Koniec pracy z dowolnego miejsca. Powstał nowy projekt zmian w Kodeksie pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W środę 31 marca członkowie Rady Dialogu Społecznego będą debatować nad projektem zmian w kodeksie pracy, które ułatwią pracodawcom i pracownikom zdalnym ustalenie warunków zatrudnienia w przypadku pracy zdalnej. Anna Kaczmarz / Polska Press
Co zawiera najnowszy projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy będą dopłaty do pracy zdalnej? Kto zadecyduje o miejscu jej wykonywania? Uchylamy kulisy nowelizacji Kodeksu pracy.

31 marca ma się odbyć kolejne spotkanie Rady Dialogu Społecznego dotyczące zmian w Kodeksie pracy - wynika z nieoficjalnych doniesień medialnych. Do członków RDS trafiła najnowsza wersja nowelizacji Kodeksu pracy, zakładająca dostosowanie przepisów kp do home office.

Członkowie RDS dostali do wglądu projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Dokument zawiera regulacje, które ułatwią pracodawcom i pracownikom zdalnym ustalenie warunków zatrudnienia w przypadku pracy zdalnej. Jak ustalił pulshr.pl, nowela zakłada m.in., że:

 • praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę,
 • ustalenia dotyczące pracy zdalnej będą mogły nastąpić przy podpisaniu umowy o pracę lub w trakcie jej obowiązywania,
 • szczegóły pracy zdalnej będzie można uzgodnić na piśmie lub elektronicznie.

Przedstawiciele pracowników obawiali się, że jeżeli miejsce wykonywania pracy nie zostanie doprecyzowane, pracownikom trudniej będzie dochodzić swoich praw w razie wypadku przy pracy. Pracodawcy mogliby argumentować, że nie mieli wpływu na BHP.

Miejsce pracy zdalnej
Przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i rządu zobowiązali się nie komentować projektu nowelizacji Kodeksu pracy aż do posiedzenia Rady Dialogu Społecznego 31 marca. Wiadomo jednak, że projekt różni się od swojej poprzedniej wersji m.in. pod względem miejsca pracy. Wcześniej opracowana propozycja przepisów zostawiała pracownikowi dowolność w wyborze miejsca pracy, podczas gdy nowy projekt zakłada, że pracownik będzie musiał uzgodnić miejsce wykonywania pracy zdalnej z pracodawcą. Praca będzie mogła być świadczona w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu uzgodnionym przez niego z pracodawcą.

Polecenie pracy zdalnej
Pracodawca zachowa możliwość polecenia pracownikowi pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia w przypadku obowiązywania: stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz do 3 miesięcy po ich zakończeniu, ale tylko wówczas, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a pracownik będzie posiadał odpowiednie warunki lokalowe i techniczne. W ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia pracy zdalnej zarówno pracodawca, jak i pracownik będą mogli zrezygnować z home office.

Praca zdalna dla rodziców
Kolejny ważny dla pracowników zapis mówi o tym, że pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną określonych pracowników, np. jeżeli złoży go osoba wychowująca dziecko do 4. roku życia, a rodzaj wykonywanej pracy i jej organizacja umożliwiają home office. W przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku pracownik powinien dostać uzasadnienie na piśmie lub w postaci elektronicznej w ciągu 5 dni od jego złożenia.

Zasady pracy zdalnej
Ustawodawcy chcą pozostawić pracownikom i pracodawcom dowolność w kwestii uzgodnienia zasad pracy zdalnej. Mają one być określane na drodze porozumienia między: pracodawcą a zakładową organizacją związkową, pracodawcą a wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi przy zakładzie pracy lub (jeżeli poprzedni warunek nie jest możliwy do spełnienia) między pracodawcą a organizacjami związkowymi reprezentowanymi w rozumieniu art. 25(3) 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy. Podjęcie pracy zdalnej ma być także możliwe na wniosek pracownika, nawet jeżeli w zakładzie pracy nie zostało zawarte porozumienie w tej kwestii ze związkami zawodowymi, a o home office nie ma mowy w regulaminie.

Dopłaty do pracy zdalnej
Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych są zgodni co do tego, że wszelkie dopłaty do pracy zdalnej, zwroty ponoszonych przez pracowników kosztów, ekwiwalenty i ryczałty powinny być wolne od podatku od osób fizycznych. W przypadku ryczałtu jego wysokość należałoby uzgodnić z pracownikiem. Ponadto projekt ustawy zakłada, że pracodawca będzie musiał pokryć koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, w tym koszty:

 • instalacji, serwisu, eksploatacji i konserwacji narzędzi pracy
 • energii elektrycznej,
 • dostępu do łączy telekomunikacyjnych,
 • pomocy technicznej i szkoleń z obsługi narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Taka wersja przepisów nie jest zgodna z koncepcją związkowców, którzy chcieliby, aby pracodawca pokrywał wszystkie koszty związane ze świadczeniem pracy z domu, również za media (np. wodę, ogrzewanie czy wywóz śmieci). Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do jej wykonywania. Narzędzia te mają zostać ubezpieczone.

Jeżeli pracownik będzie korzystał podczas pracy zdalnej z własnych narzędzi i materiałów, strony będą mogły zawrzeć porozumienie, w którym określą zasady ich użytkowania oraz wartość ewentualnego ekwiwalentu (ryczałtu), wypłacanego pracownikowi za korzystania z własnych narzędzi i materiałów. Pracownicy zdalni mają mieć możliwość składania wniosków wymagających formy pisemnej w postaci elektronicznej lub pisemnej. W obu przypadkach narzędzia pracy i materiały powinny spełnić wymogi określone w Kodeksie pracy.

Praca zdalna a szkolenia BHP
Szkolenie wstępne BHP dla nowo zatrudnionej osoby będzie mogło odbyć się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej i nie będzie musiało zawierać elementów stacjonarnych. Szkolenia okresowe z zakresu BHP mają odbywać się na zasadach ogólnych.

Kodeks pracy ma także zakazywać zlecania pracownikom zdalnym prac:

 • szczególnie niebezpiecznych,
 • w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych dla pomieszczeń mieszkalnych,
 • wykonywanych z zastosowaniem substancji niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, żrących, promieniotwórczych, drażniących, uczulających lub innych o nieprzyjemnym zapachu, pylących lub intensywnie brudzących.

W przypadku pracowników zdalnych pracodawcy mają być zwolnieni z obowiązków:

 • dbania o bezpieczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego,
 • związanych z pomieszczeniami pracy i obiektami budowlanymi,
 • dotyczących urządzeń sanitarnych i środków higieny osobistej.

Ponadto osoby na home office mają być chronione przez przepisy o wypadkach przy pracy, ale przy uwzględnieniu prawa osoby zatrudnionej do prywatności. Do badania wypadku przy pracy znajdą zastosowanie przepisy o wypadkach przy pracy.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie wejdą w życie nowe przepisy oraz jakie ewentualne zmiany zostaną naniesione do ostatniej wersji nowelizacji Kodeksu pracy. W chwili obecnej zastosowanie ma tzw. ustawa covidowa, zgodnie z którą pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną na okres pandemii. Home office wolno utrzymać na czas trzech miesięcy od zakończenia epidemii COVID-19.

Kto zapłaci za budowę fabryki Izery w Jaworznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie