Inwestujesz w automatykę przemysłową? Co wziąć pod uwagę zanim podejmiesz współpracę?

Materiał informacyjny EBMiA
Planujesz zakup rozwiązań automatyki przemysłowej dla swojego zakładu? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z konkretnym dostawcą systemów i urządzeń. Dzięki naszym poradom znajdziesz rzetelnego kontrahenta i wprowadzisz swoją firmę w XXI wiek.

Dlaczego warto postawić na automatykę przemysłową?

Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii, które rozwija się niezwykle dynamicznie. Najwięksi gracze inwestują w nią miliony złotych. Każda firma zajmująca się produkcją chce mieć w swoich zasobach nowoczesne systemy do automatyzacji pracy. Powszechnie wiadomo przecież, że automatyka podnosi efektywność procesów produkcji i przekłada się na większe zyski przedsiębiorstwa. Może służyć do sterowania, nadzorowania, kontrolowania i monitorowania produkcji linii przemysłowych. Poza tym jest uniwersalna i odpowiednia do wykorzystania w każdej dziedzinie przemysłu.

Jak automatyka pomaga w produkcji?

Zanim przejdziemy do aspektów, które należy wziąć pod uwagę wybierając dostawcę, warto zapoznać się z zaletami takich rozwiązań. Pomoże to zdecydować, które funkcje będą najbardziej przydatne w konkretnej branży. Automatyka przemysłowa polega na automatyzacji procesów produkcyjnych, do czego wykorzystuje się różnorodne urządzenia wyposażone w różne funkcje. Automatyzacji mogą zostać poddane zarówno poszczególne procesy produkcyjne, jak i całe branże. Dzięki temu roboty mogą zastąpić przy pracy ludzi. Niektóre linie bywają bowiem w całości zautomatyzowane.

Największe zalety inwestycji w automatykę to przede wszystkim możliwość pełnego zmechanizowania linii produkcyjnych. Z tym wiąże się zaś większa wydajność. Ponadto maszyny są w stanie wykonać produkcję seryjną dzięki powtarzalności i minimalnym ryzyku błędów. Dodatkowo roboty ułatwiają pracę ludziom zastępując ich przy monotonnych czynność, jak i w trudnych warunkach.

Ponadto istotną funkcję pełnią np. urządzenia kontrolno-pomiarowe. Odpowiadają za nadzorowanie, monitorowanie oraz raportowanie o stanie poszczególnych procesów produkcyjnych. To właśnie za ich sprawą można na bieżąco sprawdzać wydajność produkcji czy warunki pracy.

Dostawca automatyki przemysłowej. Na co zwrócić uwagę?

Przeglądając ofertę firm dostarczających rozwiązani automatyki przemysłowej trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie poświadczone dotychczas zrealizowanymi projektami. Dobrze jeśli firma jest w stanie projektować także indywidualne rozwiązania i jest elastyczna. Bogaty dorobek realizacji świadczy o kompetencjach danej firmy, a także gwarantuje, że zlecenie zostanie zrealizowanie rzetelnie i szybko.

Podczas wyboru dostawcy automatyki przemysłowej warto także sprawdzić, czy firma oferuje doradztwo i pomoc w opanowaniu systemu. Szeroki wachlarz usług doradczych może obejmować np. szkolenia z obsługi, a także ofertę zaprojektowania indywidualnego systemu dla danej branży czy danej fabryki. Im większe wsparcie zapewnia dostawca automatyki przemysłowej, tym lepiej.

Pamiętajmy też, że niska cena nie zawsze idzie w parze z dobrą jakością. W tej branży akurat to, co najtańsze, powinno wzbudzić raczej nieufność. Dobrej jakości systemy automatyki kosztują niemało, lecz należy traktować to jako inwestycję w unowocześnienie firmy, która zwróci się w ciągu kilku lat.

Gdzie kupić elementy automatyki przemysłowej?

Wybierając dostawcę automatyki warto kierować się doświadczeniem i indywidualnym podejściem do zleceń, a także dodatkowymi usługami doradczymi. Pozwoli to stworzyć system, który będzie w stanie skoordynować pracę wielu urządzeń w jeden spójny organizm. Trzeba też być ostrożnym względem firm oferujących rozwiązania w bardzo niskiej cenie i postawić na doświadczonego dostawcę mogącego pochwalić się dużą liczbą skończonych realizacji.

Warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego z kilkunastoletnim doświadczeniem EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/197-automatyka-i-sterowanie

Dodaj ogłoszenie