Jedna polisa, wiele korzyści. Co daje ubezpieczenie OC?

Materiał informacyjny mtu24.pl
Każdego roku właściciele pojazdów zobowiązani są do odnowienia ubezpieczenia komunikacyjnego. Warto jednak poświęcić chwilę na to, aby poszukać rozwiązania, które zagwarantuje odpowiedni zakres ochrony, a jednocześnie będzie atrakcyjne finansowo.

OC – wszystko, co musisz wiedzieć

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Nie ma od niego odstępstwa – właściciel auta nie może dopuścić do przerwy w ochronie. W przeciwnym razie grożą mu za to wysokie kary.
To, co obejmuje ubezpieczenie OC pojazdu, zostało jasno opisane w art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Można w nim przeczytać, że: „posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”[1].

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC nie jest przypisane do kierowcy, tylko do pojazdu. Jak mówi art. 35 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniem OC „jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”[2].

Jak obliczyć wysokość składki OC?

Obliczanie OC nie jest niczym skomplikowanym. Oczywiście, na poziomie samych towarzystw ubezpieczeniowych na przygotowanie oferty wpływa wiele czynników, jednak sami właściciele pojazdów mogą bardzo łatwo sprawdzić, ile wyniesie ich składka za najbliższy rok.

Pomocne w obliczaniu OC są internetowe kalkulatory ubezpieczeń, dzięki którym po kilku minutach jesteśmy w stanie uzyskać informację na temat interesujących nas rozwiązań. Wystarczy podać swoje dane – imię, nazwisko, datę urodzenia, dane pojazdu, informacje o prawie jazdy oraz historię bezszkodowej jazdy.

W ten sposób otrzymujemy różne oferty, z których możemy wybrać taką, która najbardziej nas interesuje. Należy jednak pamiętać, aby przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), dzięki czemu zdobędziemy wiedzę na temat zakresu ochrony oraz poznamy ewentualne wyłączenia.

[1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-34
[2] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-35

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie