Klub Inwestorek Indywidualnych o inwestycjach alternatywnych

Materiał informacyjny Klubu Inwestorek Indywidualnych

Uczestnicy zorganizowanej przez Klub Inwestorek Indywidualnych debaty dotyczącej możliwości dokonywania inwestycji alternatywnych, która odbyła się 12 października 2022 r. w ramach spotkania Business Networking Cocktail, mieli okazję wysłuchać informacji i rad o tym, w co lokować oszczędności w trudnych czasach i w okresie wysokiej inflacji. Burzliwa sytuacja na rynkach finansowych przynosi silne spadki na rynkach akcji i obligacji oraz zawirowania notowań walut. W tych warunkach szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpiecznego, a równocześnie zyskownego inwestowania, a więc poszukiwania takich aktywów, które tymi cechami się charakteryzują. To obszar bardzo rozległy, obejmujący tak różnorodne nieruchomości, dzieła sztuki, alkohole, przedmioty kolekcjonerskie. Każda z tych składowych wymaga posiadania dużej wiedzy i znajomości rynku, a ponadto kolejnym problemem jest konstrukcja portfela, czyli optymalny dobór jego składników w odpowiednich ich proporcjach. Wiele ciekawych informacji i wiedzy na ten temat mieli okazję wysłuchać uczestnicy debaty od eksportów: Katarzyny Łomnickiej, prezes zarządu Smartprofit Finder AG Switzerland, Jana Koszutskiego, członka rady nadzorczej Desa Unicum, Macieja Samcika, dziennikarza, komentatora ekonomicznego i blogera finansowego oraz Dariusza Świętka, dyrektora ds. sprzedaży w Grupie Goldenmark.

Na wstępie Maciej Samcik dokonał ogólnej charakterystyki inwestycji alternatywnych i ich cech charakterystycznych i rodzajów. Podkreślił ich materialny charakter, rolę stabilizującą wartość portfela oraz niezależność zmian ich wartości od wahań na rynkach finansowych. W czasach krachów spadki notowań klasycznych instrumentów finansowych sięgają kilkudziesięciu procent, natomiast wahania cen inwestycji alternatywnych są znacznie mniejsza, a czasem w ogóle nie mają miejsca. –„Inwestycje alternatywne powinny stanowić 10-20 -proc. zdywersyfikowanego portfela. Taka proporcja zapewnia stabilizację portfela i zabezpiecza przed wahaniami jego innych części składowych”- mówi Maciej Samcik.

Dariusz Świętek przedstawił główne zasady inwestowania w złoto i kamienie szlachetne. Również podkreślał stabilizującą wartość portfela rolę złota oraz długoterminowy charakter tego typu inwestycji. –„Inwestycja alternatywna, szczególnie w złoto, jest inwestycją obliczoną na lata, a nawet na pokolenia. Złoto w pełni ujawnia swoje walory dopiero w długim horyzoncie czasu. Zabezpiecza ono wartość portfela i oferuje satysfakcjonujący zysk w perspektywie dekad” – mówił Dariusz Świętek. Diamenty mogą łączyć walory estetyczne oraz inwestycyjne. Są one odporne na zawirowania występujące na rynkach finansowych i dają przewidywalność zachowania i zmian wartości. W przypadku diamentów bardziej istotne są cechy jakościowe kamienia, niż jego forma. Choć obecnie złoto traci na wartości, to jednak spadki są nieporównanie mniejsze niż obserwowane w przypadku akcji i obligacji, wciąż więc można mówić o roli złota jako bezpiecznej przystani.

Katarzyna Łomnicka przedstawiła istotę i mechanizmy działania usługi typu family office, a więc korzystania z kompetencji wysoko wykwalifikowanych ekspertów wspomagających posiadaczy oszczędności w planowaniu i realizacji celów zamożnych rodzin oraz indywidualnych inwestorów. Oferują oni bardzo szeroki zakres usług dotyczących planowania i zarządzania majątkiem, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii analitycznych, służących optymalizacji efektów i osiągnięciu finansowego sukcesu. –„Najczęściej jest tak, że posiadacze oszczędności oraz ludzie zamożni są aktywni zawodowo i biznesowo, nie mają najczęściej ani specjalistycznej wiedzy o rynkach finansowych, ani narzędzi, ani wystarczającej ilości czasu, by zajmować się zarządzaniem i pomnażaniem swojego kapitału. Fachowa pomoc która ma na celu interes klienta i jego rodziny w tym zakresie stanowi istotę family office i przesądza o przydatności tej usługi, zapewniającej kompleksowe działania w tym obszarze”- mówiła Katarzyna Łomnicka.

Jan Koszutski zaprezentował specyfikę inwestowania w dzieła sztuki. Podkreślił znaczenie wiedzy w tym zakresie, o charakterze odmiennym niż w przypadku większości innych przedmiotów inwestowania. Zwrócił uwagę również na to, że inwestycja w sztukę wiąże się nie tylko z oczekiwanie zysków, które pojawiają się w długim okresie, ale także z przyjemnością, wynikającą z codziennej możliwości obcowania z dziełami sztuki, a więc doznawaniem wartości estetycznych. Ich materialny charakter działa tu więc w podwójny sposób. –„W inwestowaniu sztukę, podobnie jak w przypadku innych instrumentów finansowych, ważne jest bezpieczeństwo oraz wiedza o tym, co i dlaczego kupujemy. Bardziej bezpieczne jest inwestowanie w sztukę klasyczną, uznanych twórców. Na tego typu zakupach nie sposób stracić, choć zwykle trzeba zaangażować w nie większy kapitał”- mówił Jan Koszutski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie