Jak zmienią się benefity dla pracowników w 2021 roku?

Materiał informacyjny smartlunch.pl
Benefity pracownicze to od lat gorący temat, a zainteresowani są nim nie tylko sami zatrudnieni. Również pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych sposobów na zachęcenie potencjalnych pracowników do dołączenia do swoich zespołów oraz powstrzymania zbyt dużej ich rotacji. A system benefitów pracowniczych jest potężnym orężem w tej walce.

Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązania, które sprawdzały się jeszcze parę lat temu, dziś nie są już zachęcające albo stały się praktyką tak powszechną, że ich brak postrzegany jest w oczach kandydatów jako wręcz dyskwalifikujący ofertę. W jaki sposób więc zorganizować dodatkowe świadczenia dla pracowników? Co będzie silną kartą przetargową w roku 2021? Przeczytajcie koniecznie!

Czym kierować się przy wyborze benefitów?

Pracodawcy powinni wziąć pod uwagę kilka czynników, zanim zdecydują się na konkretne świadczenia. Jednym z nich będzie na pewno wiek pracowników - jeśli większość z nich stanowią ludzi młodzi, zakładający swoje rodziny, potrzebne im będą zupełnie innego rodzaju dodatki niż pracownikom w kwiecie wieku, dojrzałym. Jeśli więc wybierzemy źle, benefit nie będzie żadną zachętą.

Kolejna sprawa, którą warto wziąć pod uwagę, to potrzeby pracowników niewynikające z ich wieku, lecz raczej ze stylu życia, pasji i zainteresowań. Świetnie jako benefit sprawdzi się karta sportowa czy bilety do kina albo dodatkowe ubezpieczenie na życie.

W każdym jednak przypadku pracodawca może i powinien dowiedzieć się u samego źródła, jakiego rodzaju benefity pozapłacowe będą najlepiej postrzegane w jego firmie. Coraz częściej przy wyborze świadczeń organizowane są anonimowe ankiety i to właśnie pracownicy decydują o ich rodzaju. Jakie opcje warto wziąć pod uwagę i co zaproponować swoim pracownikom? Oto pomysły, spośród których warto wybierać.

”szczęśliwi

Karta sportowa

Karty sportowe dotychczas świetnie się sprawdzały, a pracownicy chętnie wykorzystywali możliwość uzyskania darmowych wejść na siłownię, fitness czy basen. Niestety pandemia i wprowadzone restrykcje zmieniły ten trend, a termin przywrócenia funkcjonowania ośrodków sportowych jest niemożliwy do przewidzenia. Póki co pracodawcy powinni więc wstrzymać się z oferowaniem tego typu benefitów.

Prywatna opieka medyczna

Wśród wielu różnorodnych benefitów pozapłacowych znajduje się opcja prywatnej opieki medycznej. Wiele lat temu była ona marzeniem wielu pracowników i bardzo silnym wabikiem. Później stała się swego rodzaju standardem, właściwie wszystkie większe firmy oferowały ten rodzaj świadczeń.

Możliwość wykonania specjalistycznych badań, szybki dostęp do lekarzy wielu specjalizacji i krótki czas oczekiwania na konsultację (prawdziwą, nietelefoniczną) - obecnie są w Polsce bardzo pożądane, głównie ze względu na trwającą epidemię i kiepską sytuację opieki zdrowotnej. Niezależnie więc od wieku zatrudnianych osób, warto zaproponować im taki rodzaj świadczenia.

Dofinansowanie posiłków

Pracodawca może również zaproponować swoim pracownikom dofinansowanie posiłków w firmie. Tego rodzaju benefity pracownicze są w Polsce dość dobrze znane (choćby stołówki pracownicze), ale innowacyjne rozwiązania pozwalają zapewnić pracownikom nie tylko znacznie lepszej niż dotychczas jakości posiłki, lecz również ich większą różnorodność.

Nie bez znaczenia dla pracodawcy będzie również sposób zamawiania i dostarczania posiłków. Po pierwsze - w kontekście sytuacji epidemicznej i konieczności ograniczania kontaktów międzyludzkich, a po drugie - z punktu widzenia samej organizacji dnia pracy.

Pracodawca może zorganizować posiłki pracownicze poprzez przystąpienie do systemu Smart Lunch. Opiera się on na prostej w obsłudze aplikacji, do której dostęp będą mieli wszyscy pracownicy - każdy z nich za pośrednictwem własnego konta. Aplikacja ta umożliwia wybranie z menu lokalnych restauratorów dań na każdy dzień pracy.

W umówionym czasie i miejscu dostawca zostawia dla pracowników posiłki - każdy w opakowaniu podpisanym imieniem i nazwiskiem pracownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy mogą zjeść w pracy świeże i smaczne posiłki dopasowane do ich potrzeb i gustu. W ten sposób, za pomocą świadczeń, pracodawcy dbają o dobre samopoczucie i zdrowie swoich pracowników.

Benefity dla pracowników mające formę dofinansowania posiłków mają także tę zaletę, że nie dezorganizują pracy w firmie. Pracownik może zamówić swój obiad szybko i sprawnie - z domu lub już będąc w pracy. Potem wystarczy tylko go odebrać. Proste jest również rozliczenie - do firmy raz w miesiącu wysyłana jest faktura zbiorcza, która wystarczy opłacić przelewem.

Praca zdalna jako rodzaj świadczenia

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu zapewne nikomu nie przyszłoby do głowy, że jako benefity dla pracowników sprawdzą się możliwości pracy zdalnej. A jednak pracodawcy obecnie coraz częściej proponują tego rodzaju rozwiązanie jako dodatek do oferty pracy.

Faktycznie praca biurowa często wcale nie wymaga obecności w biurze - wystarczy wyposażyć pracownika w służbowy komputer i telefon oraz oprogramowanie umożliwiające mu wykonywanie obowiązków zawodowych.

Tego rodzaju benefity dla pracowników sprawdzają się nie tylko w przypadku osób słabszego zdrowia, ale również tych pracowników, którzy mają dzieci w wieku szkolnym (które, jak wiemy doskonale, uczą się obecnie online). W ten prosty sposób można zaspokoić potrzeby zarówno pracodawcy, jak i pracownika firmy.

Przedszkola i żłobki przyzakładowe jako benefity pracownicze

Jeśli część pracowników firmy ma dzieci w wieku przedszkolnym, doskonałym pomysłem będzie uruchomienie kameralnej placówki, która pozwoli zapewnić maluchom opiekę w godzinach pracy rodziców. Tego rodzaju świadczenia pracownicze pozwalają zaoszczędzić czas i ułatwiają jego organizację.

Skoro mowa o rodzicach - na pewno docenią oni elastyczne godziny pracy. To obecnie najpopularniejsze benefity pozapłacowe, które firma może zaproponować pracownikom posiadającym dzieci - placówki opiekuńcze i elastyczny czas pracy.

Dofinansowanie szkoleń

Badania dowodzą, że pracownik, o którego rozwój zawodowy pracodawca dba - jest w pracy efektywniejszy i bardziej lojalny wobec firmy. Dlatego też benefity dla pracowników to nie tylko świadczenia zdrowotne i dodatki do wynagrodzenia czy posiłki, ale również dofinansowania szkoleń.

Najpopularniejsze rodzaje szkoleń czy kursów to oczywiście kursy językowe. Można pokusić się jednak o benefity bardziej oryginalne, jak na przykład spotkania z baristą, kurs rysunku, śpiewu, tańca czy pokazy kulinarne. Tego rodzaju dodatkowe benefity pracownicze pozwolą ludziom nie tylko zrelaksować się i rozerwać, ale również rozwinąć nowe pasje i zainteresowania.

Benefity pozapłacowe czy świadczenia pracownicze powinny odpowiadać również zatrudnionym w firmie miłośnikom czworonogów. Zwyczaj przyznawania świadczeń dla pracowników posiadających zwierzaki jeszcze się na dobre u nas nie przyjął, ale, jak wynika z obserwacji potrzeb młodego pokolenia, warto go przemyśleć.

Mowa tutaj na przykład o wprowadzeniu zwyczaju przyprowadzania pupili do pracy. Jest to o tyle godne uwagi, że psiak czy kot w firmie może stać się ogniwem spajającym obcych sobie dotychczas ludzi. A badania jasno pokazują, że pracownicy darzący się wzajemną sympatią, potrafią lepiej ze sobą współpracować. Zyskują wszyscy, także sama firma, a tego rodzaju benefity nie wymagają ponoszenia żadnych kosztów.

Zanim jednak wprowadzisz konkretne benefity pracownicze, dodatkowe świadczenia, karty sportowe czy inne dodatki do wynagrodzenia - sprawdź czy rzeczywiście należą one do tych najbardziej pożądanych w Twojej firmie. Może się bowiem okazać, że rozwiązania, które sprawdziły się doskonale gdzie indziej, u Ciebie będą zupełnie niewykorzystane. I odwrotnie.

Dodaj ogłoszenie