Konkurs Deep Tech Rising Stars rozstrzygnięty. Najbardziej innowacyjne startupy pojadą do Paryża, aby tam zaprezentować swoje pomysły

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Za najlepszą prezentację nagrodzono Mediprintic. Startup zaprojektował ortezę ORT Light w technologii druku 3D.
Za najlepszą prezentację nagrodzono Mediprintic. Startup zaprojektował ortezę ORT Light w technologii druku 3D. unsplash
Deep Tech Summit, czyli najważniejsze wydarzenie deep tech w Polsce, odbyło się 15-16 listopada w CIC Warsaw. Zwieńczeniem konferencji była Gala Innowatorów, podczas której wyłoniono najciekawsze startupy deep tech w naszym kraju. Zwycięzcy otrzymali bilety na prestiżowy Hello Tomorrow Global Summit oraz inne nagrody. Jurorzy najbardziej docenili spółkę Inoko Vision i jej rozwiązanie NeuroFET, które służy wczesnej diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.

Spis treści

Deep Tech Summit jest konferencją łączącą naukowców, twórców start-upów i inwestorów

Deep Tech Summit jest poświęcone deep techom, czyli startupom i projektom opartym na pracach badawczo-rozwojowych lub zaawansowanej technologicznie inżynierii. Dążą one do rozwiązywania największych problemów świata i ludzkości. Cechują je wysoka bariera wejścia na rynek (np. patent), długi czas wdrożenia oraz trudna do odtworzenia koncepcja lub technologia.

Organizator konferencji – Fundacja Polska Innowacyjna – wspiera rozwój takich podmiotów od swojego powstania w 2014 roku. Do tej pory robiła to m.in. za pośrednictwem sieci innowatorów InnoSHARE NETwork. Deep Tech Summit ma być kolejnym krokiem ku realizacji stworzenia w Polsce środkowoeuropejskiego hubu deep tech.

Co się działo w czasie konferencji Deep Tech Summit?

Podczas dwóch dni w CIC Warsaw uczestnicy mogli m.in. odebrać ciekawe lekcje podczas Akademii Inwestora Deep Tech czy prelekcji z serii Deep Tech Academy. Atrakcyjnym punktem programu były również inspirujące wystąpienia w ramach Sceny Międzynarodowego Sukcesu. Jednocześnie takie elementy jak VC Speed Dating, Spotkania 1:1 czy kuluarowy networking ułatwiały obecnym startupowcom, naukowcom, inwestorom i menedżerom nawiązywanie relacji biznesowych.

Swoistym ukoronowaniem konferencji były prezentacje 15 finalistów konkursu dla startupów Deep Tech Rising Stars. Zakwalifikowane zespoły dotarły do tego etapu, pokonując po drodze ponad 100 konkurentów. Walczyły przy tym o bilety na prestiżowy Hello Tomorrow Global Summit w Paryżu oraz inne nagrody partnerów.

Zwycięzcy pojadą do Paryża na kongres branży technologicznej

Złożone z ponad 20 przedstawicieli organizacji partnerskich jury miało do przyznania wyróżnienia w trzech głównych kategoriach. Zdobywca pierwszego miejsca w każdej z nich odebrał wejściówkę na paryski Hello Tomorrow Global Summit. To kongres branży technologicznej gromadzący przedstawicieli biznesu, środowisko akademickie oraz decydentów ze świata polityki i administracji.

Za najlepszą prezentację nagrodzono Mediprintic. Startup zaprojektował ortezę ORT Light w technologii druku 3D, która zastępuje opatrunek gipsowy. Produkt jest pięć razy lżejszy od gipsu, wodoodporny, łatwy do założenia i posiada system regulacji dla kontroli obrzęku. Zofia Dymitrow, project managerka przekonywała na scenie, że dzięki ortezie nie trzeba w przypadku kontuzji rezygnować z wyczekiwanych zagranicznych wakacji.

Za projekt z największym potencjałem rynkowym uznano z kolei Nevomo – twórcę technologii MagRail, która pozwala na automatyzację, elektryfikację i cyfryzację istniejących systemów transportu kolejowego. Sposobem firmy na przyśpieszenie tych procesów jest wykorzystanie konceptu ultraszybkiego pojazdu Hyperloop. Docelowo pasażerowie mają zyskać możliwość podróżowania z prędkością nawet 550 km/h.

Największe wrażenie podczas gali zrobił zwycięski w kategorii „wpływ projektu na rozwiązanie skomplikowanych problemów świata, gospodarki, techniki, technologii lub nauki” startup Inoko Vision. Jego technologia NeuroFET służy wczesnej diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer i inne demencje.

Podobne schorzenia są zazwyczaj wykrywane w tak zaawansowanych stadiach, że istniejące leki nie mogą już złagodzić dokonanych zmian. Nic zatem dziwnego, że zarysowana perspektywa zmniejszenia skali tego problemu tak spodobała się jurorom.

W efekcie oprócz biletu na Hello Tomorrow Global Summit Inoko Vision otrzymało:

 • wejściówkę na European Innovation Council Summit,
 • europejskie zgłoszenie znaku towarowego
 • voucher na usługi prawne od Lawmore,
 • audyt komunikacyjny od pro science,
 • szkolenie z pitchowania w języku angielskim od Obslugaczlowieka.pl.

Oprócz trzech najlepiej ocenionych projektów do Paryża pojadą także przedstawiciele startupów

 • SeaSoil,
 • MX Labs,
 • cerMAXmet,

które wyróżnili kolejno Mecenas Gali Innowatorów

 • firma AstraZeneca,
 • Partner Summitu Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
 • Partner Strategiczny Deep Tech Summit European Innovation Council.

Kierowany przez Michała Cyrankiewicza SeaSoil produkuje biodegradowalne opakowania kosmetyczne z odpadów rolniczych. Jego celem jest zmniejszenie generowanych przez branżę kosmetyczną emisji poprzez upowszechnienie opakowań, które rozłożą się w jakimkolwiek naturalnym środowisku w mniej niż 6 miesięcy.

Pomysł spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że jego autorzy otrzymali oprócz biletu do Paryża także zaproszenie na European Innovation Council Summit w Brukseli. Zaoferowano im również mentoring i doradztwo ze strony Warsaw Equity Group oraz warsztaty z pitchowania po angielsku od Obslugaczlowieka.pl.

Z kolei MX Labs rozwija narzędzia umożliwiające wczesną diagnostykę i rozwój medycyny prewencyjnej. Bazują one na opartej na sztucznej inteligencji technologii Shen.AI, wykorzystując przy tym wbudowane w laptopy i smartphony kamerki.

Docelowo mają umożliwiać analizę sposobu odżywiania się na podstawie kształtu twarzy i stanu skóry lub wykrycie problemów ze zdrowiem psychicznym poprzez ocenę czyjejś mimiki twarzy. Potencjał rozwiązania odzwierciedla choćby popularność opracowanych przez firmę pilotażowych aplikacji na telefon Heart Monitor Diary czy VitalsCheckUp, którym udało się zgromadzić ponad 150 tys. użytkowników. Docenili go też jurorzy, przyznając MX Labs bilety do Paryża i Brukseli.

Ostatnim startupem, który pojedzie na Hello Tomorrow Global Summit, jest tworzący elementy dla przemysłów lotniczego i kosmicznego cerMAXmet. Tworzącą go trójką młodych naukowców z Poznańskiego Instytutu Technologicznego Sieci Badawczej Łukasiewicz zachwycił się m.in. Jacek Błoński, Partner Zarządzający w funduszu Aper Ventures, który zaproponował im mentoring i doradztwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu