrednio – ci, którzy mają umowy o kredyt ze zmienną stopą, a tak jest w przypadku większości kredytów konsumpcyjnych, od razu będą płacić wyższe raty. Trzeba przy tym pamiętać, że przy kredytach konsumpcyjnych banki stosują najczęściej maksymalne dopuszczalne oprocentowanie, które – najprościej rzecz ujmując – równe jest 4-krotności stopy lombardowej (obecnie 10 proc.) każdą podwyżkę tej stopy trzeba mnożyć razy cztery.

Trzeba też mieć na względzie, że im bardziej spóźniona względem sytuacji na rynku będzie decyzja RPP o podwyżce, tym podwyżka wyższa.

Nie ma przy tym znaczenia czy Rada od razu podniesie stopy o 1-1,5 proc. czy uczyni to w trakcie kilku kolejnych posiedzeń o mniejszy ułamek.

Jeśli więc stopa lombardowa wzrośnie o 1,5 proc, oprocentowanie kredytów skoczy o 6 proc. kredytobiorcom płacącym obecnie odsetki według stopy procentowej 10 proc. banki od razu zaczną naliczać jako 16 proc. W procentach nie wygląda to groźnie, ale jeśli np. odsetki wynosiły 100 zł, skoczą od razu na poziom 160 zł, a więc o więcej niż połowę.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 16 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić zakupy 16 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 127

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 lutego, 08:22, Gość:

PISole nasz zniszczą gospodarczo!!

Zaczną drukować dodatkowe pieniądze jak za komuny i inflacja poleci do góry. Bochenek chleba będzie po parę tysięcy zł. Ja już to przechodziłem i nie chce wracać do tych czasów!!. A to wszystko przez rozdawnictwo PISowskie (500 plus itp).

Gołym okiem widać że pisowcy przywracają komunę. Jeszcze tylko uporają się z sądami, to już cała władza będzie w ich rękach. Prezes pamięta Stalina, który powiedział "nie ważne kto jak głosuje ważne kto liczy głosy."

e
ekonomista

pompowanie banieczki coraz szybszym tempem

G
Gość

A co na to RPP. I wysokie angaze w Bankach. Może każdy szef banku pokaże publicznie swoje wynagrodzenie.

G
Gość

nie nie stopy proecntowe nigdy nie wzrosną, a omy będa tylko coraz droższe , bajek ludziom nigdy dośc

G
Gość

Straszny bełkot...

G
Gość
11 lutego, 8:22, Gość:

PISole nasz zniszczą gospodarczo!!

Zaczną drukować dodatkowe pieniądze jak za komuny i inflacja poleci do góry. Bochenek chleba będzie po parę tysięcy zł. Ja już to przechodziłem i nie chce wracać do tych czasów!!. A to wszystko przez rozdawnictwo PISowskie (500 plus itp).

boli ze zacząłeś płacić uczciwie podatki czy inna przyczyna rzucania jadem w PIS ??

G
Gość
4 lutego, 8:49, Mamy swój pis.:

BRAWO PIS!

Widać to po 500 . Przyznaję sam pobieram, dla dziecka, chociaż sam głosowałem na PIS bo mnie przekonali, ale głupi byłem i dałem się nabrać na ich obietnice!. Pobieram bo przecież dziecko mam, i biorę bo wg. PIS mi się należy. Dla dobra mojego dziecka pobieram. Ale z każdym rokiem to 500 plus się kurczy. To jest coraz mniejsza wartość. Coraz mniej dla dziecka za to można kupić.

W dodatku, wczoraj byłem u fryzjera, w dodatku wzrost cen usług KOLOSALNY. Mieszkam od lat na osiedlu na którym korzystam z różnych lokalnych usług. Wszystko drastycznie poszło w górę. Cena u fryzjera od 5-10 zł więcej. Obiad w lokalnym barze mlecznej z 12zł na 15zł. Usługi krawieckie od 10%-20% więcej. Warzywniaki w okolicach ceny w górę. Markety to samo. Nawet osiedlowy sklep z wędlinami, na 1kg tych samych wędlin które kosztowały w 2019 30zł/1kg teraz to 40zł.

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA, niedawno przesłała pismo z informacja podniesienia czynszu, z wytypowanymi wzrostem ich opłat. Teraz ma pójść prąd w górę. Ogrzewanie pewnie też, i gaz.

No i bym zapomniał:

ŻŁOBEK dla dziecka, ponad 100 zł podniesiona miesięczna opłata.

Ze względu na podniesioną minimalną krajową, i większe opłaty. - No ale co, ważne że mam 500plus. Do którego sam będę dopłacał.

Bystry k#rwa ten rząd!

BRAWA DLA RZĄDU!

11 lutego, 11:41, Gość:

Tak jest!

To o wzrost cen zapytaj fryzjera , lokalnego gazeciarza czy innego cwaniaka a nie pytaj PISu czemu cena u fryzjera wzrosła . Ceny zawsze rosły w 92 roku 2 litry cocacoli kosztowały 2 zł tylko TY zarabiałeś 400 zł więc sam sobie policz kiedy i na co było cię stać kiedyś i dziś .

G
Gość
14 lutego, 22:34, Gocha:

Dojna PIS zmiana i mamy co chcieliśmy . Inflacja szybuje a frajerzy płacą

Ty a powiedz ty mnie , jaki jest twój tok rozumowania bo jeśli chodzi o dojenie to lepszych od POprzedników nie było . Wszystko można powiedzieć o PIS ale nie to że kradną i są nieuczciwi , gdyby chcieli kraść to nie było by 500 itp , tylko odnawiali by kamieniczki robili słomiane inwestycje jak hania w Łodzi czyli brali dla siebie , to wtedy mógł byś tak nabazgrać inaczej musisz być albo z ich mafii albo pożytecznym idiotą , albo musiałeś zacząć płacić podatki w swojej firmie i zatrudnić legalnie pracowników innego wyjścia nie widzę.

G
Gocha

Dojna PIS zmiana i mamy co chcieliśmy . Inflacja szybuje a frajerzy płacą

A
Aga
14 lutego, 2:36, Gość:

Czy autor może ujawnić jak przeliczył to, że przy wzroście stopy lombardowej o 1.5pp oprocentowanie wzrośnie o 6 procent?

No razy cztery

G
Gość

Czy autor może ujawnić jak przeliczył to, że przy wzroście stopy lombardowej o 1.5pp oprocentowanie wzrośnie o 6 procent?

G
Gość
4 lutego, 8:49, Mamy swój pis.:

BRAWO PIS!

Widać to po 500 . Przyznaję sam pobieram, dla dziecka, chociaż sam głosowałem na PIS bo mnie przekonali, ale głupi byłem i dałem się nabrać na ich obietnice!. Pobieram bo przecież dziecko mam, i biorę bo wg. PIS mi się należy. Dla dobra mojego dziecka pobieram. Ale z każdym rokiem to 500 plus się kurczy. To jest coraz mniejsza wartość. Coraz mniej dla dziecka za to można kupić.

W dodatku, wczoraj byłem u fryzjera, w dodatku wzrost cen usług KOLOSALNY. Mieszkam od lat na osiedlu na którym korzystam z różnych lokalnych usług. Wszystko drastycznie poszło w górę. Cena u fryzjera od 5-10 zł więcej. Obiad w lokalnym barze mlecznej z 12zł na 15zł. Usługi krawieckie od 10%-20% więcej. Warzywniaki w okolicach ceny w górę. Markety to samo. Nawet osiedlowy sklep z wędlinami, na 1kg tych samych wędlin które kosztowały w 2019 30zł/1kg teraz to 40zł.

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA, niedawno przesłała pismo z informacja podniesienia czynszu, z wytypowanymi wzrostem ich opłat. Teraz ma pójść prąd w górę. Ogrzewanie pewnie też, i gaz.

No i bym zapomniał:

ŻŁOBEK dla dziecka, ponad 100 zł podniesiona miesięczna opłata.

Ze względu na podniesioną minimalną krajową, i większe opłaty. - No ale co, ważne że mam 500plus. Do którego sam będę dopłacał.

Bystry k#rwa ten rząd!

BRAWA DLA RZĄDU!

Tak jest!

m
mietek
7 lutego, 8:53, Ojciec nie-dyrektor:

Polityka PISu przynosi swoje marne efekty. rządzą już 5 lat - a dalej piszczą, że "wina Tuska".

Tak wygląda jak populiści zdołają oszukać obywateli i wbić do głowy "wstawanie z kolan" - drodzy Polacy-wyborcy PISu czy Wy wiecie co to znaczy to "wstawanie z kolan"? to znaczy że PISowcy się obłowią i nakradną, a Wy za to zapłacicie.

Dokładnie!

m
mietek

Rządy PiS w natarciu

G
Gość

Ogromne koncerny? Śmiech!!!! Najczęściej te koncerny są zwalniane z wszelkich opłat, podatków, zatrudniają za gówniane pieniądze ludzi i wyzyskują ile się da. Małe firmy i Polskie firmy płacą podatki i są dojone i traktowane jak śmieci przez nasz rząd i urzędasów. Wystarczy wyjechać za granicę i zobaczyć jak np.w Anglii szanuje się przedsiębiorców. A nasz rząd ciągnie nas na dno, ludzie nie mają już za co żyć. Co będzie dalej? Opamiętajcie się z tym pieprzeniem że nam PiS nam dał. Nic nie dal tylko wyciągnął z naszych pieniędzy i teraz sobie odbiera z nawiązką.

Potem "da"emerytom? Czy Polacy są na prawdę tak naiwni i dają sobie wciskać ten cały kit? A jeśli chodzi o 500 już wkrótce będą bony albo inne talony zamiast pieniędzy i tyle będzie z odkładania na przyszłość swoich dzieci. Strach co nam się tu szykuje ale najważniejsze żeby każdemu dać! Tylko z czego? Będziemy za chwilę na dnie ale będzie za późno i już pieniędzy nie będzie na nic.

Politycy zawsze się uratują, każdy się ustawi a ludzie dają się wciągać w ich gierki. Ułatwiają im wdrapanie się na stołki nie myśląc, że złe decyzje nas pogrzebią. Tak jak ma to miejsce teraz.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3