Jak PZU przekonało pracodawców do PPK? Już ponad 1000 firm zdecydowało się na współpracę

Materiał partnera zewnętrznego PZU

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Najwięksi pracodawcy wybrali Pracownicze Plany Kapitałowe w Grupie PZU. – To dowód atrakcyjności naszej oferty i zaufania – mówi prezes PZU Paweł Surówka. Spodziewa się, że ten sukces zachęci do współpracy z Grupą PZU także mniejszych przedsiębiorców, zatrudniających od 50 do 250 pracowników, których obowiązek wprowadzania PPK obejmie już od stycznia.

Od lipca 2019 roku ponad 1000 największych pracodawców podpisało umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z Grupą PZU, największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ciągu niespełna czterech miesięcy staliśmy się jednym z liderów rynku PPK – podkreśla prezes Surówka.

PPK: kto zdecydował się na współpracę z PZU?

Wśród firm, które zdecydowały się na współpracę z PZU jest PKN Orlen, a więc zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej. Są też m.in.

  • Coca-Cola,
  • Grupa Energa,
  • fabryka mebli Kler,
  • PKP
  • PKP Intercity,
  • Orbis,
  • Polskie Radio,
  • Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol,
  • Wittchen
  • Vistula.

– Pracodawcy doceniają, że zapewniamy im wszechstronną pomoc i wsparcie przy wdrażaniu i obsłudze PPK. Na to chcemy postawić także w przyszłości, gdy obowiązek wprowadzenia PPK obejmie mniejsze firmy. Zależy nam, by zdjąć z pracodawców ciężar jak największej liczby obowiązków związanych z PPK – mówi prezes PZU Życie Roman Pałac.

PPK: Liczy się wiarygodność i doświadczenie

Według sondaży jednym z głównych kryteriów przy wyborze instytucji zarządzającej PPK jest dla pracodawców jej wiarygodność i pewność, że z dnia na dzień nie upadnie. W przypadku PZU wyznacznikiem wiarygodności jest najwyższa wśród polskich spółek ocena ratingowa A-, przyznana przez międzynarodową agencję S&P Global Ratings.

PZU należy do najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jej zyski w pierwszym półroczu 2019 roku były najwyższe od 5 lat. Wskaźniki rentowności, niemal dwukrotnie przekraczające średnią dla europejskich spółek ubezpieczeniowych, plasują PZU w światowej czołówce.

Grupa PZU jest jednocześnie liderem rynku pod względem liczby prowadzonych Pracowniczych Programów Emerytalnych. Zarządza prawie połową aktywów na tym rynku, a jakość usług TFI PZU w dziedzinie programów emerytalnych potwierdza Polskie Godło Promocyjne Teraz Polska.

TFI PZU, które w ramach Grupy PZU oferuje zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, zajęło również drugie miejsce w tegorocznym rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. To jeden z najbardziej prestiżowych rankingów na rynku finansowym, w którym fundusze inwestycyjne są poddawane kompleksowej ocenie, uwzględniającej wyniki z ostatnich 6, 12, 36 i 60 miesięcy.

Skuteczność w zarządzaniu PPK

Doświadczenie i skuteczność w zarządzaniu funduszami jest kolejnym kryterium, na które zwracają uwagę pracodawcy, pytani o motywy wyboru instytucji zarządzającej PPK.

– Naszą wizytówką są rekordowe wyniki funduszy dłużnych i oszczędnościowych PZU, pierwsze miejsce OFE PZU pod względem stopy zwrotu w trzyletniej perspektywie czy świetne wyniki PZU Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Akord, którego stopa zwrotu od początku roku sięga 7 proc. – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek.

Z podobnymi imponującymi efektami chcemy zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – deklaruje.

Wiceprezes TFI PZU Dariusz Lasek zwraca uwagę, że spółka z sukcesem zarządza też największym w Polsce funduszem stabilnego wzrostu. – To fundusz Mazurek. Jego aktywa przekraczają 2,6 mld zł i jest on w dziesiątce największych funduszy wszystkich kategorii w Polsce. Wyniki w bieżącym roku w okolicach 3% przekraczają medianę funduszy w tej kategorii. Taką stabilność chcemy oferować także w przypadku PPK – zapowiada.

Atutem TFI PZU jest wielostopniowy nadzór procesu inwestycyjnego, a także rygorystyczne zasady i procedury dotyczące monitorowania ryzyka, które gwarantują identyfikowanie go na możliwie wczesnym etapie i podjęcie skutecznych działań zarządczych. Siłą TFI PZU są też ludzie. – To mocny, największy w Polsce zespół odpowiedzialny za zarządzanie aktywami. Składa się z zarządzających, analityków i głównych ekonomistów, którzy mają zagraniczne licencje, tytuły doradców inwestycyjnych i maklerów papierów wartościowych – mówi Marcin Żółtek.

PZU oferuje pomoc dla pracodawców w procesie wdrażania PPK

Według sondaży pracodawcy oczekują też od instytucji zarządzających PPK szerokiego wsparcia przy wdrażaniu i prowadzeniu Planów, w tym pomocy w dostosowaniu systemów kadrowo-księgowych i edukacji pracowników. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych firm, które mogą się obawiać, że przytłoczą ich nowe obowiązki. Mogę obiecać, że nikt nie zostanie sam.

Proponujemy fachową pomoc ze strony kilkuset doradców klienta i specjalistów w całej Polsce – deklaruje wiceprezes Żółtek.

Lista zadań stojących przed pracodawcami, których w przyszłym roku obejmie obowiązek wprowadzenia PPK, jest dość długa. Muszą zaplanować budżet i uwzględnić dodatkowe koszty w postaci wpłat, które będą odprowadzać na rzecz pracowników. Czekają ich zmiany w systemach księgowych.

Z myślą o nich uruchomiliśmy bezpłatny internetowy serwis e-PPK służący do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK oraz do bieżącej obsługi Planów. Serwis umożliwia przekazywanie list pracowników, ich wpłat i dyspozycji. Pracodawcy mogą go zintegrować z własnymi systemami kadrowo-księgowymi – wyjaśnia Marcin Żółtek. Jak dodaje, szczególną zaletą serwisu e-PPK jest automatyczna kontrola wprowadzanych danych i sygnalizowanie błędów.

PZU oferuje ponadto pracodawcom szkolenia dla ich działów kadr oraz materiały szkoleniowe i informacyjne dla pracowników. Udostępnia również pracodawcom szkolenie e-learningowe dla pracowników.

– Chcemy pomóc w wypełnieniu przez pracodawców ich ustawowych obowiązków, do których należy przekazanie pracownikom informacji na temat zasad funkcjonowania PPK – podkreśla wiceprezes TFI PZU.

Eksperci PZU są do dyspozycji pracodawców i pracowników w siedzi ponad 400 oddziałów w całej Polsce. Dodatkowo PZU uruchomiło specjalną infolinię na temat PPK: 22 640 06 22.

Wyczerpujące informacje można również znaleźć na stronie internetowej: emerytura.pzu.pl.

Materiał oryginalny: Jak PZU przekonało pracodawców do PPK? Już ponad 1000 firm zdecydowało się na współpracę - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3