Jak pomóc alkoholikowi? Najskuteczniejsze metody walki z alkoholizmem – psychoterapia, klub AA, farmakoterapia i esperal

Ewa Zwolak
Alkoholizm jest poważną i nieuleczalną chorobą, która negatywnie wpływa na życie jednostki i jej najbliższego otoczenia.
Alkoholizm jest poważną i nieuleczalną chorobą, która negatywnie wpływa na życie jednostki i jej najbliższego otoczenia. pixabay.com
Alkoholizm jest dużym problemem społecznym, polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoba uzależniona od napojów wysokoprocentowych zaniedbuje obowiązki rodzinne i zawodowe, a także wszelkie relacje interpersonalne. Bagatelizowanie problemu alkoholowego może przerodzić się w chorobę zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu osoby uzależnionej. Według statystyk zaniechanie leczenia alkoholizmu skraca życie średnio o 10-15 lat. Zdecydowanie najskuteczniejszą formą pomocy alkoholikowi jest psychoterapia. Niezbędne jest również duchowe wsparcie najbliższych. W skrajnych przypadkach można rozważyć wszywkę alkoholową (esperal) oraz zastosować wspomagającą farmakoterapię. Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu? Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Alkoholizm – jak rozpoznać tę chorobę?

Alkoholizm jest chorobą, a zarazem problemem społecznym utrudniającym funkcjonowanie i utrzymywanie relacji interpersonalnych. Zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem terapeutycznym jest rozpoznanie problemu i skłonienie osoby uzależnionej do przyznania się do niego. W Polsce zjawiskiem alkoholizmu zajmuje się m.in. Antoni Kępiński, który wyróżnił cztery różne style nałogowego picia alkoholu:

  • Neurasteniczny, który charakteryzuje się spożywaniem jednorazowo niezbyt dużej ilości alkoholu. Wśród przyczyn sięgania po alkohol można wymienić: zmęczenie, zły nastrój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój i nadmierną ekspozycję na sytuacje stresogenne.
  • Kontaktywny, który charakteryzuje się spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu wyłącznie w grupie – w towarzystwie osób trzecich. Celem picia napojów wysokoprocentowych jest dodanie sobie odwagi, a także pielęgnowanie, podtrzymywanie i nawiązywanie relacji interpersonalnych.
  • Dionizyjski, który charakteryzuje się spożywaniem alkoholu w bardzo dużych ilościach. Celem osoby uzależnionej jest zapomnienie o otaczającej rzeczywistości.
  • Heroiczny, który charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości alkoholu w celu poczucia się lepszym człowiekiem. Osoby, które wpasowują się w ten styl, po spożyciu zbyt dużej dawki napojów wysokoprocentowych, stają się agresywne.
  • Samobójczy, który charakteryzuje się spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu w celu zapomnienia o traumatycznej sytuacji.

Warto przeczytać:

Leczenie alkoholizmu – psychoterapia

Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem jest uświadomienie sobie problemu. Osoby, które zbyt często sięgają po napoje wysokoprocentowe zazwyczaj, mają trudność, by przyznać się do tego, że są uzależnieni. Na samym początku można zaobserwować wyparcie problemu i nieudolne próby udowodnienia swoim bliskim, że jest się zdrowym. Przed podjęciem terapii warto uświadomić sobie, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, co w praktyce oznacza, że osoba uzależniona przez całe życie powinna utrzymywać abstynencję i unikać spożywania alkoholu (nawet w niewielkich ilościach).

Proces leczenia alkoholizmu jest skomplikowany i problematyczny zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej najbliższych. Efekty terapii uwarunkowane są przede wszystkim motywacją i zaangażowaniem danej jednostki. Osoba uzależniona powinna szukać pomocy w ośrodkach terapii uzależnień i grupach anonimowych alkoholików. Psychoterapia leczenia alkoholizmu ukierunkowana jest przede wszystkim na pokonanie siebie samego, a także naukę życia bez alkoholu. Ważnym elementem terapii jest uświadomienie osobie uzależnionej przyczyn, które popchnęły ją do nałogu. Przykładowo: jeśli alkohol stanowił ucieczkę przed problemami rodzinnymi, zadaniem terapeuty jest pomoc pacjentowi z pokonaniem ich. Uzupełnieniem terapii indywidualnej jest terapia grupowa w klubie Anonimowych Alkoholików. Tego typu stowarzyszenia organizują cykliczne spotkania, na których poszczególni uczestnicy dzielą się swoimi – złymi i dobrymi – doświadczeniami.


Popularna w klubach AA lista zaleceń dla osób uzależnionych od alkoholu.Przyznajemy, że jesteśmy bezsilny wobec alkoholu i straciliśmy kontrolę nad swoim życiem.
  1. Wierzymy, że możemy wrócić do zdrowia.
  2. Wykonamy rachunek moralny – przeprosimy osoby, które skrzywdziliśmy przez swój nałóg.
  3. Mamy prawo do tego, by wieść godne życie.
  4. Mamy w sobie tyle siły, by odmówić alkoholu.
  5. Mamy prawo do błędów.
  6. Mamy prawo do wyboru osób, z którymi chcemy spędzać czas.
  7. Mamy prawo ufać swoim uczuciom i intuicji.
  8. Potrafimy miło spędzać czas bez używek (tytoniu, alkoholu, dopalaczy i narkotyków).

Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIA
Dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog mówi o chorobach psychicznych w naszym społeczeństwie oraz radzi, kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku problemów psychicznych i uzależnień u siebie lub kogoś bliskiego.

Farmakoterapia przy alkoholizmie

Jeszcze pół wieku temu nikt nie spodziewał się, że na rynku farmaceutycznym pojawią się leki, które będą skuteczne w walce z chorobą alkoholową. Tymczasem kilka lat temu zaobserwowano wzrost badań nad biologicznymi predyspozycjami do nadużywania napojów wysokoprocentowych. Dzięki tym badaniom udało się poznać mechanizm uzależnienia i opracować farmaceutyki, które po licznych próbach klinicznych, zaczynają pojawiać się na aptecznych półkach. Jednym z popularniejszych leków na alkoholizm jest campral, który jest stosunkowo bezpieczny, gdyż bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane (jest on zarejestrowany w Polsce). Oprócz tego w farmakoterapii leczenia choroby alkoholowej stosuje się także leki przeciwdepresyjne, które poprawiają nastrój na tyle, że osoba uzależniona nie musi już sięgać po alkohol. Niekiedy stosuje się także: leki przeciwlękowe.

Wojciech Maziarski o walce z alkoholizmem:

Esperal – wszywka alkoholowa

Jedną z bardziej kontrowersyjnych metod walki z chorobą alkoholową jest esperal (disulfiram) – wszystka alkoholowa, która sama w sobie nie jest środkiem leczniczym. Powodzenie terapii uzależnione jest przede wszystkim od woli osoby uzależnionej. Co istotne, działanie esperalu nie polega na zmniejszaniu pragnienia na alkohol, a na oddziaływaniu na jego metabolizm. Wszywka alkoholowa blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za wchłanianie alkoholu do krwi. Prowadzi to do nagromadzenia w organizmie aldehydu octowego, czego następstwem są liczne objawy niepożądane, które pojawiają się już 15 minut po wypiciu alkoholu. Mowa tu głównie o: nudnościach i wymiotach, metalicznym posmaku w ustach, wzmożonej potliwości, przyśpieszonym rytmie serca i nasilonym lęku przed śmiercią. Kontrowersje dotyczące wszywki alkoholowej wynikają przede wszystkim z tego powodu, że picie alkoholu z esperalem, może skończyć się: zatrzymaniem rytmu serca, zawałem serca, udarem mózgu i dławicą piersiową. Rekomendowanym rozwiązaniem jest połączenie wszywki alkoholowej z terapią leczenia uzależnień.

Esperal przestał być produkowany w 2008 r., jednakże już w 2011 powrócił na rynek pod zmienioną nazwą -Disulfiram.

Dowiedz się:

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Pomoc alkoholikowi wyjść z nałogu jest trudna i obciążająca dla najbliższych osoby uzależnionej, zwłaszcza gdy nie chce się ona leczyć. Na samym początku warto spróbować takiej osobie uświadomić rangę jej problemu i możliwe konsekwencje. Należy przy tym wystrzegać się oceniania takiej osoby – można podkreślać, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Bardziej radykalnym sposobem skłonienia alkoholika do leczenia jest skierowanie do sądu nakazu przymusowego leczenia. Przy czym, by sąd pozytywnie przychylił się do takiego wniosku, muszą zachodzić dwie przesłanki: osoba uzależniona musi długo trwać w nałogu i stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia otoczenia.

Źródła:

  1. Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., et.al., Walka z uzależnieniem alkoholowym. Journal of Clinical Healthcare. 2015: 1; 14-17.
  2. Zajączkowski A., Uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Warszawa 2003.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wenda 67
Jest duża różnica pomiędzy nie piciem, a trzeźwieniem. Jednakże jedno prowadzi do drugiego. Bez ,,nie picia" nie wytrzeźwiejesz, a kiedy nie wytrzeźwiejesz - będziesz zapijał. Alkoholizm to choroba emocji, cóż z tego, że odstawiłeś na pół roku, rok? Próbujesz przekonać siebie że już Ci nic nie dolega, bo przecież NIE PIJESZ. Ale nie wyleczyłeś swoich myśli. Twoje myśli krążą wokół alkoholu non stop i to tylko kwestia czasu aż się złamiesz.

Po to własnie jest terapia. Żeby uleczyć nie ciało, a duszę. Żebyś po jakimś czasie mógł ułożyć swoje życie od nowa, bez myśli alkoholowych. Żebyś mógł cieszyć się życiem. Ja zrozumiałam to dopiero po jakimś czasie - na terapii w Centrum Krajna, gdzie trafiłam. Myślałam że jak nie pije już 6 miesięcy to jestem zdrowa. Wyszłam ze znajomymi i oczywiście poleciałam w ciąg. Teraz mam stabilną podstawę, wiedzę i duże wsparcie mądrych ludzi. Sama jestem mądrzejsza.
U
Uzaleznienia-terapia.pl
Każdy alkoholik jest inny więc ważne jest, aby terapię i leczenie dobrać indywidualnie do jego potrzeb.
O
Ośrodek Terapii Arka
Słuszne stwierdzenie przy terapii 12 kroków, aczkolwiek to wszystko zależy od danego przypadku. Dawny alkoholik może podzielić się swoim cennym doświadczeniem, być przykładem, że się da wyjść zwycięsko z te walki. Nie jest to jednak psychoterapeuta, który jest w stanie rozpoznać wrażliwe obszary, dojść do źródła i przepracować z pomocą swojej wiedzy i doświadczenia dany problem, np. poczucia osamotnienia, odrzucenia, akceptacji samego siebie. Są to fundamentalne kwestie, które często bywają ukryte pod grubą skórą.
p
paulina

Mój szwagier jest alkoholikiem, od ponad roku trzeźwym. ale ile moja siostra wycierpiała, dziecko, mama to nasze. Zniszczył całą rodzinę, był na kilku odwykach jednak wracał do picia prędzej czy później. Szukalismy pomocy wszedzie, Udało nam się znalesc namiary na osrodek Tratwa w Wiśle, to już była kolejna próba. I( tym razem skuteczna. Udało się, nie wiem jak to zrobili, nie wiem jak mu to wpoili do głowy że zaczoł myśleć trzeźwo , optymistycznie. Udało się, i myślę że wytrzyma żyć w trzeźwości bo zmienił się bardzo. Na plus oczywiście

A
Arka Ośrodek Terapii

Alkoholizm to choroba przewlekła, dlatego wychodzenie z niej jest czasochłonne i osoby bliskie na pewno będą musiały uzbroić się w cierpliwość i zaadaptować się do trudnej sytuacji.

G
Gość

Zawsze można sie zaszyć

J
Johnny AA

Poniższe wpisy to jak reklamy ośrodków terapii uzależnień. Sam tekst to klamstwo, psychoterapia jest właściwie bezradna w leczeniu alkoholików. Sprawdza się w nielicznych przypadkach na bardzo krótkich okresach czasu.

Trzeba wiedzieć, że to nie alkohol jest problem w chorobie, odstawienie jest warunkiem, problemem są chore emocje i brak duchowości.

Najskuteczniejsza, bezapelacyjnie, potwierdzoną metodą jest program 12 kroków. O skuteczności m. In. tej metody niech świadczy fakt, że ponad 200 różnych wspólnot stosuje ją w zmienianiu osób cierpiących. Stosują ja również ludzie nieuzalznieni, którzy chcą zmienić swoje życie.

12 kroków możesz dostać w AA. Jest to program CAŁKOWICIE bezpłatny. Program, w którym Twoim przewodnikiem jest inny alkoholik, który już wcześnie wszedł w program że sponsorem i sam już może sponsorować. Jeśli, ktoś potrzebuje pomocy to w wielu miastach w Polsce, może poszukać telefonu Pik, Punkt informacyjno--konsultacyjny i tam dowiedzieć się gdzie odbywają się mitingi. Można je też odnaleźć na stronie aa.org.pl

Proszę nie wierzyć, że prywatne terapie są lepsze. Są tylko droższe.

G
Gość
Też miałam podobny problem z leczeniem alkoholizmu, bo nie chciałam trafić do kartoteki uzależnionych. Bardzo łatwo takie brudy de facto wyciągnąć, jeżeli pracujesz w dość krytycznych branżach. Wiadomo, jak teraz jest. Jeżeli chcesz mieć spokój z leczeniem to proponuję uzaleznienia-terapia.pl, bo nie prowadzą takich kartotek, więc nie ma żadnych dowodów nawet na odbycie terapii. Dyskrecja przede wszystkim.
P
Piotr
Jeżeli ktoś szuka fachowej i profesjonalnej pomocy to z całego serca polecam Ośrodek Terapii Parasol. To wyjątkowe miejsce, gdzie każdy troszczy się o siebie i nie jest obojętny. Wspaniali terapeuci pracujący tam wyciągnęli do mnie rękę i dzięki temu dziś mogę normalnie funkcjonować, bez nałogu, bez uzależnienia, bez tego okropnego problemu... Nawet nie wiecie ile radości i siły dała mi ta terapia. Każdemu uzależnionemu życzę, aby również tak odmienił swoje życie.
W
Wojtek
Rok temu mnie samego dotyczył problem alkoholizmu i przyznam, że na początku nie chciałem uwierzyć w to, że się uzależniłem. Dopiero kiedy zacząłem się awanturować i majaczyć, zrozumiałem że mogę stracić wszystko... moich bliskich, że każdy się ode mnie odsunie. I wtedy zdecydowałem się na terapię w Ośrodku Nefo. Kochani, z ręką na sercu przyznaje, że dzięki temu miejscu zawdzięczam swoje życie. Życzliwi terapeuci, którzy z całych sił starają się pomóc drugiemu człowiekowi. To naprawdę piękne że są tacy ludzie na świecie, którzy chcą pomagać...
D
Daga
Ja znalazłam pomoc dla mojej siostry w internecie. Przeczytałam bardzo dużo dobrych opinii na temat Ośrodka Terapii Nefo i tam też trafiła moja siostra. Przyznam, że na początku miałam mieszane uczucia jak ona się tam zachowa i czy będzie chciała współpracować i się leczyć. To prawda, początki były trudne ale jak tylko mogliśmy dawaliśmy jej wsparcie. Po dwóch miesiącach, z ręką na sercu ale nie poznałam jej. Była zupełnie inną osobą, niż przed rozpoczęciem terapii. Spokojna, opanowana, chętna do rozmowy, no i co najważniejsze trzeźwa... Wyznała też, że już nigdy nie sięgnie po alkohol i już rok czasu wytrwała w tym postanowieniu. Także z całego serca polecam ten ośrodek, bo jak widać wyciąga z uzależnienia i zmienia ludzkie życie.
M
Markos
Tydzień temu minął rok odkąd nie piję. Zszyłem esperal na Nowowiejskiej 10 i tak sie zaczelo. Gdyby nie ten krok nie wiem co dzisiaj by ze mna bylo
D
Darek

Ośrodek Lewin uratował mi życie. Uzyskałem tam pomoc i wsparcie na wysokim poziomie. Terapeuci są życzliwi i naprawdę wiedzą jak podejść do pacjenta, aby wzbudzić w nim pewność siebie i sprawić, że odnajdzie w sobie siły do przezwyciężenia nałogu. Bardzo polecam!

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia