Praca zdalna w wykazie prac legislacyjnych. Zbliżają się zmiany w Kodeksie pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Polina Kovaleva/ Pexels.com
Co zawiera najnowszy projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy będą dopłaty do pracy zdalnej? Uchylamy kulisy nowelizacji Kodeksu pracy.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wpisało do wykazu prac legislacyjnych projekt zmian w Kodeksie pracy (chodzi o ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw) oraz w ustawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy praca zdalna zostanie uregulowana prawnie. Nowela zakłada dostosowanie przepisów kp do home office. W Kodeksie pracy pojawi się m.in. definicja pracy zdalnej. Będą także wyszczególnione obowiązki pracodawcy względem osób pracujących z domu. Projekt nowelizacji przepisów przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jaka będzie definicja pracy zdalnej?

Dokument zawiera regulacje, które ułatwią pracodawcom i pracownikom zdalnym ustalenie warunków zatrudnienia w przypadku pracy zdalnej. Praca zdalna zostanie zdefiniowana jako "praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość". Praca będzie mogła być świadczona w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu uzgodnionym przez niego z pracodawcą.

Zgodnie z założeniami projektu:

  • praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę,
  • ustalenia dotyczące pracy zdalnej będą mogły mieć miejsce przy podpisaniu umowy o pracę lub w trakcie jej obowiązywania,
  • szczegóły pracy zdalnej trzeba będzie uzgodnić na piśmie lub elektronicznie.

Pojęcie pracy zdalnej w Kodeksie pracy zastąpi termin telepracy. Niektóre rozwiązania dotyczące telepracy zostaną utrzymane, znajdując zastosowanie do pracy zdalnej. W uzasadnieniu do projektu ustawy można przeczytać, że "w efekcie oczekuje się uelastycznienia możliwości wykonywania pracy poza zakładem pracy oraz rozpowszechnienia wykonywania pracy w formie pracy zdalnej, także po odwołaniu obowiązującego stanu epidemii".

Polecenie pracy zdalnej
Pracodawca zachowa możliwość polecenia pracownikowi pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia w przypadku obowiązywania:

  • stanu nadzwyczajnego,
  • stanu zagrożenia epidemicznego,
  • stanu epidemii,
  • do 3 miesięcy po ich zakończeniu.

Praca zdalna dla rodziców
Kolejny ważny dla pracowników zapis mówi o tym, że pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną określonych pracowników, np. jeżeli złoży go osoba wychowująca dziecko do 4. roku życia, a rodzaj wykonywanej pracy i jej organizacja umożliwiają home office. W przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku pracownik powinien dostać uzasadnienie na piśmie lub w postaci elektronicznej w ciągu 5 dni od jego złożenia.

Zasady pracy zdalnej
Ustawodawcy chcą pozostawić pracownikom i pracodawcom dowolność w kwestii uzgodnienia zasad pracy zdalnej. Mają one być określane na drodze porozumienia między: pracodawcą a zakładową organizacją związkową bądź pracodawcą a wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi przy zakładzie pracy bądź w regulaminie opracowanym przez pracodawcę. Podjęcie pracy zdalnej ma być także możliwe na wniosek pracownika, nawet jeżeli w zakładzie pracy nie zostało zawarte porozumienie w tej kwestii ze związkami zawodowymi, a o home office nie ma mowy w regulaminie.

Dopłaty do pracy zdalnej
Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych są zgodni co do tego, że wszelkie dopłaty do pracy zdalnej, zwroty ponoszonych przez pracowników kosztów, ekwiwalenty i ryczałty powinny być wolne od podatku od osób fizycznych. W przypadku ryczałtu jego wysokość należałoby uzgodnić z pracownikiem. Ponadto projekt ustawy zakłada, że pracodawca będzie musiał pokryć koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, w tym koszty:

  • instalacji, serwisu, eksploatacji i konserwacji narzędzi pracy
  • energii elektrycznej,
  • dostępu do łączy telekomunikacyjnych,
  • pomocy technicznej i szkoleń z obsługi narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
  • dostarczenia materiałów niezbędnych do pracy zdalnej.

Narzędzia dostarczone przez pracodawcę do pracy zdalnej przez mają zostać ubezpieczone. Alternatywnie obie strony będą mogły zawrzeć porozumienie, w którym określone zostaną: zasady użycia do pracy zdalnej prywatnych narzędzi i materiałów pracownika. Porozumienie może również regulować ewentualnego ekwiwalentu (ryczałtu), wypłacanego osobie zatrudnionej za korzystania z własnego sprzętu. W obu przypadkach narzędzia pracy i materiały powinny spełnić wymogi określone w Kodeksie pracy.

Praca zdalna a szkolenia BHP
Szkolenie wstępne BHP dla nowo zatrudnionej osoby będzie mogło odbyć się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej i nie będzie musiało zawierać elementów stacjonarnych. Szkolenia okresowe z zakresu BHP mają odbywać się na zasadach ogólnych.

Kodeks pracy ma także zakazywać zlecania pracownikom zdalnym prac:

  • szczególnie niebezpiecznych,
  • w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych dla pomieszczeń mieszkalnych,
  • wykonywanych z zastosowaniem substancji niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, żrących, promieniotwórczych, drażniących, uczulających lub innych o nieprzyjemnym zapachu, pylących lub intensywnie brudzących.

W przypadku pracowników zdalnych pracodawcy mają być zwolnieni z obowiązków:

  • dbania o bezpieczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego,
  • związanych z pomieszczeniami pracy i obiektami budowlanymi,
  • dotyczących urządzeń sanitarnych i środków higieny osobistej.

Ponadto osoby na home office będą chronione przez przepisy o wypadkach przy pracy, ale przy uwzględnieniu prawa do prywatności. Do badania wypadku przy pracy zdalnej znajdą zastosowanie przepisy o wypadkach przy pracy.

Rząd planuje przyjąć projekt zmian w Kodeksie pracy już w III kw. br. - wynika z wpisu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W chwili obecnej zastosowanie ma tzw. ustawa covidowa. Na mocy art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną na okres pandemii i utrzymać home office przez trzy miesiące po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w związku z epidemią COVID-19 wykonywanie pracy zdalnej stało się bardziej powszechne, w związku z czym "pojawiły się liczne postulaty zarówno od pracowników jak i od organizacji pracodawców, które dostrzegły zalety tej formy wykonywania pracy, aby pracę zdalną wprowadzić jako rozwiązanie stałe".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu