Jest pomoc, z której rzadko kto korzysta. Wiele osób nawet o tym nie wie

Agnieszka Kamińska
Wielu pracowników nie wie o tym, że można skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy zachoruje dorosły członek ich rodziny i konieczna jest osobista opieka nad nim
Wielu pracowników nie wie o tym, że można skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy zachoruje dorosły członek ich rodziny i konieczna jest osobista opieka nad nim 123 rf
Pracownik może liczyć na pomoc nie tylko, gdy zachoruje jego dziecko, ale też dorosły członek rodziny np. rodzic lub małżonek. Jakie wsparcie można otrzymać w takiej sytuacji?

Spis treści

Wielu pracowników nie wie o tym, że można skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy zachoruje dorosły członek ich rodziny i konieczna jest osobista opieka nad nim. Zwykle chodzi tu o seniora np. rodzica, który nie może samodzielnie funkcjonować.

Zasiłek opiekuńczy. Kto może skorzystać ?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikom objętym ubezpieczeniem chorobowymi. Przepisy precyzują, że skorzystać z niego można w razie konieczności objęcia opieką dziecka, jak i innego członka rodziny. Co to dokładnie znaczy? Według ustawy za „innego członka rodziny” uznaje się: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.

Zasiłek nie będzie przysługiwał, jeśli poza ubezpieczonym są w rodzinie osoby, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę choremu. Jeżeli opieka jest sprawowana nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 lat, to zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi (do 14 lat) i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Ile wynosi zasiłek, gdy opiekujemy się chorym dorosłym?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi  80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

„Podstawą wymiaru zasiłku, przysługującego ubezpieczonemu, jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (konieczność opieki)” – czytamy na stronie ZUS.

Pracownik, który chce skorzystać z zasiłku opiekuńczego musi dostarczyć pracodawcy:

  • zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W dokumencie powinno być uwzględnione, kto jest opiekunem dla chorego;
  • wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Chodzi o wniosek Z-15B. ZUS udostępnia go na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

źródło: ZUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu