Jak wyglądają współcześnie relacje polsko-hiszpańskie?

Materiał partnera zewnętrznego
Relacjom Polski i Hiszpanii zwykle nie poświęca się w polskich mediach zbyt wiele uwagi. Nie oznacza to jednak, że są one mało popularne albo, że trudno mówić o jakichkolwiek związkach między tymi dwoma państwami. Przeciwnie, powiązań jest wiele i dotyczą one zarówno kultury i turystyki, jak i gospodarki. Jeśli więc nie czytamy o nich na pierwszych stronach gazet, jest to przede wszystkim zasługa siły więzi pomiędzy Polakami i mieszkańcami Hiszpanii. Nie ma tu mowy ani o konfliktach, ani o zadawnionych urazach.

Kto zleca tłumaczenia?

Tłumaczenia hiszpański to ważny element oferty chyba każdego większego biura tłumaczeń na terenie naszego kraju. Nie dzieje się tak zresztą przez przypadek. Choć Polskę i Hiszpanię dzielą setki kilometrów, to piękne państwo położone na południowym zachodzie kontynentu jest bliskie wielu naszym rodakom. Pracownicy biur tłumaczeń odpowiedzialni za tłumaczenia na hiszpański zwracają uwagę na to, że najwięcej pracy mają wówczas, gdy rusza sezon turystyczny. Wycieczki zagraniczne Polaków zwykle obejmują hiszpańskie miasta, bardzo często więc pojawiają się zlecenia związane tak z samą ofertą biur podróży, jak i dodatkowymi usługami takimi, jak choćby transport i zakwaterowanie.

Turyści z Polski nie są jednak jedynymi osobami, które odwiedzają Hiszpanię. Wielość relatywnie tanich połączeń sprawia, że nawiązują się, a następnie są również kontynuowane polsko-hiszpańskie przyjaźnie i znacznie bliższe związki. Zawiązują się polsko-hiszpańskie małżeństwa, Polacy decydują się na studia w słonecznym kraju, często okazuje się też, że Hiszpania jest znacznie bardziej atrakcyjna ekonomicznie niż mogłoby się to początkowo wydawać. W pewnym momencie znajomość języka staje się czymś oczywistym, w pierwszych kontaktach zawsze pośredniczą jednak tłumacze.

Potrzebujesz solidnego, a za razem szybkiego tłumaczenia z polskiego na hiszpański ? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura tłumaczeń ALINGUA. Więcej na https://alingua.pl/ >>

Gdzie zlecić dobry przekład?

Samo pojęcie dobrego przekładu może budzić pewne wątpliwości. Trudno przecież o jego wierną definicję. Jeśli w grę wchodzą tłumaczenia na użytek prywatny, można zlecić je choćby chętnym do pomocy studentom iberystyki. Jeśli jednak planujemy wykorzystać potencjał biznesowy tego kraju, nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niejasności wkradające się w porozumienia handlowe podpisywane z nowymi partnerami z tego regionu. W takim przypadku tłumaczenia hiszpański Kraków powinny być wykonywane przez profesjonalistów.

Korzystanie z pomocy biura, w którym zatrudnieni są zawodowi tłumacze, może być początkowo propozycją, do której podchodzi się z pewną rezerwą. Mamy przecież do czynienia z rozwiązaniem generującym pewne koszty, tych zaś zawsze wolelibyśmy unikać. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy próby oszczędzania na przekładach rzeczywiście mają sens. Dokumenty niezbędne do tego, aby zainaugurować, a potem rozwijać współpracę gospodarczą, mają przecież znaczenie nie tylko dla nas i naszych hiszpańskich partnerów. Nie funkcjonują w próżni, ale w konkretnym systemie prawnym. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której błąd związany z przekładem miałby wpłynąć na przyszłość takich relacji. Jeśli korzystamy z pomocy osoby indywidualnej, w takim przypadku jesteśmy pozostawieni sami sobie i możemy mieć pretensje przede wszystkim do siebie o to, że nie chcieliśmy zainwestować pieniędzy w przekład. Korzystając ze wsparcia krakowskiego biura tłumaczeń na wysokim poziomie wiemy, że nawet w przypadku nieporozumień, nie jesteśmy sami. Hiszpański to język, w którym nie brakuje niuansów wynikających choćby z tego, że mówi się nim w wielu krajach. Warto więc wystrzegać się ewentualnych kosztownych potknięć z tym związanych.

Dodaj ogłoszenie