Spis treści
3/4 firm handlowych w Polsce nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów – wynika z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.
– Dzięki digitalizacji procesów biznesowych branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie – konkurencyjności. Dlatego tym bardziej dziwią wyniki naszych badań, zgodnie z którymi aż 75% firm handlowych deklaruje, że drukuje faktury i obraca papierowymi dokumentami księgowymi. I to na rok przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – przyznaje Łukasz Wróbel, wiceprezes WEBCON.
Handlowcy nie mają wiedzy o systemie e-faktur
Wiedza przedstawicieli handlu o Krajowym Systemie e-Faktur jest niepełna. Grupa tych, którzy słyszeli o nowych regulacjach, ale nie wiedzą, z czym się one wiążą, jest największa właśnie w tym sektorze i wynosi aż 37 proc.
Najwięcej przedsiębiorców wie, że KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie e-faktur (32 proc.). 27 proc. handlowców poprawnie łączy KSeF z wymogiem wystawiania faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców, a 22 proc. respondentów słusznie zauważa, że nowy system wprowadzi jednolite wzory faktur dla wszystkich organizacji.
WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
- Rewolucja w podatku od spadków i darowizn? Ogromny wzrost kwoty wolnej
- Segregacja śmieci: imienne kodowanie worków i surowe kary są nieuchronne?
- Płaca minimalna. Dwie podwyżki najniższego wynagrodzenia 2023 r. Ile wynosić będzie?
Jednocześnie aż 75 proc. przedsiębiorców działających w branży handlowej nie ma świadomości, że KSeF jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich firm w Polsce. Aż 80 proc. nie wie też, że korzyścią z używania tego systemu będzie szybszy zwrot podatku VAT, co szczególnie dla tej branży powinno być istotną cechą.
System e-faktur w miejsce papierowych: jakie stwarza korzyści
Co, zdaniem przedsiębiorców, będzie stanowić największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur? Respondenci najliczniej wskazują na fakt automatyzacji procesu fakturowania – tę cechę wskazało 41 procz. firm. Archiwizacja faktur przez 10 lat stanowi ważne usprawnienie dla co trzeciej firmy handlowej – i stanowi dla niej dużo ważniejszy aspekt KSeF niż dla pozostałych respondentów reprezentujących inne gałęzie gospodarki. Możliwość szybszego zwrotu podatku VAT wskazało 32 proc. przedsiębiorców sektora handlu.
Branża najmniej docenia w reformie KSeF „wymóg wystawiania wyłącznie faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców” (15 proc.) oraz „brak obowiązku przesyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego” (16 proc.).
E-faktury: przed wdrożeniem pilnie potrzebne szkolenia i cyfryzacja
Największymi wyzwaniami dla branży handlowej są edukacja pracowników dotycząca założeń reformy (44 proc.) oraz dostosowanie procedur i narzędzi do nowego sposobu fakturowania (43 proc.).
Aż 37 proc. przedsiębiorców obawia się kosztów przejścia na nowy sposób generowania dokumentów księgowych. Jednak, jak wynika z raportu firmy WEBCON, co trzecia firma handlowa uważa, że KSeF przyspieszy cyfryzację procesu fakturowania oraz go usprawni.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?