Kiedy powinniśmy ograniczyć zużycie energii elektrycznej? PSE opublikowały nowe godziny szczytu, jak oszczędzać prąd

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
PSE codziennie publikuje nowe raporty dotyczące godzin szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
PSE codziennie publikuje nowe raporty dotyczące godzin szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. pixabay.com/markusspiske
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) od grudnia regularnie publikują informacje o godzinach szczytu zużycia energii elektrycznej. Operator apeluje, by o wskazanych porach oszczędzać prąd, co pozwoli odciążyć sieć, a dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia rachunków i emisji CO2.

Spis treści

Publikowane przez PSE szczyty zapotrzebowania to nic innego jak okres, w którym odbiorcy zużywają najwięcej prądu. Zapotrzebowanie jest zmienne w czasie i zależy od pory dnia, cyklu dni roboczych oraz wolnych od pracy. Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe, czyli bardzo gorące lub mroźne dni. Latem ochładzamy się klimatyzatorami, a zimą dogrzewamy piecykami elektronicznymi.

- W naszej szerokości geograficznej w okresie wiosenno-jesiennym szczyty zapotrzebowania trwają zaledwie ok. 1 godziny i przypadają na wieczór w okolicach godziny 20:00. Szczyt poranny w tym okresie jest niższy, ale znacznie bardziej rozciągnięty w czasie. Zimą szczyty zapotrzebowania także przypadają na godziny wieczorne, są jednak bardziej rozciągnięte w czasie niż jesienią i znacznie wyższe niż w pozostałych okresach roku. Latem szczyt zapotrzebowania przypada w okolicach południa. Zapotrzebowanie jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych – ekstremalnie wysokie lub ekstremalnie niskie temperatury natychmiast znajdują swoje odzwierciedleniu w skokach zapotrzebowania - informuje PSE.

Wysokie zapotrzebowania przekłada się zarówno na wyższe koszty dostaw prądu, jak i większe obciążenie sieci. PSE oraz resort klimatu zalecają z tego powodu oszczędzanie energii elektrycznej o wyznaczonych porach, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu energetycznego.

- Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem. Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu - mówiła w grudniu wiceszefowa resortu środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, również te najdroższe, mało wydajne oraz generujące duże ilości CO2.

Kiedy ograniczyć zużycie prądu - dane PSE

Oszczędzanie energii jest ważne cały czas, jednak są pewne godziny, gdy nawyk ten ma szczególne znaczenie. Według danych PSE w poniedziałek 23 stycznia br. największe zapotrzebowanie przypada na godzinę 13, 16 oraz 17. Aktualne raporty możemy na bieżąco sprawdzić na Twitterze lub stronie internetowej.

Warto zaznaczyć, że nie nie ma obowiązku oszczędzania w związku z godzinami największego zapotrzebowania, ale jest prośba, by w tym czasie oszczędzać energię. Ogłaszanie momentów szczytu to także próba wywiązania się z obowiązku UE, który zakłada zmniejszenie zapotrzebowania na prąd w trwającym okresie zimowym o 10 procent.

Przedstawiciele PSE zapewniają, że nie grozi nam blackout. Obecnie elektrownie mają natomiast więcej pracy ze względu na słaby wiatr i duże zachmurzenie.

Jak oszczędzać prąd?

Zdaniem PSE i URE najprostsze metody na zmniejszenie zużycia prądu to między innymi:

  • wyłączenie zbędnego oświetlenia,
  • zmniejszenie temperatury grzejników elektrycznych oraz pomp ciepła,
  • korzystanie z urządzeń energochłonnych o innych porach,
  • wyłączenie niewykorzystywanych urządzeń z gniazdka (także tych w trybie czuwania),
  • wyposażenie mieszkania w energooszczędne urządzenia RTV i AGD.

Rachunki pomoże też zmniejszyć przełożenie czynności domowych takich, jak odkurzanie czy pranie poza godziny szczytu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu